Перейти до основного змісту
Чим корисні і кому не рекомендують їсти: на Черкащині — сезон кавунів

Чим корисні і кому не рекомендують їсти: на Черкащині — сезон кавунів

Кавуни
Кавуни. Кавуни. Ілюстративне фото: Рexels

На черкаському ринку кавуни вартують у середньому десять гривень за кілограм, а у магазинах можна знайти по сім. Дехто із жителів області вирощує їх вдома.

Чим корисні кавуни, кому варто їсти їх із обережністю та як обирати, щоб не отруїтися — Суспільному розповів головний санітарний лікар області Володимир Папач.

Пані Віра розповіла: магазинних кавунів не їсть, бо цьогоріч вродили на своєму городі:

"У нас в сільському магазині продають кавуни по сім гривень за кілограм. Але цьогоріч ми ще жодного не купили, бо на городі свої вродили. Ще навесні посадили різні сорти. Хоч і була сильна спека, але, здається, кавунам такі погодні умови добре підійшли. Тож їмо свої, домашні. Вони хоч і менші за розміром, а смачні, всередині червоні такі, солодкі".

На Черкащині — сезон кавунів
Домашній кавун. Суспільне Черкаси

Черкащанка Тетяна розповіла, яка ціни бачила на ринку:

"Кавуни по 13, диня по 35. Купуємо, але трохи страшно, коли начитаєшся про нітрати. Ще ні разу не труїлися ними, однак все одно насторожує, що бувають такі випадки".

Вікторія купувала кавун у місцевому супермаркеті:

"Взяла половинку, на пробу. Дев'ять гривень за кілограм. В принципі, не страшна ціна. Аби лиш смачний був".

На Черкащині — сезон кавунів
Кавуни у черкаському супермаркеті. Суспільне Черкаси

Для серця, судин і м'язів — чим корисні кавуни

За словами Володимира Папача, кавуни приблизно на 90 відсотків складаються з води, тому вважаються продуктом, який запобігає зневодненню організму. Крім того, вони містять антиоксиданти та вітаміни.

"Антиоксиданти, такі як лікопен та каротиноїди, зміцнюють здоров’я серця, зменшують ризик захворювання на рак та знижують рівень «поганого» холестерину, а ще — допомагають контролювати артеріальний тиск та діабет, покращують статеву функцію. Холін потрібен мозку та нервовій системі для регулювання пам’яті, настрою, контролю м’язів, здоров’я клітин. Незамінна амінокислота цитрулін покращує стан судин і м’язів. Також кавун — потужне джерело вітамінів А, C, К та важливих мінеральних елементів — міді, калію і магнію", — зазначив він.

Крім того, у кавунах є речовини, що відповідають за стан зору, — лютеїн і зеаксантин, додав медик.

В чому небезпека нітратів

Кавуни можуть містити підвищений рівень нітратів, зазначив медик:

"Нітрати — солі азотної кислоти, які природно містяться в рослинах, потрапляючи з ґрунту. У допустимих нормах вони безпечні. Нітрати додаються в ґрунт під час визрівання кавунів. За дотримання агротехнології баштанний візьме рівно стільки, скільки йому потрібно для зростання, і до кінця дозрівання в ньому не буде нітратів — ягода виросте, живлячись ними. Але деякі несумлінні фермери додають неконтрольовану кількість добрив у ґрунт, що призводить до накопичення нітратів у ягоді".

На Черкащині — сезон кавунів
Кавуни. Суспільне Черкаси

Підвищений рівень нітратів може міститись у недозрілих кавунах, додав він.

Найбільше нітрати накопичуються у незабарвленій частині м’якоті, яка прилягає до шкірки, у самій шкірці та біля хвостика, тому дітям рекомендують давати лише серцевину.

Хто у групі ризику отруєння нітратами?

Найбільш чутливі до дії нітратів та нітритів діти до трьох-шести років та вагітні жінки. Також чутливі до нітратів пенсіонери люди, які хворіють на анемію, люди із захворюваннями дихальної та серцево-судинної систем, люди, які мають ослаблення організму, порушення обміну речовин та гормональних процесів.

"Дітям молодше двох-трьох років не варто пропонувати кавун взагалі або давати з особливою обережністю. Адже в дитячому організмі недосконала ферментна система, яка не в змозі зменшити шкідливу дію нітратів на організм", — пояснив медик.

Також причиною отруєння кавунами можуть стати бактеріальні збудники, додав Володимир Папач:

"Йдеться насамперед про надбиті, надрізані кавуни або ж придбані у місцях, де не дотримуються санітарно-гігієнічних норм. Тож дуже важливо ретельно помити ягоду під проточною водою перед споживанням й загалом не купувати її на стихійних ринках, біля трас. Розрізані кавуни рекомендується зберігати лише у холодильнику".

Якщо у людини гіперкаліємія (надлишок калію у крові), варто обережно вживати смугасту ягоду, адже це може призвести до аритмії чи спазмів м’язів.

"У літрі кавунової м’якоті міститься приблизно 60 грамів цукру. Щоб уникнути значного глікемічного навантаження на організм, пам’ятайте про міру в розмірі порцій та поєднуйте споживання цієї ягоди з іншою багатою на клітковину їжею", — зазначив медик.

Вагітним жінкам не можна зловживати м'якушем кавуна, адже це може призвести до надмірного навантаження на нирки, додав він.

Людям із захворюваннями сечостатевої системи теж необхідно дозувати споживання цієї ягоди, особливо якщо ці хвороби ускладнені наявністю каменів у нирках, адже можна спровокувати їхнє відходження.

На Черкащині — сезон кавунів
Кавун. Суспільне Черкаси

Правила купівлі баштанних, дотримання яких вбереже від отруєння:

  • споживач має право вимагати у продавця документи, які підтверджують лабораторні дослідження на безпечність продукту;
  • в жодному разі не можна купувати розрізані кавуни, тому що вони можуть містити не тільки велику кількість нітратів, а й бактеріальні забруднення, що може призвести до отруєння;
  • споживати баштанні овочі по сезону, тоді вони будуть корисними і ризик отруїтися буде набагато меншим. Для динь і кавунів це буде серпень-вересень;
  • купувати тільки у відведених для цього місцях, де є відповідні документи та місця для зберігання та реалізації баштанних овочів.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Топ дня

Вибір редакції

На початок