Замість парт – ліжка: школа на Черкащині стала домівкою для переселенців

Замість парт – ліжка: школа на Черкащині стала домівкою для переселенців

Одна зі шкіл на Черкащині стала прихистком для тридцяти переселенців. Їх туди заселили у 2023 році.

Як заклад освіти школа припинила роботу понад два роки тому, розповів Суспільному заступник голови Лисянської громади Олег Зарудняк.

Це дев'ята історія із циклу "Життя з нуля".

Замість книг на поличках тепер одяг, а замість парт – ліжка. Для трьох десятків переселенців це тепер друга домівка.

"Твого дому більше немає". Ці слова переселенець Василь із Часового Яру почув від друга телефоном. Що його дім на Донеччині знищила ракета, він дізнався через три дні, як із нього виїхав.

Розповів, як залишав рідну оселю:

"Я передостаннім із будинку виїхав. Тоді ще він був цілий. А потім через кілька днів хлопці шукали мене, а мене нема. Дзвонить кум: «А де ти?». Я: «А що таке?». Каже: «Та, твого будинку вже немає». Я один із сім'ї лишився. Там тоді так почалося, що хочеш не хочеш, а треба було їхати".

Школа на Черкащині стала домівкою для переселенців
Фото: Суспільне Черкаси

Живе нині у школі і переселенець із Донеччини Володимир.

"У нас 22 лютого все почалось, були обстріли. Я з-під снарядів вискочив. Спершу рік у дочки жив у Мирнограді, а потім ситуація ускладнилася і я на Черкащину переїхав", –розповів він.

Школа стала будинком для переселенців
Фото: Суспільне Черкаси

У шкільному класі почала будувати нове життя й пані Раїса зі своїми вихованцями — дітьми, яких узяла під опіку. Свого будинку вони вже не мають:

"У нас діти. Вчаться онлайн, я їхня бабуся, опікун. Приїхали, як то кажуть, «гарячої точки». Дім розбили, квартиру розбили".

У школі всі живуть, як одна родина, розповів переселенець з Покровська Олександр. У вільний час зустрічаються у коридорі, біля телевізора.

Школа стала будинком для переселенців
Фото: Суспільне Черкаси

Але й тут, додав, знаходять роботу:

"Без роботи не сидимо. Все, що треба, те і робимо. Нещодавно, наприклад, рукавиці штопали".

Школа стала будинком для переселенців
Фото: Суспільне Черкаси

Переселенка Галина розповіла, як на кухні переселенці готують собі їсти:

"Кожен готує сам для себе, але це щось особливе, то ділимося з усіма. Спочатку було страшно, тяжко, але потім всі разом роззнайомилися".

Школа стала будинком для переселенців
Фото: Суспільне Черкаси

Пані Галина переїхала на Черкащину рік тому з Костянтинівки. Її, як й інших мешканців школи, зустрічала комендантка закладу Галина Фурса:

"Я цілу ніч не спала, боялася. Думала, що приїдуть люди і як мені їх треба прийняти. Мені дуже запам'яталася Галина Анатоліївна. Вона стояла так — очі червоні великі, з маленькою дівчинкою і маленький пакуночок у руці, і все. Вона загубила речі в поїзді".

З перших днів Галина Фурса допомагала переселенцям адаптуватися. А сьогодні стежить за порядком у школі:

"Вони все роблять самі. Підлогу теж миють самі, по графіку. А ще кухню, душові, туалети. Територію – а вона в нас велика – теж самі викошують".

Школа стала будинком для переселенців
Фото: Суспільне Черкаси

Заклад освіти припинив свою роботу понад два роки тому, розповів заступник голови Лисянської громади Олег Зарудняк. Переселенців заселили у 2023-му:

"Вперше 30 людей ми завезли 17 лютого 2023 року. А потім буквально через тиждень, 22 лютого, завезли ще один автобус людей. Їхали і з собаками, і з кішками. У нас переважна більшість – це пенсіонери і діти. У пенсіонерів уже такий вік, що роботу їм знайти дуже важкою. Тому вони й далі будуть у нас на соціальному забезпеченні".

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

На початок