Ветерани МВС – правоохоронці у відставці. З другого дня вторгнення РФ на територію України, 25 лютого, чернігівські ветерани стали до оборони міста. Об’єднавшись у добровольчий батальйон, вони розбили блокпости на в’їзді та виїзді з Чернігова (біля Катерининської церкви), затримували коригувальників вогню та прикривали в тилу військових та рятували з-під завалів цивільних. Після виходу російських військ з Чернігівщини вони намагаються оформити свою участь в обороні міста.
«Командир, будемо разом!»
Івану Маляренку з Чернігова – 66 років, 25 з них він присвятив службі в правоохоронних органах. Іван був першим командиром чернігівського «Беркуту», створеного у 92-му році. Він формував тоді новостворений спецпідрозділ та керував ним 5,5 років. Нині чоловік очолює Чернігівську обласну організацію ветеранів МВС України.
З 25 лютого, другого дня війни, 33 члени організації об’єдналися у добровольчий батальйон. Та, керуючись розпорядженнями президента та міністра внутрішніх справ про залучення ветеранів МВС до оборони України, пішли отримувати зброю до Головного управління поліції в області.
«15 бійців нашого добровольчого підрозділу «Ветеран» – це хлопці з того, першого, призову до «Беркуту». Це хлопці, які добре знають, що та як робити. Вони сказали мені: «Командире, будемо разом. Будемо воювати!». У перші дні настрої в усіх були панічними, а ми маємо досвід. Ми, зокрема, допомагали молодим поліцейським організувати роботу на блокпостах та загалом у місті».
Про коригувальників та ДРГ
Ветерани створили та тримали три блокпости: два – на в’їзді та виїзді з міста біля Катерининської церкви, ще один – під Болдиною горою. Регулювали рух, забезпечували громадський порядок, перевіряли осіб, які прямують до міста.
За словами Івана Маляренка, свою роботу ветерани координували із військовими. Поблизу із їхніми блокпостами дислокувалися дві військові частини. Бійці добробату прикривали їх з тилу.
«Слідкували, щоб ніхто там не вештався. Перевіряли їхні речі та документи. Ми, наприклад, затримали коригувальника, який направляв ракети на одну з військових частин. А після нього ще 6 людей витягли з підвалу, які за гроші з ним працювали проти Збройних сил України», – розповідає Іван Маляренко про бойові завдання ветеранів.
Крім того, зі слів Маляренка, на Валу ветерани затримали організатора диверсійної групи. Усіх передали представникам СБУ.
Чому добробат?
В добровольчому батальйоні ветеранів ніс службу Сергій Кутуков. За професією він – адвокат. Жодного стосунку до правоохоронних органів чоловік не мав, окрім великої кількості друзів у відставці. Він розповідає, що чекав на повідомлення з військкомату. Оскільки за військовою спеціальністю діловод – він не потрапив би у перші дві хвилі мобілізації. Сили Тероборони до своїх лав приймали, однак у перші дні в них закінчилася зброя. Чекати Сергій не хотів:
«Тоді саме міський голова Владислав Атрошенко повідомив, що велике угрупування на підступах до Чернігова, що можливі вуличні бої, щоб усі, хто має зброю, бралися до неї. І тоді запропонували ветеранам МВС приходити, озброюватися та працювати на охорону міста. Я приєднався до друзів».
Голова обласної організації ветеранів МВС Іван Маляренко говорить, ветеранам пропонували підписувати контракти з ЗСУ. Шестеро членів ветеранської організації приєднались до лав Збройних Сил. Однак вони мали бойовий досвід на Сході України.
«У 2014 році Аваков ухвалив рішення взяти добровольчі підрозділи під крило МВС, у нашому випадку сказали, що в нас є ТРО, давайте ви туди звертайтеся. Але ж там контракт на рік потрібно було підписувати. У нас всі хлопці за 50. Ми ж далеко та довго не побігаємо», – поясняє Іван Маляренко.
«Ми, як примари»
Попри заклики до ветеранів МВС озброїтись та стати на захист України, процедури визнання їх учасниками бойових дій наразі не існує. Зарахувати їх до штату ГУНП, яке їх озброювали, не можуть, бо не існує відповідного наказу.
«Все зводиться до того, що начебто нас і не було. Розумієте? Зброю нам дали, а ми нічого не робили. Ми, як примари. Людей з-під завалі діставали, рятували, з-під бомбардувань вивозили, а наче то й не ми були», – говорить боєць добробату Сергій Кутуков.
Зі слів Івана Маляренка, питання стоїть гостро не через визнання чи заробітну плату, яку добровольці не отримують, на відміну від представників ТРО. Справа відсутності соціальних гарантій:
«Якщо, скажімо, людина отримає травму, зазнає каліцтва, – яким чином вона чи його родина зможе отримати соціальний захист? Ми ж несли службу та ризикували на рівні з ТРО та поліцією. До нас щодня приходили військові з ОК «Північ» та заносили нас у зведення, що ветерани МВС несуть службу на цих блокпостах. Ця інформація є у штабі командування».
Керівник ГУНП підписав наказ про те, що ветерани Чернігівщини залучалися до забезпечення громадського порядку.
«Разом з тим, нині Нацполіція та МВСрозробляють законні підстави для офіційного взяття на службу ветеранів до лав Нацполіції. Зокрема, про це клопотало керівництво поліції Чернігівщини», – повідомили Суспільному у пресслужбі ГУНП в області.
За словами речниці поліції області Наталії Слабеняк, списки ветеранів також передали до військового командування. Тепер в ОК «Північ» готують наказ про включення ветеранів МВС до складу захисників Чернігова, пояснює голова ветеранської організації. Досі ветерани МВС лишаються зі зброєю на руках та, за словами Івана Маляренка, готові будь-якої миті знов боронити місто.