Хто може вибрати місце служби самостійно: у Черкасах запрошують долучатися до війська

Хто може вибрати місце служби самостійно: у Черкасах запрошують долучатися до війська

Ексклюзивно

Медики, зв'язківці, оператори автозаправних станцій, водії та оператори безпілотних літальних апаратів — такі військові спеціальності нині найбільш потрібні, зазначили в черкаському 156 окремому батальйоні сил тероборони.

Начальник Черкаського центру комплектування Олександр Устименко у відповіді на журналістський запит зазначив, що нині в Україні є два види служби: за мобілізацією і за контрактом. Під час воєнного стану укласти контракт можуть українці від 18 до 60 років. Перейти на таку форму служби може і мобілізований:

"Якщо метою отриманої ним повістки є уточнення даних або проходження військово-лікарської комісії. Якщо ж людина отримала повістку з метою відправки до навчального центру чи військової частини, тоді контракт вже підписати неможливо".

Добровольче формування — це підготовка до служби в Збройних Силах

Восени минулого року Дмитро Кожушко став до лав добровольчого формування тергромади. Нині доброволець склав присягу.

"Оскільки я ще не служив, тож я тут навчаюся. І можу краще опанувати щось у поїздках на полігони, стрільби, маневрування. Тому, якщо і піти в ЗСУ далі служити, то уже будуть якісь навички. Це

Добровольці склали присягу
Під час присяги в добровольчому формуванні тергромади. Суспільне Черкаси

Для багатьох людей служба в добровольчому формуванні — це підготовка до служби в Збройних силах, розповіла командирка першого відділення пʼятого загону добровольчого формування номер один Анастасія Лисенко:

"Якщо, наприклад, людина знайшла якесь місце, тобто обрала собі військову частину і хоче перейти, то це можна зробити. — повністю перепідписують контракт. Тобто або контракт, або мобілізуються, а це залежить від віку і стану здоров'я. А потім вже

Замкомандира пʼятого загону добровольчого формування Віталій Бараник зазначив, що таким способом чотирнадцять його побратимів — пішли на фронт.

"Побратим, який був у нас у ДФТГ передав нам бойовий прапор. Він від нас пішов, перевівся в ЗСУ, опісля пройшов навчання і потрапив до морпіхів, в пʼяту ", — розповів Віталій Бараник.

Бойовий стяг з підписами
Прапор морської піхоти. Суспільне Черкаси

Кандидатами до війська стають після консультації

В Обласному центрі зайнятості, окрім цивільних вакансії, нині шукають кандидатів на військову службу, розповів його директор Олександр Джур:

"З початку повномасштабного вторгнення ми налагодили співпрацю безпосередньо з 156 батальйоном 118 бригади ТРО Черкащини. Тобто у нас виділене місце, де проводиться рекрутинг до батальйону. Представники приходять на робоче місце, і коли звертаються люди за консультацією, то вони надають більш поглиблену інформацію".

На прийомі представники пояснили, що надають рекомендаційний лист у військкомат. Опісля їхній військовослужбовець супроводжує людину, щоб вона після навчального центру потрапила до частини та стала в стрій.

Кандидат на консультації
На консультації. Суспільне Черкаси

На консультацію до 156 окремого батальйону сил тероборони прийшов колишній строковик пан Віталій:

"Я служив дуже давно, 35 років тому. І те, що я служив – тепер треба все наново опановувати, бо практично вже не памʼятаю. Почитав перелік вакансій, наприклад, медик, а я не розумію в медицині чи пілот безпілотника – це також треба повчитися. А я працював все життя в логістиці, був начальником складу, завскладу, експедитором".

Лейтенантка, начальниця групи психологічного супроводу і відновлення Альона Ружицька на консультації визначає, який напрямок служби можна запропонувати кандидату.

"Поспілкувавшись з Віталієм, я в принципі відразу розумію, який напрямок, навіть, військової служби можна запропонувати. Йому підходить логістика, підрозділи забезпечення. Тобто, маю на увазі, взвод матеріального забезпечення, речові та продовольчі склади, продовольчі — те, з чим він мав справу в цивільному житті", — повідомила лейтенантка.

"У нас всіх одна ідея – захищати Україну"

З кандидатами на військову службу в складі батальйону Альона Ружицька спілкується першою:

"По людині видно, чи вона вмотивована. На жаль, вмотивованих зараз дуже мало, всі вмотивовані були в лютому-квітні 2022 року. Нині коли розуміють, що скоріш за все прийдеться служити, то люди до цього рішення також доходять.

Переселенцю Артему Єремейчуку — 22 роки, з початку повномасштабного вторгнення переїхав з Каховки на Черкащину. Він має вищу освіту і тепер в пошуках роботи.

"Я сюди приїхав один, так і залишився, адже мені особливо немає кудись йти. Тому як зняв квартиру, так і залишився. Прийшов на консультацію, бо це для мене, грубо кажучи, як запасний варіант. Доки фінанси в мене ще якісь є, тому поки розглядаю. Поки цивільний", — зазначив переселенець.

На консультації
Для Артема запропонували працювати з БПЛА. Суспільне Черкаси

Для Артема на консультації відповідно до віку та освіти запропонували працювати з БПЛА — тобто мати справу з управлінням безпілотними апаратами, їх прошивка. Роботу, яка пов'язана з комп'ютерами. Альона Ружицька зазначила, що на службі можливий карʼєрний ріст:

"Якщо людина чітко виконує всі свої функціональні обов'язки і немає ніяких порушень дисципліни, то цілком можливий і кар'єрний ріст. Тобто, наприклад, якщо є звання молодшого сержанта, то можна стати офіцером за наявності вищої освіти. Я прийшла в 156 батальйон молодшим сержантом, наразі — лейтенант і начальник групи психологічного супроводу і відновлення. Все залежить індивідуально від кожної людини ".

Чи йти на службу Артему, хлопець вирішує сам. Та для військовозобов’язаних служба за контрактом нині визначається термінами. Перший контракт – на три або п'ять років. Втім до завершення воєнного стану він продовжується автоматично.

"У нас всіх одна ідея – захищати Україну. І якщо людина фахівець і буде якісно виконувати свої обов'язки, тоді й демобілізація буде різна. По мобілізації – це після закону України про демобілізацію. Якщо у військовослужбовця контракт не закінчиться станом на момент нашої перемоги та демобілізації, то він буде продовжувати службу", — розповіла Альона Ружицька.

Якщо є досвід з іншої сфери — на службі знайдуть застосування

Рішення йти на службу має бути добровільним — такої думки доброволець Олександр Зінченко, який з 2014 року був на фронті:

"Людина повинна прийти сама, щоб була мотивація. І вона дійсно буде навчатися, придивлятися та буде сама іти вперед і людей вести. Коли тебе не женуть в шию, а коли ти сам".

За словами лейтенантки, за останній місяць до їх лав долучилися п'ять добровольців.

"Потреба є в медиках, у зв'язківцях, в операторах безпілотних літальних апаратів. А також більше в логістику: в операторах АЗС, де паливно-мастильні матеріали, або в автомобільну службу, де потрібні водії. Є момент, який впливає на рішення кандидатів на проходження служби, а це те, що велика увага приділяється сім'ям, родинам наших військовослужбовців. Тому що, коли військовий на виїзді, то знає, що сім'я в безпеці і їй допоможуть в будь-якому разі. Це є дуже важливим психологічним фактором", — деталізувала пані Альона.

Інформація для ознайомлення
Інформаційний буклет. Суспільне Черкаси

Нині добровольців, які приходять укладати контракт з повісткою на уточнення даних чи на проходження ВЛК — більше, розповів керівник Київського рекрутингового центру третьої окремої штурмової бригади на позивний "Русин".

"Раніше у нас переважали контрактники – це було 80 на 20, 80 відсотків це контрактники. То нині десь, напевно, 65 на 35. Люди більш молодшого віку, від 25 і до сорока років, приходять і кажуть, що оскільки все одно покликані воювати, то хочемо воювати в частині. Приходять і ті, кому за сорок, а це здебільшого чоловіки із проблемами зі здоров’ям, але великим виробничим досвідом. І вони приходять, бо знають, що я можу знайти застосування їхньому досвіду".

Як повідомив начальник Черкаського центру комплектування Олександр Устименко у відповідь на наш запит, охочі служити за контрактом можуть звернутися :

  • до онлайн платформ дистанційного найму
  • до військових частин
  • до рекрутингових центрів
  • до територіального центру комплектування – тут працюють мобільні рекрутингові групи

За результатами співбесіди кандидат отримає рекомендаційний лист і з ним звертаєтеся в ТЦК для подальшого оформлення.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок