Збудований ще до появи Москви: чи повернули державі стародавній собор на Черкащині

Збудований ще до появи Москви: чи повернули державі стародавній собор на Черкащині

Ексклюзивно
Чи повернули державі стародавній собор у Каневі?
Чи повернули державі стародавній собор на Черкащині.

Канівський Успенський собор, що на Черкащині, рішенням суду за клопотанням черкаської прокуратури повернули в державну власність. Понад 20 років він перебував під Українською православною церквою московського патріархату.

Тепер храм може стати частиною Шевченківського національного заповідника, розповіла Суспільному його директорка Валентина Коваленко.

Святиня в Каневі, за словами співробітниці Шевченківського національного заповідника Ольги Ісаєвої, збирала вірян на молитву ще до того, як збудували Москву:

"9 червня 1144 року великий князь київський Всеволод Ольгович заклав у Каневі кам’яну церкву святого Георгія".

Також там відспівували Тараса Григоровича і, навіть, ледь не поховали на території святині.

"Саме тут в Успенському соборі у Каневі стояла домовина з тілом з 20 по 22 травня", — зазначила директорка заповідника Валентина Коваленко.

На Черкащині зачинені двері до Канівського Успенського собору через те, що церква поки московського патріархату
Двері Канівського Успенського собору з оздобленням. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Проте нині двері храму зачинені. Місцева жителька Вікторія Дорохова вже не один рік бореться за те, щоб собор перейшов до Київського патріархату. Жінка перейняла цю справу від чоловіка Анатолія Чупилка, відомого у Каневі громадського діяча. До того, як у 2014 році пішов на фронт, чоловік боровся за права канівців. Він загинув у 2015 році під час оборони Донецького аеропорту.

"Ми тут, на мирній території, продовжували цю справу, збирали підписи, щоб наш Успенський собор перейшов до київського патріархату ", — розповіла пані Вікторія.

Громаді вдалося назбирали більше тисячі підписів, проте волі місцевих виявилося замало. Московський патріархат мав на руках документи на право власності, і на саму споруду, і на землю довкола. Їхні копії має місцевий житель Юрій Гамалій:

"Черкаська обласна рада депутатів вирішила повернути безоплатно у власність вірян православної церкви культові молитовні будинки в таких населених пунктах як місто Канів — Успенський собор".

Громада на Черкащині сподівається на те, що Канівський Успенський собор перейде до Київського патріархату
Місцевий житель показує копії. Суспільне Черкаси

Юрій Гамалій почав вивчати це питання після початку повномасштабної. З його слів, тоді повернути споруду в державну власність стало для нього справою честі. Заручився підтримкою однодумців, зокрема керівництва Шевченківського національного заповідника.

"У першу чергу я зініціювала засідання вченої ради Шевченківського заповідника. Це відбулося в травні 2022 року. Потім ми почали писати листи до Мінкультури, Але вони нам відповіли, що тут потрібне рішення суду", — повідомила керівниця заповідника.

Місцева прокуратура зацікавилася цим питанням у лютому 2023 року. У березні 2024 року справа дійшла до суду, розповів заступник обласної прокуратури Станіслав Торопчин:

"Прокуратурою встановлено, що всупереч вимогам закону про охорону культурної спадщини, на храм було зареєстровано право власності передано його в користування Київській митрополії УПЦ МП. Будь-яких погоджень чи дозвільних документів не запитувалося, не оформлялося і не розглядалося".

Господарський суд Черкаської області 18 березня задовольнив позов прокуратури й скасував рішення канівської міськради від 2003 року про передачу собору у власність московського патріархату. Проте це ще не фінал, пояснив юрист Мирослав Тараненко.

"Сторони не згідні з такими рішеннями. Вони ще зможуть звернутися з касаційною скаргою до верховного суду, який і вирішить остаточно це питання", — повідомив юрист.

Чи подаватиме духовенство апеляцію — з’ясувати не вдалося. Адже вхід до собору зачинений. Мирослав Тараненко розповів, що процедури оскарження можуть тривати щонайменше два місяці. Керівниця Валентина Коваленко сподівається, що зрештою святиню таки передадуть у державну власність. На її думку, вона має стати частиною Шевченківського національного заповідника.

"Там все нашим духом має пахнути, а не чужинським", — вважає Валентина Коваленко.

Стародавній собор на Черкащині
Канівський Успенський собор. Суспільне Черкаси/Марія Гаврилян

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок