Не "кучки", а Песах: що святкують євреї у тиждень перед українським Великоднем

Не "кучки", а Песах: що святкують євреї у тиждень перед українським Великоднем

Ексклюзивно

Представники єврейської спільноти в Умані відзначають Песах. 29 квітня — останній день святкування, яке тривало з 22 квітня. Свято порівнюють з Днем Незалежності та шанують, аби згадати про вихід євреїв з Єгипту.

Однією із традицій Песаху — нагодувати голодних, тому в єврейському кварталі міста роздавали продуктові набори, розповіла заступниця директора Міжнародного доброчинного фонду імені Рабі Нахмана Тетяна Стеценко.

Головним у продуктових наборах є традиційний найдревніший єврейський хліб — маца.

"У них є спеціальні традиції, коли з молитвами відщипується шматочок тіста і тоді з нього можна робити хліб", — зазначила працівниця доброчинного фонду Анастасія Баришнікова.

Зі слів Тетяни Стеценко, перед Шабатом видавали гуманітарну допомогу, зокрема хліб, серед паломників є такі люди, які можуть прожити на лише на одному хлібу і все.

В Умані паломникам, які святкували Песах, роздавали продуктові набори
Продуктові набори, які роздавали паломникам. Суспільне Черкаси/Людмила Трум

Це свято представники єврейської спільноти порівнюють з Днем Незалежності.

"Це свято як День Незалежності тому, що євреї у цей день почали виходити з Єгипту, адже захотіли відʼєднатися і створити свою державу. Вісім днів вони йшли через пустелю, а там потрібно було щось їсти. Тому єдине, що могли приготувати, це були оті коржики на воді – маца", — зазначила Тетяна Стеценко.

Паломник Елі Чешин розповів, що готуватися до свята євреї починають за місяць:

"Ретельно прибираємо приміщення, оскільки під час Песаху не можна, щоб було вдома брудно. Також не їсти нічого квасного, тобто на борошні та заквасці. Існує така традиція, що коли настає свято в першу ніч, то треба випити чотири бокали вина. Проте, не за один раз, а протягом декількох годин, коли читають спеціальні молитви. Кожен бокал має своє значення. А ще, окрім маци й вина, потрібно вживати гірку зелень. Це для того, аби згадати, що колись нам було дуже гірко і погано, доки Всевишній нас звідти не вивів".

Євреї на Песах 3336 років дотримуються цих звичаїв.

"У нас перші й останні два дні – це повні дні свята, коли не можна робити буденні справи. Наприклад, не можна користуватися усім, що повʼязано з електрикою, навіть світло не можна вдома вмикати та телефоном не можна користуватись. Також не можна фізично працювати чи заробляти гроші, Це зроблено для того аби присвятити себе для святих справ, щоб нічого навкруги не відволікало від головного сенсу цих днів", — пояснив Елі Чешин.

В Умані єврейські паломники святкували Песах
Представник єврейської спільноти розповів про традиції Песаху. Суспільне Черкаси/Людмила Трум

Головне ж в ці дні, зі слів паломника, — пам’ятати про страждання, які пережив єврейський народ та про своє спасіння:

ʼ"Слово "песах" походить з Біблії, де написано, що Всевишній покарав єгиптян, які знущалися з нас, десятьма карами. Останньою було вбивство їхніх первістків. Але Бог перестрибнув через єврейські будинки, щоб наші первістки не загинули. Ось цей стрибок називають Песах".

Нині свято закінчується, втім, попереду ще два великі свята, які відзначають представники єврейської спільноти:

"Потягом року ми маємо три великі свята: Песах, Шавуот і Сукот. Коли в нас був храм в Єрусалимі, то була така заповідь, що всі євреї повинні покинути свої будинки й піднятися до Єрусалиму та завершити таке паломництво, як тут на Рош га-Шана. Нині в нас поки, що такого немає, але всі інші заповіді ми виконуємо і святкуємо ці свята", — розповів паломник Елі Чешин.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок