Янголи Свободи – це оберіг, який роблять діти, які виїхали з батьками за кордон. Ідея в тому, щоб чернігівці зробили їх власноруч, а потім продали на шкільних ярмарках. Зібрані гроші підуть на ремонт шкіл, яким потрібні невеликі гроші для відновлення після бойових дій – 15 000 євро на одну школу. У проєкт "Save Chernihiv School" ввійшли п’ять закладів освіти. Як зародилася ця ідея, і як її сприйняли за кордоном – читайте у статті.
Зі Швейцарії до Чернігова
Ініціаторка проєкту Анна Хтема родом з Чернігова. Останні 15 років живе у Києві. Коли почалася війна, Анна з дітьми виїхала з України. Спочатку до Німеччини, а вже потім в одне дачне селище Швейцарії, біля кордону з Францією. Саме там у неї й виникла ідея допомогти чернігівським школам, вона обговорила її з подругою.
"Давай щось робити. У тебе ідей багато, але таке, щоб я змогла робити сама. Моя подруга займається квестами, ярмарками, хенд-мейдом. Вона зараз у Німеччині, ми разом виїжджали. Ми хотіли щось робити, і щоб про Україну всі знали та допомагали їй".
На той час діти Анни вже ходили до школи у Швейцарії, і жінка хотіла зробити щось приємне для закладу. Одна з вчительок надіслала Анні посилання у Фейсбуці на ляльки-мотанки із жовтої та блакитної тканини.
"Мене вразило, що у швейцарській школі дітей навчають шити (пенали, рюкзаки) з маленького віку, не зважаючи на те, хлопчики це чи дівчата. І я запропонувала вчительці робити таких янголів, щоб діти змогли показати та розказати, звідки вони. Показати свою культуру, історію.
Місцевим сподобалась ця ідея. І ми почали думати, що треба виїжджати із села до великих міст Швейцарії, де проходили акції підтримки України.
Одразу було питання: "Це ви самі зробили? А що, так можна?". У всіх була подяка, емоція вдячності. Ми дарували й дякували за прийняття нас".
Не для продажу
Ключова ідея – не продавати янголів, а залишати бокси, щоб люди робили пожертви – хто скільки може. Ідея швидко поширилась у Швейцарії, тому організатори вирішили робити янголів не тільки у кольорах України, а і в кольорах Швейцарії, робити різні варіації.
"Ми зробили десь 70% в українських прапорах і 30 – у швейцарських. В один кошик накладаємо до 100 янголят і приносимо на благодійні вечори для підтримки України".
Ідея не затратна, її легко зробити та потребує мінімальних вкладень. І вже за 15-20 хвилин у дитини є такий брелок.
"Для дитини це і швидко, і розвивається дрібна моторика. Спочатку дітки роблять прості янголи: першу ляльку дитина буде робити годину, складно проробити голову, щоб вона була рівненька, кругленька, щоб тіло було у лялечки повнорозмірне. Коли дитина набиває руку, вже все швидше і якісніше".
Українські янголи так сподобались за кордоном, що їх почали навіть замовляти наперед.
"Перше замовлення – десь 100 штук. Ми за два, три вечора зібрали їх".
Діти допомагають дітям
Ініціатива "Save Chernihiv School" про те, як діти допомагають дітям. Зі слів Анни, є багато фондів, де допомагають військовим, а вони захотіли зробити щось для чернігівських шкіл та їхніх учнів. У цьому їй допомогли сестри Ольга та Олена Чижови, які також народилися в Чернігові.
"У нас була спільна ідея, а у мене обмаль часу із-за віддаленої роботи. Саме вони поширили ідею в мережі Інтернет і створили сайт".
Організатори підготували детальні інструкції, як робити янголів, як організувати збір та переказ коштів, створили постери на кількох іноземних мовах (англійській, німецькій, італійській, іспанській, нідерландській, португальській, польській) щодо благодійного збору коштів.
"Ми хочемо в гарному сенсі цього слова використати цю увагу на користь чернігівських шкіл. Тому пропонуємо мамам, бабусям та всім, хто зараз за кордоном зі своїми дітьми, долучатися до нашої ініціативи. Для цього треба просто зайти на сайт".
Пілотні школи
За словами Ольги Чижової, яка є комунікаційною директоркою ГО «Рада зовнішньої політики «Українська призма», їхня громадська організація вже підписала меморандум про співпрацю з міським управлінням освіти. Разом з ним вони обрали п’ять пілотних шкіл для цього проєкту, де треба замінити тільки вікна.
"Ми побачили інформацію, що з 34 чернігівських шкіл, 27 так чи інакше постраждали. П’ять отримали прямі прильоти, зруйновані і їх не можна відновити, але є такі школи, де вибуховою хвилею тільки вибило вікна. Це школи, в які не треба вкладати багато часу і ресурсів, щоб їх відновити та 1 вересня наші діти могли піти до школи".
Поки що оцінили ремонт тільки школи №35, ще у проєкті будуть брати участь школи №33, 24, 6, 28.
"За нашими підрахунками, замінити вікна в школі №35 буде коштувати приблизно 15 000 євро. На жаль, бюрократія є. Найбільша проблема – це експертиза, яку мають провести щодо будівель цих шкіл, аби виставити рахунки країні-агресору за завдані збитки".
За словами Ольги, секретар міськради Олександр Ломако пообіцяв їй, що всі експертизи візьме на себе міська влада, аби ремонт можна було розпочати якомога скоріше.
"Зараз такий час, коли кожен з нас хоче чимось допомогти і зробити свій вклад. Наша ініціатива – це дуже простий спосіб зробити свій вклад в таку дуже важливу справу", – зазначила Ольга Чижова.
Читайте також:
Польова кухня у Чернігові: роздали 900 порцій польської національної страви – бігосу