Не Різдвом єдиним: церковні свята відзначатимуть на 13 днів раніше — пояснення черкаського священника

Не Різдвом єдиним: церковні свята відзначатимуть на 13 днів раніше — пояснення черкаського священника

Не Різдвом єдиним: церковні свята відзначатимуть на 13 днів раніше — пояснення черкаського священника
. Фото / Свято-Троїцький кафедральний собор

Із переходом церков на григоріанський календар, свята відзначатимуть на тринадцять днів раніше, ніж було до цього.

Про це Суспільному розповів митрополит Черкаський і Чигиринський, Владика Іоан.

Як пояснив керівник інформаційної служби Черкаської єпархії Православної церкви України, священник Андрій Шпунт, реформа вплине на усі нерухомі свята, а це 365 днів року:

"З переходом на інший календар, свята переносяться на тринадцять днів раніше. Це стосується всіх дванадесятих свят, тобто дванадцяти найважливіших свят, серед яких Різдво Христове, Богоявлення, Благовіщення, День Святої Трійці. Переноситимуться на тринадцять днів назад всі нерухомі свята, а це 365 днів року".

Тобто, як пояснив священник, церковна реформа вплине на 365 днів року.

"Щодня в церкві вшановують якогось святого. Тобто не можна сказати, що ми перенесемо дванадцять головних свят, а інші не перенесемо. Це стосується і постів. Скажімо, коли Різдво святкуємо 7 січня, то піст розпочинаємо 28 листопада. А якщо — 25 грудня, то, відповідно, і піст потрібно розпочинати на два тижні раніше".

церковні зміни
Керівник інформаційної служби Черкаської єпархії ПЦУ, священник Андрій Шпунт. Фото Черкаської єпархії ПЦУ

Перехід не стосуватиметься Пасхалії. Андрій Шпунт пояснив чому:

"Пасхалія по-своєму вираховується. І залежно від того, в який день Великдень, визначають, коли Вербна неділя (за тиждень перед Великоднем), Вознесіння — через сорок днів після Великодня, Трійця — через п'ятдесят днів".

Перехід на відзначення православних свят за григоріанським календарем є добровільним процесом, який проходить по всій Україні, додав священник Андрій Шпунт.

Що відомо

  • Нині є невідповідність церковного календаря української церкви загальноправославній практиці, розповів митрополит Черкаський і Чигиринський, Владика Іоан. За його словами, причиною такої невідповідності церковного календаря є те, що українська православна церква понад три століття перебувала в підпорядкуванні Російської.
  • Нині юліанським календарем продовжують користуватися Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ).
  • Українські греко-католики, перебуваючи на початку XX століття у складі Польщі, не перейшли на григоріанський календар з політичних мотивів. Українські віряни не хотіли втрачати свою, відмінну від польської, ідентичність. Також греко-католики прагнули зберегти зв’язок з українцями, які перебували у складі СРСР. Відзначення свят в одні дні мало символічно поєднувати українців по різні сторони кордону.
  • Новоюліанський (удосконалений юліанський календар), який до 2800 року буде повністю збігатися із григоріанським, використовують 11 православних церков, які переважно розташовані у Західній Європі. Наприклад, Румунська, Болгарська, Польська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини. А також «грецькі» православні церкви: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок