Перейти до основного змісту
"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету

"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету

Ексклюзивно

Сагунівська громада другий рік живе без затвердженого бюджету, через те, що депутати не збираються у повному складі на сесію. Тож у школах діти змушені харчуватися за власні гроші, а вчителі можуть залишитися без зарплатні.

Нині у раді громади є 19 депутатів, розповіла Суспільному голова Сагунівської громади Ірина Бодяненко.

У загальноосвітній школі Сагунівки учні, замість безоплатного харчування, сплачують половину його вартості, розповіла директорка Леся Атамась.

"Із жовтня наші дітки, згідно з постановою Кабміну відповідно до проєкту пані Зеленської мали отримувати, а саме початкова школа, безоплатне харчування. На жаль, ми не можемо харчувати дітей безплатно. 50 відсотків сплачують батьки, а 50 відсотків з місцевого бюджету, хоча розуміємо, що могли б харчувати безплатно, як харчує вся Україна".

Не можуть безоплатно годувати учнів, зробити ремонт укриття чи капітальний ремонт приміщення, де навчається група подовженого дня, адже другий рік Сагунівська школа без грошової підтримки. А влітку 2025 року її педагогічний склад може лишитися і без заробітної плати, додала директорка школи.

Другий рік депутати Сагунівської сільради не приймають бюджет громади, пояснила голова громади Ірина Бодяненко.

"Ми 2024 рік так жили, і вже 2025 рік. Мені дуже образливо, бо зараз 30 мільйонів неприєднаних до бюджету, лежать на рахунках, а ми не можемо ними скористатися. Ці гроші ми могли б спрямувати і на ЗСУ, і на якісь ремонти, ми зараз навіть світло вуличне не вмикаємо. Є захищені статті, які ми обов'язково повинні закрити, це зарплати, енергоносії. У школах повинно світло світитися, батареї гріти, ви ж розумієте, у всіх наших комунальних закладах і зарплату повинні люди отримувати вчасно. Ми ось очікуємо на субвенцію на заробітну плату, це освітня субвенція педагогам. І виходить, що до серпня ми ще можемо закривати це все, а вже після серпня не зможемо, якщо ми не приєднаємо ті кошти".

"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету
Голова Сагунівської громади Ірина Бодяненко. Суспільне Черкаси

А не приймають бюджет, бо частина депутатів не ходить на сесії, зазначила пані Ірина.

"У нас зараз 19 депутатів, із них один депутат служить, друга — за кордоном, і лишається 17 депутатів. З них частина не ходить, саботує. Я не можу сказати, що всі депутати не ходять, частина їх голосує, але у нас немає 12 голосів".

Не зібралися депутати на останню сесію 14 березня 2025 року. Із сімнадцяти зареєструвалися дев'ятеро.

Свою відсутність депутатка Наталія Супрун прокоментувала так:

"Тому, що я заздалегідь домовилась про підміну, я підміняю аптеку. Не можу я залишити робоче місце".

Депутатка Аліна Тяско пояснила: нині перебуває у декретній відпустці, тож не має можливості з'явитися на сесію.

Не змогла покинути робоче місце і депутатка Ірина Супрун:

"Це робочий час, я працюю в цей час, я не можу залишити свій робочий процес. Нема ким підміняти мене. Не хочу в цьому брати участь, щоб потім мене по прокуратурах тягали. Там всі питання внесені в одне, якби вони хоча б були розділені. А через те, що там працює моя сестра, я не маю права за це голосувати. Там є стаття видатків і по зарплатах, і по преміях, там є різні".

Не була, бо захворіла депутатка Людмила Прищепа. А ще — має питання до проєкту бюджету, розповіла:

"Я працюю, і я хворію. Востаннє на сесії я була в кінці 2024 року. У цьому році я не була на сесії. У бюджет не вносять ті питання, які стосуються сільського населення. Наприклад, я сама медпрацівник, і в нас не зроблені ремонти, нас ніхто не чує, ми нікому не потрібні. Меблі я не знаю яких років, 60-х років, стіни облуплені. Нам тільки замінили перед війною вікна і батареї".

Востаннє був на сесії півтора року тому, зазначив депутат Рагім Абдулаєв.

"Там є питання, які ми висуваємо, кажемо: отак треба робити, а вона (ред. - Ірина Бодяненко) робить по-іншому. Людмила Прищепа, Федір Данилов, Микола Ладан і Рагім Обдулаєв — оце нас чотири залишилося. Ми хочемо, щоб навели порядок в цій ОТГ. Як поїдемо, почитаємо той порядок денний, то у нас чуб догори дереться. І оце чотири депутати, які хочуть щось і зробити, а вона нас не слухає, робить все по-своєму, аби знищити ОТГ".

Депутат Федір Данілов телефоном прокоментував роботу ради так:

"Як я можу йти на ту сесію, якщо вона (Ірина Бодяненко - ред.) обзиває, виганяє, якщо не по-її голосуєш, або скажеш їй, що там щось не так, звіту немає. Тільки дивляться, як би тих 30 мільйонів, я нібито так чув, як їх вкрасти. Я не буду помагати їм красти. І свій народ, той, що мене вибрав, хай там 30 чи 40 людей мене вибрали, підводити не буду".

Депутатка Тамара Пойда давати коментар відмовилася. Також за коментарем ми звернулися до депутата Миколи Ладана. Він розповів: на сесії не був, бо нині на лікуванні.

"Зараз на сесію виставлений бюджет, я питаю секретаря: поясніть мені, будь ласка, бюджет проходив комісію? Вона мені каже: так. Я кажу: не питання, бюджет проходив комісію. Який бюджет проходив комісію, на дев'ять місяців чи на дванадцять? Наприклад, в березні вони виставляють бюджет на рік. Вже на дев'ять місяців. Вони його навіть не переробили під дев'ять місяців. Вони виставляють проєкти рішення за десять днів до сесії без комісії. Потім на сесії зупиняють сесію і проводять комісії. У паперовому вигляді ніхто не бачить бюджету. Куди і які кошти будуть іти потім, ми не знаємо, тому що поміняти на сайті — це дві хвилини, поміняли і забули".

"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету
Депутати на сесії. Суспільне Черкаси

Як розповів черкаський правозахисник Валерій Макеєв, за прогулювання сесій закон покарати депутата не в змозі.

"Якщо це депутати Верховної ради, то можуть покарати тільки тим, що не виплачуватимуть заробітну плату, і то це за постановою Верховної ради. Щодо депутатів нижчого рівня, то взагалі: хочеш — ходиш, хочеш — не ходиш. Є тут окрема норма, якою могла скористатися громада, громадяни цього населеного пункту: вони можуть звернутися до військової адміністрації. Під час воєнного стану у тому випадку, коли дії з адміністрування в певній тергромаді є надсумнівними і не відповідають закону, на себе ці зобов'язання може взяти військова адміністрація".

Все, що може наразі зробити обласна адміністрація — це виписати попередження про бюджетне правопорушення з вимогою його усунути. Сагунівська рада має таких два, пояснила директорка обласного департаменту фінансів Вікторія Диченко:

"Це виключний перелік тих повноважень, які може здійснити військова адміністрація в частині виконання, саме бюджетного кодексу. Тобто ми здійснили всі функції, які можливо було здійснити. Це орган місцевого самоврядування, він має свої повноваження в частині бюджету. Якщо бюджет не приймається, вступають в дію інші статті бюджетного кодексу, той самий тимчасовий розпис. Наприклад, у них був бюджет 2023 року, він як склався по звіту, доходи і видатки, то наступний рік, який вони працювали вже без бюджету, 2024 року, вони не могли видатки перевищити, які були у 2023 році. Крім цього, вони не могли використовувати вільні кошти, залишки вільних коштів бюджету, а також не могли спрямовувати кошти на капітальні видатки".

"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету
Кіт на руках у жінки. Суспільне Черкаси

Тобто відчувають наслідки політичних суперечок, додала пані Вікторія, самі жителі громади. Серед них і Лідія Жак:

"На мене впливає, бо я працюю в школі кухарем, а діти в нас безоплатно не їдять за програмою, через те що не прийнятий бюджет. Моя зарплатня шість тисяч гривень, мінімалка, але на неї не впливає, нам видають зарплату вчасно".

Свою думку висловив і місцевий житель Віктор:

"Бюджет приймають, то нас гукають хіба? Вони в сільській раді прийняли мовчки, зарплати поробили собі, ото такий бюджет в нас приймають. У селі Чубівка світло горить, а в нас чого ні? Оце їх питати треба, оцю нашу сільську раду".

"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету
Пан Віктор. Суспільне Черкаси

Директорка Сагунівської школи Леся Атамась сподівається, що вчителі таки отримають зарплатню.

"Все-таки надія у нас є, що можливо вони таки зберуться".

"30 мільйонів лежать на рахунках": громада на Черкащині другий рік живе без бюджету
Сагунівська сільська рада. Суспільне Черкаси

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок