На Черкащині через плюсові температури у грудні і січні озима пшениця не перебувала у стані зимового спокою і продовжувала рости. Це виснажило рослину.
Температура ниже 15 градусів може знищити посіви, розповів Суспільному агроном сільськогосподарського підприємства "Дельта" Микола Рідченко.
Агроном проаналізував сходи озимої пшениці зі свого поля:
"Рослина тільки формується, вузол кущення є. Кущення ще нема, є три листочки, подекуди — четвертий".

Розповів, що за плюсової температури у січні замість того, щоб перебувати у стані спокою, рослина розвивалася.
"У січніВона витратила основну масу своїх цукрів, які накопичувала з осені. Якщо найбільша біда озимини весною — це снігова пліснява. А снігу зараз немає. А все інше поборемо".
Такі зими, як цьогорічна, пояснив Микола Рідченко, не загрозливі для посівів і дозволяють збирати урожай раніше. Не в середині липня, а в середині червня:
"Тут друга біда — якщо зробити аналіз, то волога закінчується на 45 сантиметрі. Тобто нижче пів метра вологи практично немає. Зима без снігу, без дощу. Може, березень додасть. Торік літо і осінь надзвичайно сухими були, то провели підготовку ґрунту і посів практично в сухий ґрунт. Як кажуть «на удачу» посіяли".

Реакцію озимини на кліматичні зміни вивчають черкаські метеорологи. На метеостанції в Золотоноші мають свою дослідну ділянку з озиминою, розповіла провідний агрометеоролог Черкаського обласного гідрометцентру Тетяна Базаєва.
"Якщо в період зимівлі листя у рослин відмирає, то в цьому році, навіть наразі видно: воно зеленого кольору, пружне, рослинка міцна і здатна витримати морози до 15 градусів".
За словами Тетяни Базаєвої, цьогорічний січень був найтеплішим і з найменшою кількістю снігу за всю історію кліматичних спостережень на Черкащині.
"У цьому році навіть не відбувся перехід через 0 до від’ємних значень. Тобто метеорологічна зима не наступила. Те що ми бачимо сьогодні — це сучасна зима і до таких зим треба звикати".

Ситуація з озимими культурами на Черкащині не критична, розповів директор департаменту агропромислового розвитку Роман Косенко.
Директор думанецького агропідприємства Олександр Ситник, пояснив, що за останні два роки зсунули початок польових робіт на два тижні раніше. Проте адаптація до кліматичних змін його турбує найменше. Отримувати урожай можна за будь-яких умов, аби було кому працювати.
"Цей рік, я думаю, буде дуже тяжкий. Внаслідок того, що у нас все виорано, то весною може людей буде менше. Але на тракторах, комбайнах, ще й райадміністрація броні розриває. Не знаю, що буде. Лишилися у нас люди 60+, є молодші, але не знаю чи на довго".
