Літня спека для тварин так само небезпечна, як і для людей, адже існує ризик перегріву. Тому важливо приділяти коту чи собаці більше уваги, оскільки вони можуть отримати тепловий удар або обпалити подушечки лап.
Як годувати тварин у спеку, чи можна поливати їх водою та як надати першу допомогу — розповіла Суспільному черкаська зоозахисниця Яна Тябут.
Черкащанка Оксана має кошеня Сімбу — йому декілька місяців. Від спеки його ніяк не рятує, адже кіт живе у квартирі:
"У нас у квартирі не спекотно. Якщо стає некомфортно, то вмикаємо кондиціонер. У Сімби завжди є свіжа вода в мисці, годуємо його переважно сухим та мокрим кормом".
Ксенія із Руської Поляни має собаку Нору. Розповіла, що у спекотну погоду поливала її водою:
"Думала, що так допоможу собаці, а виявилось, що навпаки. Побачила в інтернеті, що так не рекомендують робити, тому надалі просто мочитиму своїй Норі лапки та і все. Загалом розумію, що їм у спеку важче, ніж нам. Тому коли є така можливість, наливаю воду вуличним тваринам, пташкам".
Зоозахисниця Яна Тябут розповіла: тваринам у спеку потрібні такі ж умови, як і людям:
"У тварини завжди має бути доступ до прохолодного місця, яке провітрюється, де є затінок, де, як і ми, вона може сісти чи лягти, побути в спокійному стані та охолодитись".
Також вона відповіла на поширені питання щодо того, як допомогти тваринам у спеку.
Чи можна наливати тваринам холодну воду?
Воду краще наливати кімнатної температури, у жодному разі не можна давати льодяну.
Як годувати тварин у спеку?
Усі власники тварин у спекотний період помічають, що тварини їдять менше, як і люди. Але не можна сказати, що треба виключати м'ясо. Краще додати більше вологих кормів і давати менше сухих. Але якщо корм лише сухий, то маємо контролювати доступ до води, її потрібно змінювати кілька разів на день.
Як допомогти домашньому улюбленцю, щоб не нашкодити?
Якщо на вулиці спекотно, треба обмежити активні ігри. Власники собак люблять брати їх на пробіжку, але краще такі справи перенести на більш прохолодний час. Якщо це вдома, треба провітрювати приміщення. Ставити водичку, тому що в такий час вони п'ють її більше. Не залишати тварину в закритому просторі, на балконі, наприклад, де нагрівається дуже повітря, чи в автомобілях.
Чи можна заморожувати пляшку з водою та класти поруч з твариною?
Якщо немає спеціальних охолоджувальних килимків, які люблять тварини, то можна заморозити пляшку води, обгорнути ЇЇ рушником і покласти на підлогу. тварина сама вирішить, чим притулитись до неї: животиком чи лапками. Насправді тварини чітко розуміють, що їм потрібно, і, якщо власник уважний, то він по поведінці тварини побачить, що їй необхідно: чи вона шукає холодне місце, чи шукає водички, показуючи, що в неї порожня тарілка. Потрібно розуміти свою тварину й орієнтуватися в її поведінці.
Чи можна поливати тварин водою у спеку?
Поливати тварин водою не рекомендують. Можна намочити рушник та обтерти все тіло тварини або розстелити його на підлозі, щоб вона могла стояти лапками на ньому або лежати, але обливати не потрібно. Але часто власники собак беруть їх із собою до річки й тварина із радістю купається. Все індивідуально.
Чи можна стригти тварин у спеку?
Стрижка кота не врятує його від спеки, вона тільки порушить терморегуляцію тіла. Потрібно пам'ятати, що охолоджуються тварини через подушечки своїх лапок. Тому важливо змочувати лапки або давати змогу лежати чи сидіти на чомусь прохолодному.
Чи є породи собак та котів, які потребують особливої уваги у спеку?
Так, є породи, які гірше переносять таку спеку, це породи, у яких укорочені мордочки, тому власникам особливо потрібно потурбуватися про прохолоду тварини.
Наскільки шкідливо для тварини перебування у закритому просторі?
Категорично не можна залишати тварин у закритому просторі: в автомобілях, балконах, які не провітрюються та дуже швидко прогріваються. Так тварина може отримати тепловий удар.
Що робити, якщо тварина отримала тепловий удар? Які перші симптоми та як допомогти у перші хвилини?
У тварин є теплове виснаження і тепловий удар.
При тепловому виснаженні у тварини такі симптоми:
- пригнічення
- слабкість
- блювання
- діарея
- задишка
При тепловому ударі:
- порушення координації
- аритмія
- сліпота, що виникає внаслідок порушення кровообігу головного мозку
- ступор
- кома
- судоми
- блювання
- діарея з кров'ю
При тепловому ударі дуже високий відсоток смертності. Перша допомога при тепловому ударі така:
- перемістити тварину в тінь,
- забезпечити надходження свіжого повітря,
- змочити лапки,
- протерти хутро,
- вода має бути не холодна, а кімнатної температури,
- замотати лід у рушник і покласти поряд.
"Це перше, чим можна допомогти. Перші 48 годин будуть визначальними, вони є критичними, потрібно подбати про ветеринарну допомогу. Обов'язково потрібно міряти температуру тіла, щоб розуміти, наскільки швидко вона змінюється, температура має знижуватись поступово. Нормальна температура тварини до 39 градусів", — розповіла Яна Тябут.
Допомагає тваринам і зоозахисниця Оксана Савіцька. Її благодійний фонд "Життя" щороку ініціює акцію "Водичка рятує життя", спрямовану саме на те, щоб допомогти тваринам у спеку. Її суть — поставити миску з водою для вуличних тварин і зафіксувати це.
"Цього року вирішили зацікавити людей флешмобом. Але це більше працює на поширення інформації на нових людей, а волонтери та небайдужі й так допомагають, не афішуючи", — зазначила волонтерка.
У її практиці траплялись випадки, коли тварини були виснажені спекою, розповіла зоозахисниця:
"До нас потрапляли виснажені спекою тваринки — з ускладненнями хронічних хвороб внаслідок знесилення через жару. Як і зимові морози, спека активізує загострення хронічних проблем, які має вулична тваринка. Попри поширену думку, що тварину на вулиці достатньо годувати й відчувати себе за неї спокійною, через відсутність належного догляду і вчасного лікування переважна більшість вуличних тварин страждає від проблем зі шлунком, нирками, печінкою тощо".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині