Росте зі швидкістю 10 сантиметрів на день: на Черкащині збирають врожай спаржі

Росте зі швидкістю 10 сантиметрів на день: на Черкащині збирають врожай спаржі

Ексклюзивно

На Черкащині збирають перший врожай спаржі. У 2023 році цією культурою Павло Булгаков засадив шість гектарів. Вирощувати спаржу почав ще десять років тому — у рідній Каховці. Тепер продовжує робити це тут.

Павло Булгаков через повномасштабне вторгнення залишив і домівку, і власну справу, нині вирішив поновити свої знання та працевлаштувався на підприємство, яке вирощує овочі.

Спаржу збирають вже близько десяти днів. У 2024 році сезон розпочали раніше, ніж очікували, адже за теплої погоди рослина росте швидко, пояснив керівник проєкту з вирощування спаржі Павло Булгаков:

"Коли були температури 27-28 градусів, то так, дійсно, до десяти сантиметрів мали наростання спаржі. Тобто, якби було зараз тепло, наприклад, пагін завтра був би готовий до зрізу".

Як саме збирають урожай спаржі, пояснив пан Павло:

"Навколо цієї рослини, яку ми зрізаємо, може бути інша брунька, тобто починати рости інший пагін, тому ніж заводимо. Наприклад, ми можемо завести від рослини, повернути ножа і зрізати. Брунька має бути закрита, щоб не було видно суцвіття. І товщина, яку зазвичай просять клієнти за класом Кодексу Аліментаріуса Збірник міжнародно схвалених і поданих в однаковому вигляді стандартів на харчові продукти, розроблених під керівництвом FAO/WHO, спрямованих на захист здоров'я споживачів і гарантування чесної практики в торгівлі ними., понад вісім міліметрів".

Урожай спаржі на Черкащині
Пагони спаржі на полі. Суспільне Черкаси

Зі слів Павла Булгакова, усього мають сім гібридів спаржі, зокрема, фіолетову — гібрид "ерасмус" чи салатову — "примус". Щодня збирають 500 кг урожаю. Вирощують її в екологічних умовах:

"Нині цю ділянку гербіцидами не обробляємо. Спаржа росте, як кажуть, із з-під самої землі. Немає ніяких обробок, ні підживлень, максимум це може бути полив".

Павло Булгаков розповів, що знайомий з цією культурою понад десять років. До початку повномасштабної вирощував спаржу у рідній Каховці.

"Генеральний директор привіз палету білої спаржі на зберігання. Я запитав, що це. Він гордо так відповів: аспарагус. Це взагалі мені не допомогло. Таким було моє перше знайомство зі спаржею у 2013 році. Відтоді починав з нею ближче знайомитися. Наразі в Каховці маю власну ділянку", — розповів пан Павло.

Тепер свої знання застосовує на Черкащині:

"Була консультація зі зберігання компанії в Черкаській області й запропонували залишитися в команді, щоб вигадати якийсь проєкт. Так виникла пропозиція реалізувати проєкт спаржі".

У екологічних умовах: на Черкащині фермер вирощує спаржу
Павло Булгаков розповів як збирає спаржу. Суспільне Черкаси

Ця рослина багаторічна, бо ж збирати урожай з неї можна до 12-15 років. У 2023 році у Мошнах засадили шість гектарів спаржі. Цього року планують засадити 13 гектарів на іншій ділянці.

"Спаржа ще не вийшла на 100% своєї врожайності. У цьому році плануємо, що це десь 30% від номінальної врожайності. На наступний — 70-80% і вже на третій рік вона виходить на 100% своєї врожайності. Ми орієнтуємося на норму шести тонн з гектара, але в Каховці збирали й більше", — розповів фахівець.

Зі слів Павла Булгакова, вдома такий продукт варто зберігати в холодильнику:

"За три-чотири дні якщо спаржа трошки прив’яне, то нічого страшного. — Ви її просто відварюєте. Вона смакові властивості не втрачає, але треба враховувати, що якщо залишити на столі за високих температур, то у неї починаються прискорюватися процеси, як і у всіх овочах".

Зібрана спаржа на Черкащині
Зібрана спаржа. Суспільне Черкаси

Пан Павло має власний улюблений рецепт:

"Полити спаржу запашною олією, потім посолити та поперчити, тільки бажано брати не просто мелений перець, а цілим горошком. Подробити, перемішати, викласти на решітку і зразу на гриль".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок