Атрошенко не підписав меморандум щодо тарифів на тепло

Атрошенко не підписав меморандум щодо тарифів на тепло

Доповнено
Атрошенко не підписав меморандум щодо тарифів на тепло
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Міський голова Чернігова Владислав Атрошенко не підписав газовий меморандум між «НАК «Нафтогаз», Асоціацією міст України і Конгресом місцевих та регіональних влад при президентові щодо тарифів на тепло. Про це він особисто повідомив на своїй сторінці у Facebook.

Як повідомляло Суспільне, 30 вересня на засіданні Конгресу місцевих та регіональних влад при президентові підписали меморандум, згідно з яким тарифи на гарячу воду та опалення не будуть зростати до кінця опалювального сезону 2021-2022.

Згідно з ухваленим меморандумом, місцева влада не підвищуватиме тарифи на тепло та гарячу воду до кінця опалювального сезону.

За словами мера Чернігова Владислава Атрошенка, серед причин, чому він не підписав даний документ, є те, що меморандум пропонує компенсувати з місцевих бюджетів зростаючу вартість енергоносіїв та стримати таким чином зростання тарифів. За його словами, платники місцевих податків сплачують їх для того, щоб місцева влада забезпечила харчування дітей в школах та садочках, розвиток інфраструктури, громадський транспорт, якісні медичні послуги.

«За рівнем платоспроможності я би поділив всі громади в Україні на 4 групи: 1) столиця та міста-мільйонники; 2) інші обласні центри та великі промислово розвинені міста (такі як, наприклад, Кривий Ріг або Кременчук); 3) міста до 100 тис. населення з середнім або низьким промисловим потенціалом; 4) інші ОТГ. За цим меморандумом, компенсація різниці в тарифах генеруючим суб‘єктам протягом опалювального періоду обійдеться (умовно) для першої групи 25-30% від бюджетів розвитку; другій групі 50-60%; третя група 70-80%, а для багатьох ОТГ четвертої групи це коштуватиме понад 100% від їхніх бюджетів розвитку», – зазначив він.

Атрошенко повідомив, що компенсація цих видатків буде у вигляді 4% від ПДФО, а це означає, що великі та промислово розвинені міста отримають значно більший ресурс з державного бюджету в розрахунку на душу населення, аніж громади 2, 3 та особливо 4 групи.

«Чернігів розташований на півночі України і температурний режим будь-якого опалювального сезону завжди буде нижчий мінімум на 3-4 градуси Цельсія, ніж в Херсоні, Миколаєві або Одесі. Відповідно, затрати місцевого бюджету на проходження опалювального сезону будуть значно вищими, ніж в південних містах. І це ніяк не враховується в даному меморандумі. І сам обраний підхід стримування зростання тарифів шляхом допомоги всім, включаючи багатих, являється нелогічним з точки зору мільярдів гривень невиправданих затрат. Більш справедливим є підхід надання субсидій тим категоріям населення, які дійсно цього потребують», – повідомив міський голова.

Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук сказав Суспільному, що меморандум – це документ, який передбачає добровільну участь у виконанні запланованих заходів. Тому це не означає, що всі повинні підписати. А хтось може підписати, а потім відмовитись його виконувати.

«В даній ситуації, меморандум передбачає, що в першу чергу зобов’язання лягають на представників місцевої влади. Вони повинні не допустити зростання тарифів на гарячу воду і тепло для населення. А другий пункт – це зобов’язання з боку центральної влади, щодо того, що ті кошти, які органи місцеве самоврядування втратять в ході забезпечення тепла за низькими цінами, уряд зобов’язується їх компенсувати», – каже Юрій Корольчук.

За його словами, коли ці кошти компенсують місцевим бюджетам – невідомо.

«В центральному бюджеті немає грошей. Тому сумніваюся, що вони ці гроші отримають і в 2022 році. Тому розумію скепсис Атрошенка. Чому він повинен, з точки зору фінансових можливостей місцевого бюджету, погоджуватися на цю пропозицію. В будь-якому випадку потім він буде нести ризики, як керівник міста. Але з іншої сторони, він може опинитися в іншій ризикованій ситуації. Якщо всі інші будуть ходити по кабінетам міністрів, Верховній Раді і ці гроші десь шукати, які будуть виділятися, то він не зможе цього робити, бо нібито і не є учасником меморандум» – зазначив Юрій Корольчук.

Читайте також:

Конгрес місцевих і регіональних влад підписав "тарифний" меморандум

На початок