До Дня вишиванки, 15 травня, у Чернігові влаштували перформанс. Волонтерки та громадські діячки на рядні вишивали слова, які передають емоції з життя українців. За словами голови громадської організації "Лицарський Хрест" Оксани Тунік-Фриз, це рядно свого часу виткали жителі прикордонного села Єліне, яке розташоване за чотири кілометри від Росії. Зараз люди там уже не живуть.
"Страх", "кривда", "тривога" та "ізоляція"... — ці слова на рядні вишивали чернігівські волонтерки та громадські діячки під час перфомансу, просто сидячи в центрі міста. За задумом таких слів — дев'ять.

Перфоманс до Дня вишиванки у Чернігові. Суспільне Чернігів
Оксана Тунік-Фриз пояснює:
"Символічно кожна із цих жінок вишиває свій рушник, передаючи важкі емоції, якими насичено життя українців. Це рядно я привезла з прикордоння Чернігівської області. Із населеного пункту, де вже, на жаль, не живуть люди. Це село Єліне на кордоні з Росією, яке спалене, знищене, і люди там зараз, на жаль, не живуть. Але я сподіваюся, що вони туди повернуться".

Оксана Тунік-Фриз. Суспільне Чернігів
Волонтерка ГО "Лицарський Хрест" Світлана Здор на рядні вишиває слово "розпач", жінка каже:
"Із 2014 року займаємося волонтерською діяльністю. Дуже велика кількість поїздок на Схід. На сьогодні це більше допомога родинам полеглих, безвісти зниклих, тим, хто в полоні. На превеликий жаль, сьогодні дуже велика кількість людей є саме з відчуттям розпачу. Тому що вони не знають, скільки це буде тривати та що на них чекає щодня".

Світлана Здор. Суспільне Чернігів
Місцева жителька Галина Караваєва, яка завітала на перфоманс, говорить:
"Біль за тих людей, котрих уже немає, котрі загинули. І військові, і прості люди. Біль за те, що діти мають вчитися не в школі, а в підвалах, у бомбосховищах".

Галина Караваєва. Суспільне Чернігів
Під кінець перфомансу з перших літер слів, що вишивали жінки, складають слово "стійкість". Оксана Тунік-Фриз каже:
"Це головний посил, який ми хочемо дати світові. Попри те, що нам боляче, нам важко, нам складно, але ми в собі зберігаємо ресурс для боротьби. Після того, як ми довишиємо кожне рядно, бо відбувається процес вишивання кожного слова, тоді ми сподіваємось, що зможемо зробити великий єдиний рушник, який передамо до історичного музею. І хай це буде спомином нашим нащадкам про те, що переживали ми".

Перфоманс до Дня вишиванки в Чернігові. Суспільне Чернігів
Читати ще
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.