Перейти до основного змісту
Алергія: як відрізнити від застуди та як правильно лікуватися

Алергія: як відрізнити від застуди та як правильно лікуватися

Алергія: як відрізнити від застуди та як правильно лікуватися
. Фото: Суспільне Чернігів

Як відрізнити алергію від ГРВІ? Чому не можна самостійно приймати протиалергічні препарати? Та що таке оральний алергічний синдром? Про це Суспільному розповіла Ілона Кадіна, лікарка-алерголог.

За словами Ілони Кадіної, найчастіше алергічний нежить плутають з ГРВІ. Головна визначальна риса застуди – з лікуванням, або без, протягом 7-10 днів людина одужує.

Якщо ж симптоми є протягом усього року, або чітко в конкретний сезон – це алергія.

Симптоми

Лікарка каже, риніт, або ж нежить, – не єдина ознака алергії.

  • Дерматит;
  • Кон’юктивіт;
  • Бронхіальна астма;
  • Кропивниця;
  • Набряки.

Алергічна реакція на шкірі не обов’язково означає, що у вас алергія на те, до чого ви торкалися.

Найбільш частий прояв алергії на шкірі – гостра кропивниця.

«Як правило, гостра кропивниця триває до шести тижнів. Якщо ми дотримуємось міжнародних рекомендацій, то до шести тижнів пацієнт не обстежується додатково. Звісно, якщо немає інших скарг».

Причиною крапивниці не обов’язково моє бути конкретний алерген. Це також може бути прийом вітамінів, стрес, перегрівання, переїдання й так далі.

Виявлення алергії

  • Алерготестування нашкірним прик-тестом

Найбільш актуальний вид обстеження при підозрі на алергію.

«Цей тест, фактично, – мініпровокація. Наносять алерген на шкіру передпліччя пацієнта, і за 15 хвилин маємо результат. Негативний результат на шкірі, як і при іншому алергообстеженні, не каже на 100%, що алергії немає. Причиною негативного результату може бути малий стаж алергіка, невелика кількість антитіл, які імунна система виробляє у відповідь на подразник», - говорить Ілона Кадіна.
  • Обстеження в лабораторії

Діагностика в лабораторії більш чутлива, не вимагає припинення прийому препаратів. Її проводять для людей будь-якого віку у часто як додаткову діагностику до прик-тесту.

Тільки так можна виявити, чи є у вас алергія, і на що конкретно. Адже у пацієнта може виникати оральний алергічний синдром.

  • «Наприклад, у пацієнта з алергією на полин може виникати свербіж, набряк губ, язика, якщо він їсть персик. А в пацієнта, наприклад, з алергією на березу можуть виникати такі ж симптоми під час поїдання яблука чи сирої моркви».

За словами Кадіної, наразі розвиваються нові методи дослідження: молекулярна алергологія й молекулярна алергодіагностика. Згідно з їх даними, можна розкласти алерген на окремі компоненти. І є окремі компоненти у алергенів, які мають харчові перехрестя. І таким чином, з’являється така плутанина. Тому і важливо проводити діагностику та виявляти справжню причину алергії.

Протиалергічні препарати

Ілона Кадіна радить не вживати без призначення лікаря протиалергічні препарати без гострої на те необхідності.

«В жодній європейській країні не можна купити протиалергічні препарати без рецепта лікаря».

З її слів, усі антигістамінні ліки поділяються на два різновиди: седативні та неседативні. Перші мають побічний ефект: сонливість, втрату концентрації й уваги. Після вживання таких не можна, наприклад, сідати за кермо. Про такі нюанси розповідає лікар, і не завжди людина, яка самостійно придбала препарат, може звернути на це увагу.

«Якщо ми говоримо про ситуацію, коли людина страждає від алергії й не може потрапити до лікаря, а симптоми – виснажливі, то прийом препарату в дозі, вказаній в інструкції, навряд чи принесе якусь шкоду. Але в будь-якому разі має бути поставлений діагноз та підібране лікування».

Прийом антигістамінних препаратів – це симптоматичне лікування, «з сьогодні – на сьогодні». Але завтра – до лікаря, каже Ілона Кадіна.

Лікування алергії

Алергія – це коли імунна система виробляє антитіла у відповідь на збудник.

Алергічна реакція не розвивається при «першій зустрічі». Коли імунна система вже вирішила «воювати», то, у відповідь на надходження алергену, вона буде виробляти антитіла. І, коли їх буде достатня кількість, може проявлятися клінічна картина – симптоми.

З кожним новим контактом кількість антитіл росте. Відповідно, наростатимуть і клінічні симптоми. Антигістамінні препарати прибирають якраз їх, а не наводять лад в імунній системі. Коли людина припинить їх пити – симптоми повернуться.

«Лікування алергії – це проведення алерговакцинації. Це – введення в організм пацієнта алергена, на який реагує його організм. І протягом трьох-п’яти років це дозволяє заблокувати імунну пам’ять. На сьогодні це – єдиний метод лікування алергії».

Читайте також:

Наступного тижня на Чернігівщину надійде чергова партія вакцин від COVID-19 виробництва «Pfizer»

Топ дня

Вибір редакції

На початок