Від черкащан із початку 2025 року надійшли 54 електронні заяви на забезпечення допоміжними засобами реабілітації. Такий сервіс запрацював із 1 січня на вебпорталі електронних послуг міністерства соцполітики.
Хто може подати заяву та як це працює — Суспільному розповів директор обласного департаменту соціального захисту Руслан Чикало.
Військовослужбовець Дмитро Галіч отримав поранення ноги внаслідок скиду з дронів. Сталося це 10 листопада 2024 року. Нині він реабілітується в Черкасах.
"Заходили на спостережний пункт, хлопців своїх міняти, і нас накрили з дронів — два трьохсотих і один двохсотий. Сказали що два-два з полониною тижні і потім поїду на місяць додому".

Наразі Дмитро пересувається на кріслі колісному, а опісля йому знадобляться милиці. Заяву на їх отримання планує заповнити онлайн. Нині знайомиться з цією послугою.
"Добре, що не треба бігати в якісь установи, заповнювати документи і просити чи дадуть, чи не дадуть", — пояснив він.
Військовий Олександр 20 років тому розірвав меніск та колінні зв’язки. Торік давня травма далась взнаки:
"Через важку фізичну роботу коліно почало відмовляти. Почало набухати, перестало згинатися і розгинатися".

Військовому зробили операцію, він пройшов двотижневу реабілітацію й нині готується повертатись додому. Без милиць ходити не може, та отримувати їх від держави не планує:
"Скоріше за все сам буду купувати, бо не бачу сенсу брати. Таке може завжди знадобитися, враховуючи нинішню ситуацію".
До впровадження електронної заяви Олександр ставиться позитивно:
"Чим менше бюрократії, чим менше щось заповняти, чим більше можна це зробити через смартфон — тим краще для всіх".
Військовий із позивним "Горік" місяць тому наступив на міну і втратив частину ноги. Поки чекає на протезування, користується допоміжними засобами реабілітації:
"Палки, візок і милиці допомагають пересуватися, з ними легше. Потім отримаю протез і буду як ракета ганяти".

Засоби реабілітації військовий отримає після виписки з лікарні, бо вже подав заяву до Мінсоцполітики:
"Все в процесі, вже подали папірці. Це на певний час видають".
Зі слів завідувачки реабілітаційного центру Людмили Фомічової, пацієнти під час лікування користуються медінвентарем безоплатно. Якщо потреба в них продовжується, лікар надає висновок:
"Лікар формує пакет документів і ми відправляємо на лікарсько-консультативну комісію. Затверджується висновок про необхідність забезпечення допоміжними засобами реабілітації. Його віддають пацієнту і він уже використовує його в своїх цілях".
Подати заявку можна на сайті Мінсоцполітики. Потім цю заяву розглядають протягом трьох днів і роблять електронне направлення на забезпечення додатковими засобами реабілітації.
Це один із чотирьох сервісів де можна подати заяву на отримання безоплатних засобів реабілітації, зазначив директор обласного департаменту соціального захисту Руслан Чикало. Свою роботу ресурс розпочав першого січня. Тепер заяву можна оформлювати онлайн, що було неможливо до цього.

Залежно від складності та індивідуальних потреб виготовлення милиць, крісел колісних, протезів чи тростин займає від одного до двох місяців, зазначив Руслан Чикало. Витрати покриває держава:
"Підприємства, які виготовляють засоби реабілітації, є в реєстрі Мінсоцполітики. Людина сама обирає підприємство, де хоче і може їх отримати. По тристоронньому акту прийому виконаних робіт підприємство отримує гроші".
Торік безоплатні допоміжні засоби реабілітації на Черкащині отримали 16 500 людей, підсумував Руслан Чикало. Кожен засіб реабілітації має термін експлуатації, додав він.
