Родини шістьох загиблих бійців з Чернігівщини у війні на Сході України отримали іменні ікони. На них є фотографії бійців: Миколи Бруя, Володимира Ющенка, Андрія Богуша, Дениса Чередніченка, Віктора Запеки та Івана Томилка. Такі нагороди на Чернігівщині матерям вручали вперше. Вага однієї близько 10 кг. Шість екземплярів закупили за гроші української діаспори в Італії. Свій барельєф пам'яті отримала матір загиблого бійця Віктора Запеки. Поранення він отримав у Станиці Луганській у 2014 році. Разом із побратимами потрапив у засідку – в останній день завершення його ротації.
"Командир подзвонив дружині, вона живе поруч у нашому будинку, вона прийшла і сказала мені, що Вітя "трьохсотий", що його у нього поранення в обидві ноги. Я довго не могла в це повірити. А вже ввечері сказала, що він помер від травм. Виявилося, що у нього було ще поранення у живіт. Він помер від крововтрати. Порожнеча і все. Я не вірила. Я досі не вірю, що його нема. Мені здається, що він все ще воює", – говорить мати загиблого бійця Олена Запека.
Такі саморобні ікони-барельєфи отримали шість родин загиблих бійців. Олена Запека була ініціаторкою. Побачила в соцмережах, як такі ікони вручали матерям в інших регіонах і звернулася до жінки, яка виготовляє їх в Житомирі.
"Одну ікону роблять місяць. Спочатку вони заливаються у форму. Матеріал типу гіпсу, вони крихкі, їх не можна поштою відправляти, вони можуть розбитися, потім вони витримуються, потім шліфуються. І впродовж місяця покриваються різноманітними відтінками фарб. Взимку її робити не можна, бо треба витримувати на природному сонячному світлі. Тут є і Біблія, і "Кобзар", і свічка, і життя святих, і в той же час всі основні події, які відбувалися у нас на фронті", – говорить мати загиблого бійця Олена Запека.
Людмила Бруй, мама загиблого Миколи Бруя прийшла разом з онучкою Поліною. Вона осиротіла у 2014 році. Поліна також отримала подібний барельєф.
"Це був не один з перших, а другий загиблий в місті Чернігові. Для мене це був шок. Він каже: “Мамо, нас градами б'ють”. А я думаю, ну як може бути таке. Ви бачите, коли вони луганський аеропорт захищали, вони попали в засаду і мій син загинув спасаючи друга, виводячи хлопців. Таке життя. Знаєте, про ці ікони ми знали вже давно, ще, мабуть, в 2015 році, і так хотілося їх мати. Ікони прийшли, і це для нас велика пам'ять, це зробили люди своїми руками", – говорить мати загиблого бійця Людмила Бруй.
Освятив ікони настоятель Чернігівського кафедрального собору святої великомучениці Катерини Роман Кіник.
“Сьогоднішня подія – освячення і вручення ікон, вона сама по собі називається “Ікона”, це не просто зображення, це не просто барельєф, там є багато різних елементів, які мають свій символ. Можливо, кожна матір, кожен батько по різному можуть оцінити певні символи. Але насправді там є Кобзар, насправді там є Біблія, насправді там є свічечка, насправді там є почуття, там є дух і там є життя.”
Вшанували пам'ять загиблих героїв хвилиною мовчання.
Читайте також:
Усіх 13 загиблих в аварії маршрутки і фури біля Брусилова опізнали: що про них відомо