Усі школи Черкащини забезпечені укриттями: на балансі 437 шкіл перебуває 463 власні захисні споруди, окрім цього додатково використовують 166 укриттів інших суб’єктів господарювання. Онлайн навчання в жодній зі шкіл області не передбачене, повідомив Суспільному начальник обласного управління освіти і науки Валерій Данилевський.
Знімальна група Суспільного відвідала укриття у кількох школах області в останні дні перед початком навчального року.
Мати двох дітей-учнів молодшої школи Олена Миколенко ознайомилася з укриттям в одній зі смілянських шкіл напередодні нового навчального року:
"У нашій школі воно велике, є дуже багато кімнат, я розумію, що діти під час повітряної тривоги зможуть спуститися і дійсно перебувати у безпеці".
У 2023/24 навчальному році їхня школа не мала власного укриття, відтак адміністрація винаймала сховище поблизу. Тому діти вимушені були навчатися на змішаній формі.
"Я працюю, чоловік працює, батьки далеко. І плани були такі, що якщо діти будуть далі так навчатися, то будуть зі мною на роботі. Я їм там і окрему кімнату знайшла, ноутбуки купила. Зараз дуже радуюсь цьому укриттю. Бо я зможу працювати".
Цього навчального року Дмитро Миколенко йде до четвертого класу, його брат Сашко – до першого.
"Під час повітряної тривоги ми зможемо спускатися в укриття і займатися далі. Я себе тут відчуваю в безпеці, тому що це під землею і тут не страшно", — розповів Дмитро.
Загальна площа укриття складає 711 м2 пояснила директорка навчально-виховного комплексу "Загальноосвітня школа І-III ступенів №3 — колегіум" Олена Золотоверха.
"Складається окремо із кімнат для тих, хто там буде ховатися. Вхід обладнаний підіймачами для маломобільних груп населення і поручнями теж. Туалет звичайно є", — пояснила пані Олена.
Також, додала, укриття обладнано вентиляцією, протипожежною системою та відеоспостереженням. А на випадок відключень електроенергії забезпечені генератором, додала директорка. Додала: зроблено коштом державного та місцевого бюджетів 50 на 50. Укриття — протирадіаційне, тобто, призначене для захисту людей у випадку радіоактивного забруднення місцевості. Одночасно воно вміщує 380 осіб, всього у закладі навчається 724 дитини.
"Тут багато років були дослідницькі ділянки. Ще багато років тому діти тут вирощували рослини і проводили на них досліди. Через те, що ми мали отаку територію в нас була можливість отаке укриття побудувати", — розповіла директорка.
У Черкасах до нового навчального року в умовах війни готують сховище загальноосвітньої школи №15, розповів директор закладу Анатолій Жгир.
"Зараз ми в стані налагодження деяких електроцентрів. Ніяких змішаних форм навчання цього року у нас не передбачено, ми працюємо в одну зміну".
В одну зміну навчалися і торік, розповіла мама третьокласниці Наталя Мамчич.
"Вони цей рік повністю проходили в це сховище. Ми задоволені, нами проводився огляд всіх цих кімнат, сюди дітки як з вчителем спускаються, то, я думаю, вони тут є в безпеці".
Школярка Ельвіра Мамчич розповіла, як спускалась сюди під час тривог:
"Ми тут малювали, розмовляли, гралися всі разом", — пригадала дівчинка.
Та найбільше – співали, розповіла вчителька початкових класів Галина Скринська.
"Що ми можемо робити в укритті? Повторення. Це таблиця множення. Те, що ми вивчали. Тому що новий матеріал в укритті давати ми не можемо. Все одно якась стресова ситуація є".
У школі навчається 950 учнів, укриття облаштували у приміщенні колишнього тиру, говорить директор закладу Анатолій Жгир.
"Тут було дуже багато зайвих речей, деякі приміщення були опущені набагато нижче, тому що вони були завалені ґрунтом, було дуже багато роботи. Ми можемо десь 600 учнів не відриваючи від навчального процесу спустити в укриття. 400 діток старших класів, це, як правило учні 8-11 класів користуються укриттями наших сусідів — це політехом черкаським".
Анатолій Жгир додав, що сховище забезпечене системами оповіщення та пожежної безпеки, водою та безперебійним електропостачанням.
Укриттями забезпечені всі 34 школи Черкас, пояснила заступниця міського голови Анастасія Чубіна.
"Якщо говорити про те, що кожна школа має укриття — так, вона має. Хтось має власні приміщення, у когось — договори із сусідніми установами чи організаціями".
Перебувати в укриттях, з її слів, діти зможуть і у випадку відключень електроенергії. До кожного закладу освіти вже під’єднано альтернативні джерела живлення.
Це 624 генератори різної потужності, акумуляторні світильники та ліхтарі, розподілені між школами області, пояснив начальник управління освіти і науки обласної військової адміністрації Валерій Данилевський.
"У нас в закладах освіти є 463 облаштованих укриття. Це і найпростіші споруди, і складніші. Звісно, ці укриття не закривають всю потребу, щоб можна було забезпечити учнів укриттями, і ми змушені ще винаймати 166 укриттів".
Зі слів Валерія Данилевського, всі 437 шкіл області забезпечені укриттями та готові зустріти учнів 2 вересня.
Напередодні нового навчального року для освітян 66 територіальних громад області провели щорічний форум "Якісна освіта в реаліях сьогодення".
Як розповів Валерій Данилевський, на заході вчителі знайомились із навчальним обладнанням для сучасних класів, спробували керувати дронами на симуляторах, а також обговорили, як мотивувати дітей навчатися.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині