Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах

Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах

Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах
. Фото Сергія Криниці

На земельній ділянці біля перехрестя вулиць Лісова Просіка та Бандери у Черкасах, де вирубали дерева під будівництво, було 62 сухостійних дерева. Про це повідомили у відповіді на офіційний запит Суспільного у департаменті ЖКК міськради.

Прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом незаконної вирубки дерев. Своєю чергою містяни створили петицію з вимогою зупинити будівництво.

Хто, коли та що дозволив

У 2007 році Черкаська міська рада та ПП "ДНІПРОБУД-ЦЕНТР" уклади договір оренди земельної ділянки площею 12 176 гектарів строком на 49 років. У 2017 році підприємство звернулось із проханням надати містобудівні умови та обмеження для проєктування обʼєкта будівництва. Виконком ухвалив рішення відмовити йому в цьому.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, підприємство звернулось до суду. Позов задовільнили частково. Зокрема, згідно з ним визнали протиправним та скасували рішення виконкому про відмову в затвердженні містобудівних умов. Також визнали протиправною бездіяльність Департаменту архітектури та зобов'язали його прийняти наказ про видачу або мотивовану відмову у видачі містобудівних умов і обмежень.

"На виконання рішення суду департамент архітектури та містобудування видав наказ «Про затвердження ПП «ДНІПРОБУД-ЦЕНТР» містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки біля перехрестя вул. Лісова просіка та вул. Можайського (нині Бандери - ред.)». Надалі, у 2019 році, рішенням виконкому цей наказ було скасовано", — зазначили в департаменті архітектури.

Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах
Фото Олександра Давиденка

Тоді підприємство знову звернулось до суду і це рішення виконкому визнали протиправним та скасували.

Поряд із цим, проєктна документація на обʼєкт будівництва замовляється після отримання містобудівних умов та обмежень і не потребує погодження органами місцевого самоврядування. У департаменті зазначили: містобудівні умови видали з дотриманням норм та вимог чинного законодавства.

Слід зауважити, що однією з вимог вказаних містобудівних умов та обмежень є максимально допустимий відсоток забудови земельної ділянки — до 20 %.

У якому стані були дерева

У коментарі Суспільному генеральний підрядник, який нині керує роботами на земельній ділянці на перехресті вул. Лісова просіка та вул. Степана Бандери (колишня вул. Можайського, Альберт Норченко розповідав, що "там більш ніж 70 відсотків дерев, за висновками міськради, були хворі і їм рік-два лишалося жити".

Начальник відділу екології департаменту житлово-комунального комплексу Володимир Гусаченко своєю чергою зазначив, що там влітку 2022 року дійсно провели інвентаризацію зелених насаджень.

"На земельній ділянці площею 12 176 квадратних метрів, що надана в оренду ПП "ДНІПРОБУД-ЦЕНТР" під час обліку зелених насаджень виявили 262 дерева, з яких 62 сухостійних та 2 — аварійних. Про це свідчить відповідний акт технічного обстеження зелених насаджень. Інші дерева перебували в добромуДерева здорові, нормально розвинені, листя густе, рівномірно розміщене на гілках, нормального розміру і забарвлення без ознак хвороб і шкідливих ран, ушкоджень стовбурів та скелетних гілок, а також дупел, задовільномуДерева здорові, але з ознаками уповільненого росту, з нерівномірно розвиненою кроною, на гілках мало листя, є незначні механічні пошкодження і невеликі дупла та незадовільномуДерева дуже ослаблені, стовбури мають викривлення, крони слаборозвинені, є сухі та засихаючі гілки, приріст однорічних пагонів незначний, технічно пошкоджені стовбури, є дупла стані", — зазначили в департаменті.

Однак при цьому додали, що такий акт технічного обстеження зелених насаджень не є документом дозвільного характеру для видалення дерев. Відповідно до постанови Кабміну, видалення зелених насаджень під час будівництва здійснюють на підставі документів, визначено статтями 25-37 Закону України "про регулювання містобудівної діяльності", тобто без отримання окремої згоди з боку місцевої ради.

Чи допоможе резонанс вирішити

"Забудовник мав право на дії відповідно до містобудівних умов і обтяжень забудувати в тому числі із благоустроєм не більше 20% ділянки: від 7 до 20% ділянки. Коли ми востаннє зустрічалися із забудовником, він обіцяв там розмістити невеликі таунхауси. Про жодне знищення великої кількості дерев не йшлося", – розповів міський голова Анатолій Бондаренко.

З його слів, відповідно до актуалізованого у 2021-ому році генплану міста, ця ділянка – територія парків та скверів.

Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах
Фото з фейсбуку Анатолія Бондаренка

Перед сесією міськради, що відбулася 2 березня, черкасці організували мітинг. Представник громади розповів, що мітингувальники вимагають, щоб на сесії депутати ухвалили рішення стосовно заборони забудови:

"Ми вимагаємо від депутатів міськради, щоб вони проголосували хоча б на першому етапі, щоб вони проголосували за скасування забудови. Наша кінцева ціль — оновлення зеленого насадження".

Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах
Суспільне Черкаси

Також люди зареєстрували на сайті міськради петицію, в якій просять скасувати всі дозвільні документи на забудову даної місцевості та надати даній території статусу що унеможливлює подальше її передання в оренду чи забудову.

На засіданні міські обранці 34-ма голосами "За" проголосували за скасування наказу департаменту архітектури та містобудування про затвердження забудовнику містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки біля перехрестя вулиць Лісова просіка та Бандери (Можайського).

Розірвати договір оренди — це повноваження департаменту архітектури. Однак це можна зробити лише за взаємною згодою. Якщо забудовник відмовить — міська рада буде звертатись до суду, пояснила виконувачка обов’язки директора департаменту юридичного забезпечення юридичного департаменту міськради Катерина Пидорич.

Місто проти: що не так із будівництвом таунхаусів у Черкасах
Суспільне Черкаси

"За результатами засідання депутати вирішили скасувати містобудівні умови, підготувати до суду розірвання договору тощо. Далі подивимось як буде діяти забудовник. Його запросять на наступне засідання і ми ознайомимось з його рішенням", – пояснив Анатолій Бондаренко.

Черкаська окружна прокуратура відкрила справу за фактом незаконної порубки лісу, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 4 ст. 246 КК України). На ділянку наклали арешт, а підприємству заборонили вчиняти будь-які дії, спрямовані на її забудову. Тобто наразі забудовник не має права продовжувати будівництво. Хоча генпідрядник іншої думки.

Що відомо

  • На вулиці Лісова просіка у Черкасах вирубали дерева. Зі слів директора департаменту департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради Артура Савіна, ймовірно, мова йде про земельну ділянку, яку у 2007 році передали в оренду на 49 років одному з приватних підприємств.
  • Поряд із цим, згідно з новим Генеральним планом Черкас, який актуалізували у 2021 році, у цій частині міста передбачена паркова зона.
  • 2 березня біля входу до будівлі, де відбувається сесія міськради, зібралися люди. Із собою принесли надгробний хрест, залишки дерев та плакати — вимагали у влади навести лад та припинити вирубування дерев.
  • На сесії Черкаської міськради депутати проголосували за скасування рішення про затвердження містобудівних умов забудовнику, який почав вирубку лісу на вулиці Лісова просіка.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок