У недобудованій дзвіниці, яка розташована поряд зі Свято-Михайлівським гарнізонним собором у Черкасах, почали облаштовувати музей російсько-української війни.
Експонатами слугуватимуть особисті речі бійців, гільзи, снаряди та зброя, розповів Суспільному засновник музею Олексій Святенко.
Недобудова у формі голуба, що розташована в середмісті Соборного парку, мала б бути дзвіницею. Її зведення 16 років тому розпочав митрополит Софроній, але не закінчив. Її планували звести висотою 134 метри і це була б найвища дзвіниця в Україні.
Після смерті автора ідеї у 2020 році опікуватись собором та будівництвом почав митрополит Феодосій. Відтоді жодних робіт тут не проводили, розповів священник гарнізонного собору Володимир Рідний:
"Відтоді тут ніхто навіть цеглинки не поклав. Феодосій взагалі спалював його книжки, його портрети (Софронія - ред.). Не те що не докладав якихось спроб відновити будівництво, а навпаки — «ставив палки в колеса», щоб цього не відбулося".
У спадок від московського патріархату залишилась 50-метрова бетонна споруда, недобудований амфітеатр та купи будівельного сміття, розказав Володимир Рідний.
Ті кімнати, які збереглись найкраще, загалом це п'ять приміщень, передали волонтеру Олексію Святенку. Там він облаштує музей російсько-української війни.
"Ми почали трохи звільняти приміщення. Знайшли, куди ці речі діти, щоб не на смітник, а щоб вони толк принесли людям, які цього потребують", — розповів Олексій Святенко.
У підвалі, з його слів, буде імітація військового бліндажа — укриття під землею, яке захищає бійців від обстрілів:
"Я завжди мріяв створити таку земляночку, щоб діти чітко бачили, як нашим військовим жити в таких тісних приміщеннях".
Досвід створення експозицій у Олексія є. Він шість років опікується патріотичним музеєм АТО. Звідти й перевезе свої експонати, які збирав на передовій. Їх у нього понад 10 тисяч.
"Як гора з плечей. Так, тут треба багато ще всього вкласти — і фінансів і сил і здоров’я, але вже є як розгорнутися. Постараємось поділити все на зони бойових підрозділів. Нині багато прапорів, просто десятки, просто лежать у ящиках підписані. Окремо зробимо великий куточок нашої, черкаської 118 бригади тероборони", — розповів волонтер.
За його словами, музей матиме патріотичний напрямок, його "родзинкою" буде можливість доторкнутись до експонатів.
"Національно-патріотичний рух — це любов до рідної землі, до воїнів, які її захищають, хлопців і дівчат, які віддають частину здоров’я. А багато хто віддає своє життя. Такі музеї — це і є історія сьогодення", — пояснив він.
Крім прибирання кімнат, займаються й документами — оформлюють договір оренди та шукають спонсорів, аби втілити задум. Священник Володимир Рідний розповів: попри те, що владика Софроній був настоятелем московської церкви, погляди мав патріотичні, тож мріють завершити його ідею:
"Митрополит Софроній був потужною особистістю і свої патріотичні погляди він намагався втілювати в російській церкві, до якої належав. Його не раз викликали, щоб насварити за те, що він впроваджує українську мову, за те, що читав Євангеліє українською мовою".
В інших приміщеннях всередині "голуба" хочуть збудувати недільну школу, амфітеатр та облаштувати духовно-культурний центр. Але поки це лише плани, зазначив Володимир Рідний. На їхнє втілення треба мільярди гривень, яких наразі немає.