Через суди та погрози: на Черкащині пайовики не можуть розірвати угоду з фермерами

Через суди та погрози: на Черкащині пайовики не можуть розірвати угоду з фермерами

Ексклюзивно

Жителі декількох сіл Уманщини переживають за цьогорічний врожай. У 2023 році вони мали конфлікт із фермером, який орендував їхні землі.

Оскільки після закінчення терміну договору вони вирішили забрати паї, але отримали погрози, розповів місцевий житель Володимир Слободяник.

Володимир Слободяник з 2007 по 2023-й роки віддавав два з половиною гектари паїв в оренду одному з місцевих фермерів. Та коли завершився термін дії, вирішив обробляти землю сам:

"Платили і 13, і 12, і 15 (тисяч гривень — ред.) зараз платять, ну все одно при нинішніх розцінках, це дуже мало. Ну чотири відсотки платять, а то — доплачують, можна сказати так. Я вирішив потихеньку забирати свої паї, починати самостійно працювати", — розповів Володимир Слободяник.

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Місцевий житель Володимир Слободяник. Суспільне Черкаси

Повідомили про таке рішення фермеру за пів року до завершення терміну договору, розповіла його дружина Людмила Слободяник:

"На це ніхто не звертав увагу і вони продовжували обробляти землю, не хотіли нам її віддавати. І коли прийшло закінчення договору, 19 квітня, то 20 квітня він поїхав, чоловік, і зробив розірвання договору, щоб все було законно, щоб вийти на своє поле хазяйнувати. Це поле, цю ділянку засіяли швидко ячменем, щоб зробити незавершеним та використати ще один рік".

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Місцеві жителі. Суспільне Черкаси

Коли все ж засіяли своєю соєю поле — почалися погрози, додав пан Володимир:

"Це служба безпеки Кисіля Анатолія Івановича. Всі їх знають не тільки в районі, а й в області. Ну от погрожували, що ми не зберемо, не посіємо. Казали: ми не дамо вам можливості ні зібрати, ні посіяти, доки ви не підете на наші угоди. Тобто віддати їм назад землі в користування".

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Людмила Слободяник. Суспільне Черкаси

Зрештою, одного дня виявили спалений хімією врожай, розповіла пані Людмила:

"Насамперед ми викликали поліцію, в нас взяли покази. А потім ми звернулися до заступника голови Паланської ОТГ. Він нам допоміг організувати комісію, яка приїхала, і зробили огляд з агрономом, з фахівцем, який це все бачив, що дійсно рослина була пошкоджена хімічною речовиною".

Тоді мали збитки, бо увесь врожай був зіпсований. А вклали в посівну більше ніж 160 тисяч гривень, додало подружжя. Така ж ситуація виникла і в іншої місцевої жительки — Тамари Сіркової.

"Два гектари 59 соток – це я забрала мамин пай. Коли я приїхала вже обробляти своє поле, я побачила, що воно було засіяне ячменем. Ну, оскільки я вже розірвала договір, в мене вже були документи на руках, я взяла, передискувала той ячмінь. Бо я продзвонила до нього (фермера - ред.), кажу: що нащо ж ви посіяли? А він каже: дочекайся, я приберу, а потім я тобі віддам його. Ну я ж теж не хочу рік чекати. А потім десь у липні я приїжджаю на поле і бачу, що моя земельна ділянка спалена. Середина вся вигоріла, соя жовта. Я викликала слідчо-оперативну групу, вони приїхали, зафіксували все, і більше нічого", — розповіла пані Тамара.

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Михайло Мартинюк. Суспільне Черкаси

У грудні Олександру Мартинюку підпалили господарську споруду. Це також він пов’язує з конфліктами за землі:

"Хтось кинув підпал нам, біля хліва горіло. По бетону прям вогонь був. Видно бензином облили. А на горищі сіно було, і загорілося і сіно, і будівельні матеріали. Це прибудова — кормокухня і хлів. Але боялися, щоб не перекинулось на хату, бо шифер почав летіти, полум’я велике було".

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Світлана Мартинюк. Суспільне Черкаси

Три свої паї на 13 гектарів вони віддали в оренду на 49 років цьому ж фермеру, розповіла Світлана Мартинюк.

"Ну вони хотіли, щоб ми підписали на них ці земельні паї. Я не дала згоду на це підписання, вони напевно разів з чотири добрих приїжджали до мене. Потім питають: що ми будемо вирішувати? Або повертайте кошти, якщо ви хочете забрати паї, а ні, то будемо говорити інакше. Я кажу: це в сенсі як? Ну думайте, поки ми не запустили цей процес. А я кажу: це ви що, мені погрожуєте? каже: та ні, я вам так сказав. То він виходить вже попереджав нас що має це бути", — додала Світлана Мартинюк.

З її слів, від січня 2023 року триває суд аби розірвати договір.

"Якщо мені щось не подобається, я маю право повернути кошти і розірвати договір. І повернути там якісь відсотки. Про це написано в договорі, я вже не пам’ятаю які. Ми захочемо забрати землі ці в нього. То ми вже один суд виграли. Але що ж виграли, як ми не можемо державні акти забрати? Вже мають давати запити на Черкаси, чи де вони сховали, геть і не можуть в архівах найти три державні акти".

Олександр Артищенко на військовій службі. Він хвилюється, аби цьогоріч батькам знову не надходили погрози:

"На даний час будемо працювати, об’єднуватися з людьми, які так само постраждали від Кисіля".

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Місцевий житель. Суспільне Черкаси

Тому місцеві звернулися до громадської організації "Черкаський правозахисний центр", аби вони розібралися на якому етапі знаходиться справа у поліції, розповів її голова Тарас Щербатюк. Нині розглядати будуть чотири справи.

"Перш за все ми хочемо вияснити, на якій стадії перебувають розгляди тих кримінальних проваджень, за заявами саме потерпілих тих осіб, стосовно яких чинилися тиск, погрози, був спалений будинок, де кидали коктейлі молотова. Ми подивимось, що власне поліція робила, чи здійснювала опитування саме людей, які постраждали чи визнані вони потерпілими в межах цих кримінальних проваджень. Після цього ми будемо досліджувати всі обставини по справі і клопотати саме перед слідчими, щоб вони більш активно працювали і шукали винних осіб які от здійснювали ці злочинні діяння", — деталізував Тарас Щербатюк.

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Тарас Щербатюк. Суспільне Черкаси

Тарас Щербатюк рекомендує людям не боятися говорити про такі ситуації:

"Ми радимо людям відразу викликати правоохоронні органи, фіксувати це на телефони гарячої лінії, щоб потім докази були того, що вони звернулися і повідомили про вчинення можливого злочину щодо них. Після цього все ж таки потрібно, щоб люди працювали або ж з юристами або правозахисними організаціями для того, щоб супроводжувати цю справу".

Як повідомив Суспільному письмово керівник агрофірми, яку звинувачують місцеві, Анатолій Кисіль – його підприємство не причетне до знищення урожаїв. Додав, що щороку у всіх селах намагається знайти спільну мову або ж мінятися ділянками, аби не розривати свої площі посівів. Натомість за словами чоловіка, якщо закінчився договір – кожен власник землі має право обрати нового орендаря або займатися самостійно. Знову обговорювати події торішньої давнини відмовився.

За словами речниці Головного управління Нацполіції Зої Вовк, відкрите кримінальне провадження за частиною другою статті 194 Кримінального кодексу України:

"А це умисне знищення або пошкодження майна. Наразі проводиться досудове розслідування, проводяться відповідні експертизи. Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до 10 років".

"Боїмося, що новий врожай знищать, а справу будуть затягувати": на Черкащині
Поле на Уманщині. Суспільне Черкаси

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок