Як вберегтись від правця — поради черкаського лікаря

Як вберегтись від правця — поради черкаського лікаря

Лікарня у Черкасах
Лікарня у Черкасах. Суспільне Черкаси

На Черкащині від початку 2024 року зареєстрували один випадок захворювання на правець. Дитина, яка отримала травму та інфікувалась, перебуває у лікарні.

Про це Суспільному повідомив головний державний санітарний лікар області Володимир Папач

Як розповів Володимир Папач, інфікуватися правцем дуже просто:

"Ним інфікуватись можна, наприклад, під час робіт на городі, наступивши на цвях, обдерши коліна об асфальт під час падіння, або ж подряпатися будь-яким предметом на вулиці — такі випадки можуть виявитися летальними".

З початку 2024 року в Україні зареєстрували два випадки захворювання на правець, один — з летальним кінцем — помер 45-річний житель Чернівецької області.

"Другий випадок захворювання зареєстрували у лютому у 13-річної жительки Уманського району Черкаської області. Дівчинка отримала травму, вона не була щеплена проти правця відповідно до Календаря профілактичних щеплень через відмову. Лікарям дивом вдалося врятувати її життя, але вона досі знаходиться в лікарні".

За останні 15 років на Черкащині зареєстрували десять випадків захворювань на правець. Серед захворілих — вісім дорослих та дві дитини. Усі захворілі не мали щеплень проти правця відповідно до Календаря профілактичних щеплень.

"Правець — це надзвичайно небезпечна гостра інфекційна хвороба. Інфекція вражає нервову систему та призводить до судом та спазмів м’язів по всьому тілу і навіть попри інтенсивне сучасне лікування може закінчитись смертю хворого", — пояснив лікар.

Володимир Папач пояснив, що захворюванню можуть передувати головний біль, дратівливість, пітливість, напруга і посмикування м’язів біля рани. Безпосередньо перед початком хвороби відзначаються озноб, безсоння, позіхання, біль у горлі при ковтанні, біль у спині, втрата апетиту. Однак інкубаційний період може протікати безсимптомно.

"Основні симптоми правця: стиснення щелеп, судоми мімічних м’язів, проблеми з ковтанням, утруднена мова, ускладнене дихання, болісна напруга у всьому тілі, судоми. У перехворілих на правець імунітет щодо цього захворювання не формується, оскільки дуже мала доза, що потрібна для виникнення захворювання, недостатня для забезпечення імунної відповіді".

Лікар зазначив, що вакцинація — єдиний надійний спосіб захиститись від правця.

"Щеплення в ранньому віці роблять вакциною АКДП — полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця й кашлюковий компонент для профілактики кашлюку".

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці двох, чотирьох, шести і 18 місяців, тобто чотири щеплення. У віці шести і 16 років необхідна ревакцинація. Імунітет до цієї хвороби після вакцинації не є пожиттєвим, тому захист необхідно поновлювати, пояснив лікар.

Дорослим потрібно проводити ревакцинацію від правця з 26 років кожні десять років. Людям, які перехворіли на кашлюк ревакцинація теж необхідна.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок