Що почитати? Ольга Дубчак "Чути українською. У світі звукіу і букв"

Що почитати? Ольга Дубчак "Чути українською. У світі звукіу і букв"

Що почитати? Ольга Дубчак "Чути українською. У світі звукіу і букв"
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Якщо ви намагаєтеся перейти на українську мову в повсякденному спілкуванні й відчуваєте певні труднощі або якщо просто хочете знати більше про історію й сучасність нашої мови, а академічні монографії й підручники навіюють нудьгу й бажання заснути, то докторка педагогічних наук, професорка кафедри української мови і літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік радить прочитати книжку головної редакторки видавництва "Віхола" Ольги Дубчак "Чути українською".

Далі — з її слів.

Це перший том із запланованого кількатомного видання, у якому, окрім фонетики, будуть висвітлені важливі питання лексикології, морфології й синтаксису.

Авторка з іронією і гумором висвітлює основні фонетичні особливості української мови, тобто розповідає про звуки й букви, принципи їхнього узгодження і взаємодії, адже саме з цього починається вивчення будь-якої мови, а також про виникнення писемності й українську абетку.

Ви зможете дещо пригадати зі шкільного курсу української мови (наприклад, словесні ключі ("кафе птах", "де ти з’їси ці лини"), співвідношення букв і звуків, поділ на склади, складні випадки наголошування тощо), а водночас доповнити свої знання з фонетики, орфоепії й орфографії та розширити світогляд, адже авторка пропонує низку лайфхаків для запам’ятовування орфографічних правил, а також подає чимало цікавих фактів, як-от: "поневіряння" літери ї, поняття "ідеальний алфавіт", повноголосся української мови, тверда вимова "ч", вільнодумний наголос.

Що почитати? Ольга Дубчак "Чути українською. У світі звукіу і букв"
Ольга Лілік. ФОТО: фейсбук сторінка Оля Лілік

Подекуди здається, що в книжці забагато авторських жартів, які не завжди доречні, проте їхнє призначення – позбавити фонетику строгості й нудьги, успадкованих від її академічного курсу й традиційних уроків української мови в типовій школі, а також зробити видання близьким і дружнім до простого читача, адже фахівці-філологи не знайдуть там наукових відкриттів.

У виданні легко, але водночас системно й пізнавально подано теоретичний матеріал і описано перспективи його застосування на практиці. Переконана, що саме таких видань потребує наше суспільство для популяризації українського слова загалом і книжкової продукції зокрема, а також для подолання боязні говорити українською. Саме тому насамкінець процитую авторку: "Спробуйте просто заговорити українською... Просто говоріть, а вона вам віддячить усією своєю калиновою милозвучністю і щирою любов'ю до краси, радості й щастя".

Читайте також:

Що почитати? Катя Бльостка "Матера вам не наймичка, або Чому діти – це прекрасно"

На початок