Перш ніж черкаські вулиці перейменовують, нові назви розглядає топонімічна комісія. Найдовше у її складі – 22 роки, – історик Михайло Сиволап, найменше – депутат міськради Володимир Друмашко.
Хто ці люди та як вони доходять згоди щодо нових назв – дізналося Суспільне.
Нинішній склад топонімічної комісії налічує 21 учасника. Із них найбільше істориків – семеро. Решта – економісти, архітектори, мистецтвознавці і три депутати міської ради.

На думку історика та члена комісії Віталія Масненка, нинішній склад – найкомфортніший для роботи.
Сам він є членом топонімічної комісії з 1996 року. Своїми улюбленими перейменованими вулицями називає Нижню та Верхню Горову і задоволений від того, що його робота не є марною:
"Ми свій час вкладаємо в те, щоб якось працювати на громаду. Ясно, що коли є результат, то і задоволення від цього отримуєш. Я особисто уродженець Черкас, і як історик хотів би бачити своє місто історичним, українським. Це мій світ, моє бачення цього міста, і коли це сприймають інші, то це, безперечно, позитивно".
Депутат від фракції "Європейська Солідарність" Сергій Рубан став членом топонімічної комісії у 2020 році.
"На початку нашої каденції була пропозиція до всіх депутатських груп і фракція делегувала мене, за моїм бажанням. Я за освітою історик", – розповів він.

Василь Мойсієнко від "Слуги народу" – теж історик.
"Я став членом топонімічної комісії з того моменту, як став депутатом міської ради, тобто оновлювався склад і фракція «Слуга народу» запропонувала мою кандидатуру до складу топонімічної комісії, враховуючи те, що я професійний історик. У комісії працюють переважно мої однодумці, колеги, студенти".
Володимир Друмашко представляє партію "Голос".
"Коли я побачив, що дійсно цей склад топонімічної комісії дуже фаховий, з дуже цікавими ідеями, то вирішив теж долучитися. Коли депутат перебуває у цьому процесі, він більш усвідомлено підходить до таких питань", – пояснив він.

Кожній фракції, представленій у міськраді, пропонували делегувати депутата, який увійде до складу топонімічної комісії, розповів секретар Олексій Дубовий:
"Ми просили надати не більше однієї кандидатури, враховуючи складність проведення надалі засідань. Бо і нині, маючи 20 членів комісії, іноді дуже важко зібрати кворум".
Член топонімічної комісії, який найдовше у її складі – історик-археолог Михайло Сиволап. Черкаські вулиці він перейменовує 30 років.
"У 1992 році я розробив програму перейменування вулиць міста Черкаси, яка містила близько двохсот пропозицій. У тому ж році на засіданні топонімічної комісії я запропонував 12 перших назв, з яких 10 прийняли. Найбільше мені пам’ятається назва Смілянська – за неї добрячі битви йшли, як мене проклинали за неї. Тепер ніхто вже і не згадає, тільки старше покоління пам’ятає, що вона була Комсомольська", – розповів він.

Склад нинішньої топонімічної комісії найрізноманітніший за представленими фахівцями, зазначив Олексій Дубовий:
"Туди входять фахові історики, представники ЧНУ, також у нас є представники депутатського корпусу, творчих спілок, громадських організацій, представники виконавчого комітету. Ми всі дуже згуртовано працюємо, постійно відбуваються жваві обговорення. Навіть взяли за практику перед проведенням офіційних засідань проводити узгоджувальні ради".
Всі члени топонімічної комісії працюють на громадських засадах – вони не отримують за цю роботу грошей.

Історик Сергій Шамара у комісії працює з 2012 року з перервами.
"Комісія нині працює дуже круто. Я свого часу втрапив у неї у 2012 році, коли тут була «Партія регіонів», усім керували комуністи і регіонали. Я був фактично ледь не єдиним, хто розумів, що треба займатися декомунізацією і дерусифікацією", – зазначив він.
За словами історика Віталія Масненка, співвідношення загальноукраїнських назв та черкасизмів у топонімах 50 на 50.

22 грудня під час сесії депутати міськради підтримали перейменування близько 112 інфраструктурних об'єктів вулиць, провулків, алей та площ в обласному центрі. Згідно з цим рішенням, у місті мають з’являться такі назви, як провулок сестер Гоменюк, праведниці Шулежко та вулиця Симона Петлюри.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України