Вирізьблений на мармурі та вишитий Ленін, колгоспниці на полотнах та радіоли із червоними зірками. У Прилуках готується до показу експозиція з предметів радянської пропаганди. Так музейники хочуть показати, як людям штучно нав’язували чужу історію і персонажів. Експозицію облаштовують у філії Прилуцького краєзнавчого музею — музеї Олега Кошового.
"Ми намагаємось вдихнути нове життя в цю будівлю, в цю експозицію, в цю територію", — розповідає директорка музею Тетяна Зоць.
Нова експозиція буде представлена у трьох залах. Перший — це побут містян у радянські роки на прикладі родини Кошових, у другому розмістять предмети пропаганди, якими були оточені люди часів СРСР.
Як приклад Тетяна Зоць показує годинник:
"Вкладено все — Аврора, Зимовий палац, гасло. Це радянська пропаганда, коли у тебе в будинку вісить ось такий годинник, ти кожні 2-3 години поглядаєш котра година, ти дивишся , і в голові відкладається Аврора, такий історичний момент, переможний, тобто, нам намагалися дати чужу історію".
Пропаганда була і у мистецтві. Живопис і скульптуру соцреалізму розмістять у третьому залі музею. Хочуть показати, як митці намагалися вижити, догодивши партії.
Тетяна Зоць, вказуючи на один експонатів музею, а саме на картину місцевого художника Анатолія Шкурка, каже, що вона унікальна тим, що ній зображена втрачена дзвіниця Собору Різдва Пресвятої Богородиці.
"Робота авторства Шкурка Анатолія, 50-ті роки. Тема — встановлення радянської влади на центральній площі міста Прилуки. Всі підтримують, всі задоволені. А насправді ми знаємо про велику кількість повстанського руху, повстанські загони. Які діяли зокрема і тут на Прилуччині, які намагалися боротися проти встановлення більшовицької влади".
Майже всі предмети експозиції, присвяченої радянській пропаганді, із власного фондосховища музею. Деякі експонуються вперше. Є тут і особисті речі працівників музею, деякі віддають містяни.
"Іде процес дерусифікації, процес декомунізації, то власне виставка цієї радянської пропаганди , впливу її на суспільство, формування суспільства, вона якраз є актуальною", — каже директорка музею.
У музеї будуть готові приймати відвідувачів на перегляд нової експозиції вже найближчим часом. Наразі триває процес розміщення експонатів.
Особливо музейники пишаються керамічним півником, якого вже охрестили "побратимом бородянського".
Детальніше у сюжеті:
Читайте також:
"Рашизм = фашизм": у Чернігові відкрили виставку присвячену війні з Росією