Частина без першачків, частина – без старшокласників: які зміни чекають на школи Чернігова

Частина без першачків, частина – без старшокласників: які зміни чекають на школи Чернігова

Частина без першачків, частина – без старшокласників: які зміни чекають на школи Чернігова
. ФОТО: Суспільне Чернігів

29 січня на сайті Чернігівської міської ради розмістили інформацію про трансформацію закладів середньої освіти відповідно до вимог чинного законодавства.

Що буде зі школами міста, зважаючи на ці зміни? Які школи цього року не набиратимуть перші класи, а в яких — не буде десятих класів? Про це розповів начальник управління освіти міськради Василь Білогура в ефірі програми «Сьогодні. Головне» на Суспільному.

Нагадаємо, згідно з Законом України про загальну освіту є три рівні здобуття повної загальної середньої освіти.

1 рівень — початкова освіта (чотири роки навчання в початковій школі — з 1-го по 4-й клас); 2 рівень — базова середня освіта (навчання впродовж п'яти років — з 5-го до 9-го класу в закладах нового типу гімназіях); 3 рівень — ліцеї (це забезпечить здобуття профільної середньої освіти впродовж трьох років учнями, які приймуть рішення про продовження навчання в ліцеях).

З 1-го вересня 2024 року вся мережа закладів повної загальної середньої освіти має відповідати наступній структурі: початкові школи — гімназії — ліцеї.

На базі яких шкіл у Чернігові будуть створювати ліцеї?

Була створена робоча група, до якої увійшли представники директорського корпуса і управління освіти та була проаналізована ціла низка показників, на базі яких закладів створювати ліцеї. Для цього обрали чотири заклади - №1, №12, №15 та №22. Ці заклади вже багато років демонструють досить високі показники за результатами ЗНО, також вони територіально знаходяться в різних частинах міста, для того, щоб забезпечити доступність.

Яким буде профіль цих ліцеїв?

Ліцеї будуть різнопрофільними, тобто не буде такого, наприклад, якщо мова йде про 12-ту школу, то всі 10-ті класи будуть з поглибленим вивченням математики. Зараз керівники закладів, на базі яких створюватимуть ліцеї, оцінюють між собою, які профілі краще взяти. Тому що відповідно до цього буде формуватися матеріальна-технічна база та педагогічні колективи.

Тобто школа №1 не буде мати виключно мовну спеціалізацію?

Так, вона матиме класи і за іншим профілем задля того, щоб задовольнити потребу учнів.

Як учні 9-х класів можуть потрапити до ліцеїв? Чи буде якийсь конкурс? Що буде братися за основу, щоб прийняти рішення — зможе дитина там навчатися чи ні?

Порядок зарахування фактично не змінився. Учні 9-х класів можуть самі обирати собі профіль та обрати той навчальний заклад, який або ближче до їх місця проживання, або, той, якому вони більше довіряють. Тобто вони можуть обирати за бажанням. Ми не плануємо зменшувати кількість 10-х класів, тому всі бажаючі зможуть бути зараховані. Єдине, якщо буде більше бажаючих в 10-й клас, ніж місць в цьому класі, то тоді можлива конкурсна процедура. Якщо ж навпаки, бажаючих буде менше, ніж місць заявлених — то всі діти будуть автоматично зараховані.

З якого року почнеться набір до цих класів як до профільних?

Передбачається, що до 1-го вересня 2024 року в навчальних закладах, які будуть ліцеями, не має бути початкової ланки. Вже через місяць-два розпочнеться набір заяв до 1-х класів і після завершення 9-х класів буде набір до 10-х класів. Тобто батьки ще мають час визначитися з навчальним закладом та прийняти відповідне рішення.

Чи цікавилися думкою батьків перед реформуванням закладів освіти Чернігова?

Насправді ми не реформуємо, а трансформуємо виключно з вимог законодавства. Тут визначають керівники закладів. Зараз іде обговорення, батьки можуть висловити свою думку. Але батьки, навчаючись в одному закладі, будуть суб'єктивно оцінювати ситуацію і висловлювати свою позицію виключно виходячи з інтересів цього закладу. Ми маємо сформувати позицію з врахуванням абсолютно всієї мережі, всіх дітей. А їх на сьогодні у нас в закладах середньої освіти майже 30 тисяч.

Тобто батьки ще можуть долучитися до обговорення змін?

Так, батьки можуть висловити свою думку. Далі буде приймати рішення Чернігівська міська рада. Проте чи набиратимуть в конкретному навчальному закладі десяті класи чи ні, на це батьки не можуть вплинути. На це може вплинути законодавство. Тут дуже багато нюансів. Наприклад, щодо початкової школи, адже 1-4 класи мають бути найбільше наближені до місця проживання. Гімназія може мати в своїй структурі початкову школу, в той час, як ліцей, у виключних випадках, може включати в себе такий структурний підрозділ як гімназія, але вже без початкової ланки.

Чи може бути гімназія в чистому вигляді? Тільки середня школа?

Може бути тільки середня школа з 5-го по 9-й клас, але для цього має бути окреме приміщення, окрема будівля з окремою територією. Якщо ми в стінах однієї будівлі зареєструємо три юридичні особи — початкова школа, гімназія і ліцей — повісимо три вивіски, то від цього нічого ж не міняється. Головне питання реформи — це сформувати заклади нового типу, де діти можуть отримати можливість для здобуття знань в залежності від своїх вподобань та бажань, розвиватися саме в тому напрямку, який їх цікавить.

Профільна школа буде безкоштовною?

Звісно. Всі заклади освіти комунальної форми власності є безкоштовними.

Детальніше, яка буде структура новостворених гімназій та ліцеїв?

Гімназія в своїй структурі може містити і початкову і середню школу. Тобто в ній вчитимуться діти з 1-го по 9-й класи. Це називається заклад вищого рівня.

Дивіться також:

В ліцеях, зокрема тих закладах, які були вже обрані - школах №1, №12, №15 та №22, там будуть навчатися виключно учні 10-х, 11-х, 12-х класів чи може бути і середня школа також?

В цих навчальних закладах, чому їх і всього чотири, будуть навчатися виключно учні старшої школи.

Що буде з учнями 1, 12, 15 і 22 шкіл, які вже навчаються у цих школах? Чи можуть вони довчитися? Або їм потрібно переходити в інші школи?

Діти, які зараз навчаються в одній з цих шкіл, вони, за бажанням, закінчать саме цей навчальний заклад повністю. Загалом, до 2027 року, якщо діти вже навчаються тут, вони і продовжать це надалі саме в цьому закладі.

Куди 1 вересня йти першокласникам, які планували йти до 1, 12, 15 чи 22 шкіл? Адже вже з нового навчального року ці заклади не набиратимуть перші класи?

Що стосується саме цих шкіл, то після того, як це рішення ухвалять на сесії міської ради, потім на засіданні виконкому буде перерозподілений їхній мікрорайон. Тобто фактично частина вулиць з номерами будинків, які відносились до цих чотирьох шкіл, будуть розподілені до найближчих закладів, які набиратимуть перші класи. І батьки зможуть написати заяви до тієї школи, до якої вони закріплені — будуть мати першочергове право, або обрати інший заклад за бажанням. Але, якщо заяв буде набагато більше, то буде процедура жеребкування.

певний порядок першочергового права: або за місцем проживання визначений мікрорайон навчального закладу, або в даному закладі навчаються старші брати-сестри, або дитина співробітника школи, то можуть бути зараховані позачергово. Надалі батьки можуть обрати будь-який заклад міста, який їм зручніше, і написати туди заяву. За наявності вільних місць вони зараховуються автоматично, або відбудеться жеребкування.)

Що робити батькам, які вже зареєстрували дітей до шкіл, які з вересня не прийматимуть першокласників? Якій має бути алгоритм дій?

Батьки, які дізналися, що цьогоріч та школа, до якої вони зареєструвалися, не прийматиме першачків, повинні слідкувати за інформацією. Після прийняття рішення (міської ради, - ред.), ми забезпечимо поінформованість батьків, в мікрорайон якого навчального закладу відноситься їх житло. І вони зможуть або за місцем проживання піти до школи, або за бажанням обрати іншу.

Хто вирішує скільки старших класів буде наступного року у кожній зі шкіл?

Це рішення приймається спільно з адміністрацією закладу, в залежності від технічної можливості будівлі. Збільшення кількості десятих класів здійснюється за рахунок вивільнення частини приміщень початкової школи. Тобто перерозподіляється навантаження.

Чи будуть всі працюючі вчителі забезпечені роботою?

Всі вчителі будуть забезпечені роботою. Адже перепрофілювання закладу не означатиме, що вони втратять роботу. Якщо в ми в одній школі, наприклад, кількість початкових класів зменшуємо, то в іншій збільшуємо. Просто вчителі перейдуть до іншого навчального закладу. Це стосується всіх вчителів зі всіх предметів.

Чи будуть профільні початкові класи?

Наразі вже нема спеціалізації закладів, як то було раніше. Тобто нема вже шкіл з поглибленим вивченням того чи іншого предмету. Наприклад, у 1-й школі вже не перший рік навчаються за програмою Нової української школи, як і в усіх інших школах міста. В рамках цієї реформи також приділялась увага формуванню матеріальної бази - абсолютно однакової в усіх закладах Чернігова, незалежно від місця розташування. Це ж стосується і педагогічного колективу того чи іншого закладу — в усіх однаковий рівень фахової підготовки.

Цього року 10-ті класи не будуть набирати 11 шкіл міста – 4, 5, 6, 7, 9, 13, 17, 20, 27, 30, 33. Куди можуть піти до 10-го класу учні цих шкіл? Вони мають піти тільки до цих чотирьох шкіл, які визначені, як ліцеї — 1, 12, 15 та 22 або можуть обрати найближчу школу, де ще триватиме набір до старших класів?

Ці учні повинні вже орієнтуватися на одну з 4-х шкіл, які ми пропонуємо - №1, №12, №15 та 22. Але часто бувають випадки, коли 10-ті класі в сусідніх школах не повністю сформовані. Наприклад, з 30-ти можливих є 28 учнів. Тож, за бажанням, вони можуть піти саме у той заклад, де є вільні місця.

В цих одинадцяти школах залишаються учні 11-ти класів? Вони зможуть закінчити свій заклад?

Звісно.

Чи будуть збільшувати кількість кабінетів та оновлювати обладнання у новостворених ліцеях?

Вже декілька років поспіль ми проводимо велику роботу з оновлення матеріальної бази в усіх навчальних закладах, зокрема і в цих 4-х, які ми пропонуємо, як ліцеї. Там ми трошки більше приділили уваги щодо оснащення та осучаснення профільних кабінетів. Звісно, ця робота й надалі триватиме.

Читайте також:

ЗНО 2021: змінилися правила

На початок