Сквер Героїв Прикордонників, вулиці Волонтерська та Героїв Поліції. Це нові черкаські назви із перейменування у грудні 2022-го. Зробити їх збірними на честь загиблих у російсько-українській війні вирішила топонімічна комісія, розповів історик Сергій Шамара.
Десять вулиць перейменували у місті на честь загиблих героїв у російсько-українській війні після повномасштабного вторгнення. Були петиції, звернення жителів та депутатів, зазначив Сергій Шамара. Через велику кількість загиблих робити це стає складніше.
Волонтер, військовий Павло Собко загинув у квітні 2022 року на сході України. Торік у грудні алею Путейка в Черкасах перейменували на алею Павла Собка.
Ініціатив щодо перейменування Черкаської школи імені Путейка не було – директорка
"Колектив комунального підприємства, де працював Павло, захотів подати клопотання на ім'я міського голови. У відповідь я сказала, що я не заперечую. Павла багато хто знав, хочеться, щоб і далі знали, пам’ятали, як героя, волонтера, патріота і людину з надзвичайно добрим серцем", — розповіла дружина загиблого Марина.
Вона разом із дітьми живе неподалік.
"Хочеться, щоб дітки знали, що це на честь їхнього батька названа алея", — додала.
Алея на честь загиблого волонтера: черкаські депутати підтримали петицію
У місті Павла постійно згадують як волонтера.
"Не буває такого дня, щоб ми його не згадали: чи Собка, чи Пашу, чи нашого Пашу, він завжди з нами. І скільки буде з нами наше волонтерство, стільки буде з нами і Паша", — зазначила волонтерка Любов Здоровенко.
Щодо ідеї називати топоніми прізвищами загиблих воїнів пані Любов думає так:
"Героїв у нас дуже багато, полеглих дуже багато і, мабуть, образливо для тих батьків, дітей, жінок, на честь рідних яких не назвали ні вулицю, ні провулок. Я вважаю, що всі, хто обороняв Україну, хто обороняє і хто загинув за неї, всі заслуговують на це. Тому це питання двояке".
Черкащанка Діана Радченко не бачить у перейменуванні вулиць нічого поганого:
"Треба взагалі перейменовувати всі, які були ще з радянщини. Я не бачу у цьому нічого поганого".
А от Іван Йосипович інакшої думки:
"Декому байдуже, яка вулиця. Мені теж так. Але те, що є, наприклад, вулиця Віталія ВергаяВ кінці серпня 2014-го пішов на війну добровольцем. Був розвідником. 6 лютого 2015-го загинув у бою від розриву міни, захищаючи опорний пункт поблизу села Рідкодуб Шахтарського району. Нагороджений орденом "За мужність" III ступеня – це справедливо".
Хоче, аби земляки знали, хто за них воює, черкащанин Віктор Іванович:
"Я дуже багатьох знаю, тому хотілося б, щоб увіковічити їх пам'ять. Багато людей взагалі не знають, хто за них воює".
Через велику кількість загиблих називати вулиці їхніми імена стає дедалі складніше, зазначив Сергій Шамара:
"Якщо ми будемо пропонувати називати вулиці і провулки лише на честь усіх загиблих воїнів сучасності, то ми, на превеликий жаль, через таку масштабність втрат, просто поступово перетворимо місто на Некрополь".
У приміщенні школи №30 є меморіальна табличка на честь загиблого в російсько-українській війні у 2015 році Сергія Амброса.Громадський активіст, спортсмен, боєць полку "Азов". Кавалер ордена "За мужність" III ступеня (посмертно). Загинув під час війни на сході України Це – альтернатива вшануванню, додав історик.
"Для вшанування інших бійців Черкас теж може бути така форма пошанування. Також це можуть бути класні кімнати, куточки у музеях, меморіальні дошки в школах, на підприємствах, де ці люди працювали. Існує чимало інших варіантів", – пояснив він.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України
Читайте також
- Перейменування вулиць: скільки серед нових назв "черкасизмів" і чому це важливо
- Семеро істориків і троє депутатів: як співпрацюють члени топонімічної комісії в Черкасах
- Культура пам'яті: як черкащани звикали до перейменованих у 2016 році вулиць