Глаукома: види, групи ризику та чому не завжди проводять операцію. Пояснює лікар

Глаукома: види, групи ризику та чому не завжди проводять операцію. Пояснює лікар

Глаукома: види, групи ризику та чому не завжди проводять операцію. Пояснює лікар
. ФОТО: Gatty images

Що таке глаукома, які існують її різновиди та коли людина має звернутися до лікаря. Про це розповів гість програми "Відверто з лікарем" Українське радіо "Чернігівська хвиля" лікар-офтальмолог Ігор Лютницький.

Далі – з його слів

Що таке глаукома

Глаукома – досить небезпечне та хронічне захворювання, яке починається непомітно, тому що підвищення внутрішньоочного тиску невисоке. Воно не сприймається людиною як якісь неприємні відчуття. Людина звертається до лікаря, коли відчуває зміни зору, а це перш за все звуження поля зору. Центральна гострота зору зберігається досить довго, і людина живе не підозрюючи, що захворювання розвивається, а поле зору концентрично звужується, і відновити його не можна.

Глаукома – це така група різних захворювань. Різних глауком існує більше 50 видів, які характеризуються розвитком специфічної нейропатії, тобто атрофії зорового нерва. Він атрофується в місці виходу з очного яблука через різницю між тиском всередині ока і тиском внутрішньочерепним. Зоровий нерв має через свої оболонки сполучення з порожниною черепа.

Для того, щоб почати боротися з глаукомою, будь-якій людині потрібно контролювати внутрішньоочний тиск , тому що підвищений внутрішньоочний тиск – фактор ризику номер один. Впливати на нього можуть різні зміни в дренажній системі, через яку рідина виходить з ока.

Види глаукоми

Відкритокутова глаукома – коли дренажна система вільна, але є дистрофічні зміни, які ускладнюють відтік.

Загалом судинна оболонка ока продукує водянисту вологу, яка виконує трофічну функцію – вона надає певний тонус оку. Якісь речовини з водянистою вологою поступають в око, а з дренажною системою сполучно-тканих тканин рідина фільтрується. При відкритокутовій глаукомі ця система має зміни, вона забивається пігментом, який вимивається з судинної оболонки або зміни у самому вивідному апараті.

При закритокутовій глаукомі – це анатомічні зміни всередині ока. Коротке око, великий кришталик, анатомічне розташування райдужки, яке закриває цю зону. Також можливі гострі напади: підвищується внутрішньоочний тиск, коли райдужка блокує шляхи відтоку. З’являєтеся біль та втрачається зір. І тоді необхідні екстрені заходи для того, щоб виправити ситуацію.

Дуже важливо раз на рік людям, які досягли сорокарічного віку, виміряти внутрішньоочний тиск.

Також існує вроджена глаукома через вади ока.

Де можна пройти обстеження

Провести обстеження можна у лікарнях. Пацієнти, у яких виявили внутрішньоочний тиск, повинні звертатися до лікаря не рідше, ніж раз в три місяці для того, щоб контролювати внутрішньоочний тиск, поле зору. Бажано пройти оптичну когерентну томографію. Вона дозволяє дізнатися про стан зорового нерва, гангліозних клітин сітківки.

Якщо глаукома розвинулася, то офтальмолог може без допомоги приладів запідозрити наявність хвороби. Це специфічні зміни в передньому відрізку ока, атрофія райдужної оболонки, псевдоексфоліативний синдром, вигляд зорового нерва. Він стає блідим і сірим, в ньому з’являється глибока ямка – екскавація.

Чи може глаукома спровокувати інші хвороби?

Так. Глаукома – перш на все порушення мікроцеркуляції крові в очах. І на цьому фоні виникають певні дистрофічні зміни, які приводять до погіршення відтоку рідини. Ці атрофічні зміни викликають каскад реакції. Перш за все страждає кришталик, він починає мутніти, і тому глаукома може провокувати розвиток катаракти.

Хто входить до групи ризику

  • Може мати значення національна ознака. Науковці кажуть, що афроамериканці схильні до закритокутової глаукоми. Європейці більше схильні до псевдоексфоліативного синдрому.
  • Грає роль спадковість. Якщо у бабусі чи дідуся була глаукома, теж потрібно бути на сторожі.
  • Гіпертонічна хвороба.
  • Цукровий діабет.
  • Короткозорість.

Чи може статися глаукома від травми

Група вторинних глауком, які розвиваються внаслідок інших захворювань ока, в тому числі і травми. Контузії, пошкодження ока, проникаючі поранення – вони викликають зміни в дренажній системі, спайки, продукти запалення. І виникає післятравматична вторинна глаукома, яка дуже важко піддається лікуванню.

Чи завжди роблять операцію при глаукомі

Раніше операції при глаукомі проводилися набагато більше, ніж зараз, – було мало засобів впливу на цей процес. Зараз існує п’ять-шість груп препаратів, є комбіновані препарати. В більшості випадків ми можемо виробити сприятливий для пацієнта режим лікування, але він має бути постійним.

Також існує лазерне лікування, яке займає проміжний етап між хірургічним лікуванням і консервативним. При відкритокутовій глаукомі – це лазерна трабекулопластика. Дія лазером на дренажку зону, очищає від пігменту проміжки між пластинами. При закритокутовій глаукомі – це лазерна іридектомія. Робиться отвір в райдужці, який деблокує кут передньої камери.

Все це дозволяє відтермінувати операцію. Тільки якщо це не допомагає, ми переходимо до оперативного лікування.

Стандартна операція може тривати до 20 хвилин. Якщо це вторинна глаукома і запальні зміни, то операція може бути ускладненою і проходити від 40 хвилин до години.

Відновлення, заживлення та стабілізація зору триває до одного місяця. В стаціонарі такі пацієнти перебувають протягом тижня до зняття швів.

Внутрішньоочний тиск може підвищуватися повторно, якщо у пацієнта є схильність до рубцювання. Іноді це виникає в ранньому післяопераційному періоді, іноді через декілька місяців або через декілька років.

Як запобігти розвитку глаукоми

Глаукома – це наслідок змін в організмі людини, яких ми не можемо запобігти. Через те краще бути на сторожі і контролювати ситуацію та звертатися до лікаря, навіть якщо нічого не турбує.

Читайте також

Антибіотики за рецептом: як реагують пацієнти та чим небезпечне самолікування цими препаратами

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок