Про те, чи є критичним порушення Календаря щеплень, що таке мінімальний термін ін’єкцій і чим він загрожує. Що робити внутрішньо переміщеним особам та тим, хто перебуває за кордоном, але хоче щепитися? Як зрозуміти, що вакцини не зіпсувалися під час бойових дій та чому МОЗ останні два місяці приділяє велику увагу щепленню від правця, поліомієліту та COVID-19, в програмі "Українського радіо: Чернігівської хвилі" розповідає лікар-педіатр, заступник медичного директора КНП "Сімейна поліклініка" Чернігівської міськради Роман Поляков.
Які щеплення обов’язково мають бути у дитини?
Відповідно до календаря профілактичних щеплень, кожна дитина протягом 16 років обов’язково має отримати щеплення від десяти видів інфекцій: гепатиту В, туберкульозу, кору, паротиту, краснухи, дифтерії, правця, кашлюка, поліомієліту та хіб-інфекції. Щеплення від COVID-19 не є обов’язковим, його вже можна робити за Наказом МОЗ дітям з 12 років і дозволено одночасно вводити вакцини проти COVID-19 та вакцини проти інших інфекційних хвороб. На імунну відповідь це не вплине. Вже доведено, що наш організм одночасно може прийняти багато антигенів.
Чому МОЗ наголошує, що дотримуватися календаря щеплень треба особливо під час війни?
Військові дії завжди викликають спалах інфекційних хвороб. Будь-яка епідемія може початися з війни. Хвороби передаються повітряно-крапельним шляхом, фекально-оральним, через поранення або пошкоджену шкіряну поверхню, а ми жили у підвалах в антисанітарних умовах і не мали можливості щодня проводити гігієнічні процедури через відсутність води, світла, тепла, стерильних серветок або антисептиків.
Під час активних бойових дій щеплення не проводили, але я б не говорив про порушення календаря щеплень. Порушення – це коли тривалий термін. Якщо це місяць, то всі щеплення можна надолужити.
Тривалість між щепленнями – це не наша забаганка. Це для того, щоб сформувати в організмі належний рівень антитіл. Відсутність щеплення – це відсутність антитіл в організмі. Неповне щеплення – це низький рівень антитіл. За таких умов шанси, захворіти на будь-яку інфекцію, зростають. Якщо люди отримують не 100% щеплень – це не викликає хвилю епідемії, але підвищення захворюваності буде.
Що вважається мінімальним інтервалом між щепленнями?
Це 30 діб. Не зарахують щеплення, якщо інтервал між вакцинацією був менший за 30 днів. Наприклад, 15 днів не зарахують. Тривалість між вакцинацією від деяких хвороб становить певну кількість років. В Нідерландах нашим пацієнтам запропонували зробити щеплення від кору ще в 3 роки, такий у них календар: таку вакцинацію там проводять у 1 рік, 3 роки та в 6 років. В Україні від кору ми щепимо у 1 рік і в 6 років. Тобто у них, щодо кору, мінімальний термін роки між вакцинаціями. У нас – 6 років. Якщо у нас щеплення від кору пройде у 1 рік та 5 років, другу вакцинацію не зарахують, і в 6 років треба буде робити ревакцинацію. Тобто, вколоти ще одну дозу вакцини.
Що означає "вакцинація не зараховується"? На що це вплине?
Щеплення, яке порушує термін (мінімальний) не внесуть до персонального календаря щеплень, і його доведеться робити повторно в належний за календарем строк. Нагадаю, якщо щеплення зробили пізніше (від потрібної дати не більше як місяць) – це не є порушенням.
Скільки маленьких пацієнтів КНП "Сімейна поліклініка" повернулося до Чернігова?
До війни зареєстрованих дітей у нас було 45 тисяч. Станом на 1 травня 2022 року, ми рахували, в Чернігові перебувало 20 тисяч дітей. А станом на 4 липня 2022 року повернулося 30 тисяч. Тобто, це 2/3 від загальної кількості тих, хто у нас зареєстровані.
Багато родин ще не повернулися до Чернігова. Як їм дотримуватися календаря щеплень?
Критичного нічого немає. Зараз МОЗ дозволяє внутрішньо переміщеним особам звернутися без декларації до будь-якого медичного закладу і зробити щеплення.
Якщо виїхали до іншої країни, офіційно оформили статус і документи, то таким сім’ям надають медичні страховки, і вони також мають змогу вакцинуватися, але вже за календарем щеплення тієї країни, де вони зареєстровані на тепер.
Наскільки різняться Календарі щеплень в Україні і закордоном?
Вони не дуже відрізняються. Ми вакцинуємо обов’язково від 10 хвороб. У США, наприклад, від 15 хвороб, у Німеччині – від 13. Щеплення від хвороб, які не входять до нашого календаря (але за кордоном є обов’язковими), ми називаємо рекомендованими. Це пневмококова інфекція, менінгокок, вітряна віспа, вірус папіломи людини, гепатит А. Якщо держава може собі дозволити додаткову безкоштовну вакцинацію населення, тому що це великі додаткові гроші, то календар щеплень у них ширший. Вважаю, тим, хто може зараз щепити дітей за календарями щеплень закордоном пощастило, адже за додаткові щеплення (рекомендовані в Україні) люди б тут платили кошти.
Але тут є нюанс. В Україні деякі батьки відмовлялися вакцинувати дітей, порушуючи національний календар щеплень, адже знали, що за порушення нічого не буде, що дітей допустять до відвідування садочка, школи. Така історія є у будь-якого лікаря-педіатра або сімейного лікаря. За кордоном так не вийде. Зареєстровані там українці мають обов’язково віддавати дітей у школи і садочки (на вимогу країни), і відмовитися від щеплення вже не можна. До мене багато телефонує мам, наприклад, нещодавній дзвінок з Франції: "Що нам робити? Нас не беруть в садочок". Кажу, ви повинні вакцинувати дитину. Іншого виходу в країнах ЄС немає. В Німеччині, наприклад, у березні 2020 року впроваджений закон про обов’язкову вакцинацію від кору, й за порушення (відмову вакцинуватися) встановили штраф до 2400 євро. За кордоном дуже прискіпливо ставляться до обов’язкової вакцинації.
Чи відрізняється якість вакцин?
Кожна вакцина, яка пройшла сертифікацію, – якісна. По імунним відповідям вони не різняться.
Наскільки активно дітей зараз вакцинують за у Чернігові?
Зараз активно. У нас тривалий час не було в місті вакцин, прийшли десь два тижні тому. Є дні, коли вакцинують по 100-120 дітей. Поки що немає вакцини КПК (кір, краснуха, паротит) і від гемофільної інфекції, але найближчим часом ми чекаємо на постачання.
Як це перевірити, чи не зіпсована вакцина?
На кожній вакцині є індикатор. Якщо він змінив колір, то вакцина зіпсована і непридатна. Прострочені вакцини були утилізовані. Під час активних бойових дій у нас в Чернігові не було світла, ми не могли дотримуватися холодового ланцюга, але на деяких ампулах кольорові позначки індикаторів не змінилися, проте, ці вакцини ми все одно списали, адже ризикувати не можна.
Чи відновлять вакцинаційні тури проти поліомієліту?
Ці тури мали розпочатися з 1 лютого 2021 року і тривати 2 тижні. Їх розпочали, але на Чернігівщині через воєнні дії зупинили. Під перший тур у нас підпадали приблизно 500 дітей. Це мали бути діти, які зовсім невакциновані від поліомієліту, і більшість з них – 400 з 500 осіб – ті, батьки яких відмовилися. Отже, тур був провалений не тільки по Чернігівській області, а й по Україні. Але після активних бойових дій МОЗ згадало про ці поліотури і заявили, що в тих регіонах, де немає активних бойових дій, мають поновити вакцинацію від поліомієліту. Тож, тури мають поновити.
Читайте також:
У постраждалих селах Чернігівського району встановили мобільні амбулаторії