У жовтні 2024 року рівень забруднення у повітрі Черкас зменшився внаслідок зниження середньомісячних концентрацій пилу, аміаку, формальдегіду та оксидів азоту.
Про це Суспільному розповів начальник обласного гідрометцентру Віталій Постригань.
Одним із критеріїв оцінки рівня забруднення повітря в цілому за місяць є індекс забруднення атмосфери. Застосовуються такі градації: менш як 5 — низький рівень забруднення; 5-7 — підвищений; 7-14 — високий; понад 14 — дуже високий.
"Згідно з показниками, індекс забруднення атмосфери над Черкасами є високим (7,23). В цілому у порівнянні з вереснем рівень забруднення зменшився внаслідок зниження середньомісячних концентрацій по пилу, аміаку, формальдегіду та оксидів азоту. У вересні цей показник становив 11,63", — пояснив синоптик.
"Цьому сприяли погодні умови в другій половині місяця, а саме інтенсивні дощі та холод. Це підвищувало провітрюваність міста від «забруднюючих» речовин".
Якщо ж брати окремо райони міста, найвищий рівень забруднення має Дніпровський мікрорайон, додав метеоролог.
За його словами, у Дніпровському мікрорайоні середня за жовтень концентрація формальдегіду перевищила гранично допустиму норму у три рази. Водночас у центрі міста спостерігались найвищі концентрації діоксиду азоту. Середня за місяць концентрація цієї хімічної сполуки знаходиться у межах норми.
В цілому по місту на рівні гранично допустимих концентрацій перебувають середні за жовтень концентрації аміаку.
Решта контролюючих хімічних сполук — у допустимих межах.
Забруднене повітря може викликати проблеми зі здоров'ям, розповів у коментарі Суспільному лікар відділу епідеміологічного нагляду та профілактики неінфекційних захворювань Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Микола Черепанов.
"Забруднене атмосферне повітря може впливати на серцево-судинні захворювання, такі як ішемічна хвороба серця та інсульт, а також на респіраторні захворювання — інфекції нижніх дихальних шляхів, хронічну обструктивну хворобу легень, рак трахеї, бронхів і легень. Крім того, в групі ризику — люди з цукровим діабетом другого типу", — зазначив він.
Люди, які живуть у містах із високою концентрацією забруднення, мають більш як удвічі вищий ризик розвитку інсульту чи хронічного обструктивного захворювання легень.
У разі погіршення ситуації зі станом атмосферного повітря фахівець радить:
- зачинити двері та вікна;
- обмежити перебування на вулиці та особливо фізичні навантаження на відкритому повітрі;
- пити багато води;
- якщо є очищувач повітря, то увімкнути його на максимум;
- робити часте вологе прибирання у приміщеннях.
Як зазначив Віталій Постригань, за прогнозом, на покращення ситуації та очищення повітря можна розраховувати лише в четвер, 3 жовтня.