"Босоніж по городу більше не ходимо" — які павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їхні укуси

"Босоніж по городу більше не ходимо" — які павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їхні укуси

Ексклюзивно
Павук у павутині
Павук у павутині. pexels.com

У черкаських спільнотах у месенджерах публікують фотографії павуків, отрута яких нібито небезпечна для людей. Однак офіційно фахівці на території області отруйних видів цих комах не фіксували.

Про це Суспільному розповів ентомолог лабораторії особливо небезпечних інфекцій Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ігор Підірка.

За словами фахівця, у 2024 році фахівці лабораторії обстежили область на поширення отруйних комах:

"При моніторингових виїздах групи лабораторного спостереження отруйних павуків на обстежених територіях області не виявили", — розповів Ігор Підірка.

Тим часом у місцевих пабліках поширювали інформацію про те, що павуків, які можуть вкусити людину, в області все ж бачили. Зокрема, павука Аргіопа.

"Босоніж по городу більше не ходимо" — які отруйні павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їх укуси
Фото павука. News Cherkassy

Анна з Корсуня-Шевченківського розповіла, що мала досвід укусу павуком:

"Якось, коли ми копали картоплю, я чомусь вирішила роззутися і походити по землі босоніж. І раптом щось мене вкусило внизу ноги. Я спочатку не зрозуміла, що сталося, але потім почався дуже сильний біль. Місце укусу спочатку побіліло, а потім почало набрякати і потроху німіла нога. І лише після декількох секунд я зрозуміла, що збоку була нора павуків — таких чорних, не геть великих, але величиною з мізинець точно. Батьки відразу повезли мене в «‎швидку», мені там укус обробили, декілька інʼєкцій зробили, я так зрозуміла, що із якимись ліками, і вже надвечір стало трохи легше".

Від цього випадку в неї на нозі лишилися дві цяточки і невелике потемніння, яке з роками так і не пройшло, зазначила Анна.

"Ніколи б не подумала, що в нас таке можливе, але тепер і сама завжди взуваюся, і менші діти теж після цього випадку босоніж не бігають по городу, ми їм не дозволяємо, щоб уникнути такої самої ситуації", — додала вона.

Черкащанку Олександру павуки не кусали, однак, зазначила вона, хотілося б знати, яких видів остерігатися:

"Зараз такий час, що і укусу комара іноді боїшся. Лише недавно бачила новину про те, що чоловік у нашій області помер від укусу комара. Ще й почали викладати фото павуків, мовляв, вони небезпечні і трапляються навіть у селах на городах".

Які павуки небезпечні?

Ігор Підірка розповів: у світі налічується понад 52 тисячі видів павуків, але лише кілька десятків видів із них становлять загрозу для життя людей, і більшість таких павуків не мешкають на території України.

За його словами, небезпечними павуками України є:

Каракурт — чорний павук розміром до двох сантиметрів. Самці мають характерний малюнок із червоних плям, оточених білим. Живе в Одеській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Донецькій областях і Криму.

"Босоніж по городу більше не ходимо" — які павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їх укуси
Каракурт. Фото: funart.pro

Тарантул — найбільший павук української фауни, якого легко впізнати через його волохатість. Будує нори до одного метра в глибину, які вистилає павутиною.

"Босоніж по городу більше не ходимо" — які павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їх укуси
Тарантул. Суспільне Дніпро

Жовтосумий павук, який не плете сіток і живе у траві. Має жовте тіло і чорні хеліцери (перша пара головних кінцівок). Поширений по всій території України.

"Босоніж по городу більше не ходимо" — які павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їх укуси
Жовтосумий павук, 2021 рік. Фейсбук-сторінка Олександра Ківшара

"Більшість павуків безпечні, тому що мають слабкі хеліцери — це перша пара головних ніг — та не здатні прокусити людську шкіру. Укус павука відрізняється від укусу комахи наявністю двох цяток на шкірі людини", — пояснив фахівець.

Як розпізнати укус павука

За словами Ігоря Підірки, при укусах павуків можуть виникати алергічні реакції, а також загальна інтоксикація організму. Тому після укусу павука необхідно:

  • промити місце укусу чистою водою з милом;
  • пити багато води;
  • за необхідності випити протиалергійний препарат;
  • обов’язково звернутися за медичною допомогою до найближчої лікарні.

Специфічної протиотрути при укусах павуків не існує, додав фахівець.

Вони ще й корисні

Щодо користі павуків слід насамперед відзначити, що вони є хижаками і харчуються переважно більшості комахами та рятують людей від мошок, мух і комарів, які є переносниками інфекційних хвороб, зазначив пан Ігор.

"Босоніж по городу більше не ходимо" — які павуки живуть на Черкащині і чим загрожують їх укуси
Павук їсть муху. pexels.com

"Павуків можна зустріти скрізь — у полі, на городі, пасовищі, узбіччі дороги, під корінням, камінням, у густій траві. Вони ніколи не нападають першими, оскільки людина, як об’єкт полювання, їх взагалі не цікавить, але якщо ви їх зачепите — можуть вкусити, захищаючи себе чи потомство", — пояснив він.

Тому, додав, треба уважно оглядати місця відпочинку, одяг і взуття для роботи на присадибних ділянках, а урожай варто збирати в господарських рукавичках. За словами фахівця, у 2024 році звернень щодо укусів павуків до черкаських медзакладів не надходило.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок