На Черкащині проживає понад 700 усиновлених дітей. У 2024 році знайшли свої родини 36 хлопчиків та дівчаток. Найбільше на обліку на усиновлення — дітей старше десяти років.
Про це 19 вересня на брифінгу розповіла начальниця Служби у справах дітей Черкаської ОВА Оксана Покатілова.
Зі слів посадовиці, згідно зі статистикою, найбільше усиновили дітей у 2023 році:
"У 2022 році родини усиновили 25 дітей, у 2023-му — 46, у нинішньому, 2024-му, — 36".
Переважна кількість дітей, які можуть бути усиновлені — старшого віку, додала вона.
"На Черкащині нині на обліку на усиновлення взагалі немає дітей віком до одного року. 474 дитини вже влаштовані в прийомні сім'ї, в дитячі будинки сімейного типу або взяті під опіку. Це 86 відсотків від загальної кількості. Відповідно 80 дітей, це 14 відсотків — ті, що мають конституційний догляд", — пояснила пані Оксана.
Більшість людей, які планують усиновлення, здебільшого цікавляться маленькими дітьми, проте на обліку перебувають переважно діти старше десяти років. Маленьких дітей на усиновлення практично немає, бо, як правило, в них є родичі.
Більше усиновлюють дівчаток, аніж хлопчиків, розповіла Оксана Покатілова.
"Минулого року всиновили лише одну дитину старше десяти років, проте у цьому — вже семеро. Якби люди забирали дітей віком від десяти до 17 років, то ситуація покращилася б, і всі були б з сім'ями".
Усиновителем можуть бути як подружні пари, так і одна людина — жінка або чоловік, зазначила посадовиця:
"Це має бути дієздатна людина старше 21 року. При цьому вік має бути старшим за вік дитини на 15 років. В області є 68 подружніх пар, які хочуть усиновити дитину, а також 16 жінок і один чоловік. Для того, щоб розпочати процедуру усиновлення, треба надати документи й написати заяву. Тоді Служба у справах дітей перевіряє документи й умови проживання. Після перевірки та пройденого курсу, люди можуть стати кандидатами на усиновлення".
Якщо вони не встановили контакт із дитиною на яку виписали направлення, тоді виписують нову постанову. Але лише після рішення суду люди можуть забрати дитину і надалі зареєструвати її за місцем свого проживання.
Розусиновлення відбувається дуже рідко, пояснила посадовиця, можливо, раз на рік. Таке відбувається тоді коли є порушення або виникли такі обставини, які унеможливлюють подальше перебування дітей в сім'ї.
До 18 років дитина може виховуватися в сімейних формах виховання, додала посадовиця.
"У нас щороку приблизно 50 дітей знімають із обліку. Коли дитина в прийомній сім'ї чи в дитячому будинку сімейного типу, то названі батьки можуть сприяти, щоб вона продовжувала навчання в закладах вищої освіти. Тобто під час навчання, до 20 років, вона може бути в прийомній сім'ї чи в дитячому будинку сімейного типу. А далі вже як доросла людина має влаштовувати самостійне життя", — розповіла вона.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині