100 днів ринку землі: чи є ажіотаж з продажу земельних паїв на Чернігівщині після зняття мораторію?

100 днів ринку землі: чи є ажіотаж з продажу земельних паїв на Чернігівщині після зняття мораторію?

100 днів ринку землі: чи є ажіотаж з продажу земельних паїв на Чернігівщині після зняття мораторію?
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Близько чотирьохсот угод з продажу земельних паїв уклали в області за сто днів від існування ринку землі в Україні. Це саме ці угоди, які до 1 липня були під мораторієм. Загалом угод, пов’язаних з продажем землі було тисяча, про це Суспільному сказав заступник директора Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Олег Крапивний.

"Середня вартість 1 га – 23, 3 тисяч гривень гектар. Понад 1000 правочинів, це всі правочини. Сюди потрапили, в тому числі особисті селянські господарства, які не були під мораторієм. А от підмараторних у нас в області реалізовано близько 400 угод. Ми бачимо, що за ці 100 днів, кількість оформлених договорів свідчить про те, що масової скупки землі немає".
Олег Крапивний
Олег Крапивний. ФОТО: Суспільне Чернігів

Середня ціна одного гектару – 23 тисячі гривень. Селяни вважають, що це дуже дешево, і землю продавати не хочуть, а аграрії, в свою чергу кажуть, купівля землі їм обходиться значно дорожче, тому купувати землю не поспішають. Жителька Юхнового Людмила Іванченко має до двох гектарів землі. Отримала їх при розпаюванні колишнього колгоспу. Є в сім’ї ще пай чоловіка. Зараз землю здають в оренду,продавати її поки не будуть. За найкращу землю, за словами Людмили Іванченко, на Новгород-Сіверщині, дають до 60 тисяч за пай – це трохи більше 20 тисяч за гектар. Людмила вважає таку ціну заниженою.

"Ну я думаю, що разів у десять дорожче якщо б хто запропонував – інша справа. А так... Ну нема сенсу, 60 тисяч і навіть 60 нема – ну що це за гроші? Що за них можна купити? Що?"

Свій пай зі всього старостату продала лише одна людина, розповідає діловод Горбівського старостату Олександра Захарченко.

"Принаймні, на даний час знаю, що от чоловік один продав свій пай. І про жінку ще одну чула, що вона також збирається продавати. Вона сподівається, що вона продасть пай і купить собі двір, тому що у неї старенька хатка, вона також без чоловіка, допомагати нікому".

Ще кілька людей збираються продавати паї. Це переважно одинокі, які не мають кому землю передати, каже Олександра Захарченко. Процедура оформлення може тривати від двох годин, залежно від складності, розповідає голова відділення Нотаріальної палати України в області Володимир Коваленко.

Володимир Коваленко
Володимир Коваленко. ФОТО: Суспільне Чернігів

"Вартість оформлення цих земельних ділянок, так, трішки дорожче, ніж звичайні договори, які робилися раніше. Але більше перевірок. Нотаріус перевірить і продавця, і земельну ділянку, і набувача, і походження коштів, і консолідацію земель у набувача".

Зі слів голови наглядової ради ПРАТ "Чернігівське головне підприємство по племінній справі в тваринництві" Віктора Ланька аграріям земля обходиться дорожче, ніж 23 тисячі за гектар.

"Зараз звертаються люди, яким потрібні гроші: хвороби, онук хоче машину купити з Америки. Нас, як покупців, держава оподаткувала 50% податком на ці угоди. При вартості землі 23 тисячі за гектар землі для нашої області, ми маємо накладні витрати з оформлення десь 500 доларів на 1 гектар. Це послуги нотаріуса, мільйон запитів у різні реєстри, це податок, який платить зазвичай покупець".
Віктор Ланько
Віктор Ланько. ФОТО: Суспільне Чернігів

Аграрій Віктор Ланько за таких умов не бачить потреби зараз купувати землю. Щоб люди не поспішали з продажем і не продали іншим, підвищив орендну плату за орендовані паї.

Подробиці — у сюжеті:

Читайте також:

Стартова ціна – майже 30 мільйонів: на продаж виставили Чернігівський лікеро-горілчаний завод

На початок