Чи святкувати Різдво у грудні: пояснення від митрополита Черкаського і Чигиринського Іоана

Чи святкувати Різдво у грудні: пояснення від митрополита Черкаського і Чигиринського Іоана

Ексклюзивно
Чи святкувати Різдво у грудні: пояснення від митрополита Черкаського і Чигиринського Іоана
Суспільне: Черкаси

Відзначати різдвяні богослужіння 25 грудня дозволила своїм єпархіям Православна церква України. Утім є умова — бажання парафіян. Таке рішення ухвалили на засіданні Священного Синоду 18 жовтня, йдеться у повідомленні на сайті ПЦУ.

Рішення Священного Синоду про богослужіння 25 грудня відкриває шлях до просвічення православних християн про церковні дати, розповів Суспільному митрополит Черкаський і Чигиринський Владика Іоан.

"Рішення Священного Синоду Православної Церкви України здійснювати Різдвяне богослужіння 25 грудня є очікуваним. Але священники повинні донести до православних християн те, що древні апостольські церковні правила навчають святкувати Різдво Христове 25 грудня", — пояснив Владика Іоан.

За його словами, нині віряни постали перед вибором дати святкування через невідповідність у календарному відліку:

"Нині є невідповідність церковного календаря нашої церкви загальноправославній практиці. Адже десять із п'ятнадцяти православних церков світу відзначають свято Різдва Христового відповідно до правил Православної Церкви 25 грудня та згідно з дійсним астрономічним відліком днів. Так само і весь річний цикл служб інших церковних свят, окрім пасхалії, служать відповідно до дійсного астрономічного відліку часу", — розповів митрополит.

Як пояснив Владика Іоан, причиною такої невідповідності церковного календаря є те, що Українська православна церква понад три століття перебувала в підпорядкуванні Російської.

"Ознаки феодально-кріпосного духу цієї церкви вплинули на неспроможність її привести хронологію церковного календаря у відповідність до простих або навіть елементарних астрономічних фактів життя людства", — пояснив митрополит.

Рішення Священного Синоду відзначати Різдво 25 грудня потрібно пояснювати парафіянам, аби вони його усвідомили, вважає Владика:

"Як нам змінити свідомість християн і донести до них те, що древні апостольські правила церковні вчать святкувати Різдво Христове 25 грудня? Вважаю, що корисним буде впровадження маленьких приводів у релігійне життя тих громад, де є вже відповідне бажання, яке стосується поки що виключно святкування Різдва Христового".

Тому священники радитимуться, як донести думку до парафіян, розповів митрополит Черкаський і Чигиринський Іоан.

"Найкращим помічником у цій справі є рада, обговорення, обмін думками та пропозиціями. Тому найближчим часом я зберу священників міста Черкаси, та ми знайдемо ці невеличкі приводи та кроки, які доцільно буде зробити, враховуючи особливості християн центрального регіону України. У будь-якому випадку ми цілком покладаємося на волю Божу та не ставимо перед собою завдань", — прокоментував Владика.

На його думку, варто пам'ятати, що християни святкують не дату, а подію. І головним у цьому святкуванні є реальне спілкування Духа людського із Духом Божим.

Що відомо

  • Нині юліанським календарем продовжують користуватися Російська, Грузинська, Сербська, Єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України (ПЦУ) та Українська греко-католицька церква (УГКЦ).
  • Українські греко-католики, перебуваючи на початку XX століття у складі Польщі, не перейшли на григоріанський календар з політичних мотивів. Українські віряни не хотіли втрачати свою, відмінну від польської, ідентичність. Також греко-католики прагнули зберегти зв’язок з українцями, які перебували у складі СРСР. Відзначення свят в одні дні мало символічно поєднувати українців по різні сторони кордону.
  • Новоюліанський (удосконалений юліанський календар), який до 2800 року буде повністю збігатися із григоріанським, використовують 11 православних церков, які переважно розташовані у Західній Європі. Наприклад, Румунська, Болгарська, Польська православні церкви й Православна церква Чеських земель і Словаччини. А також «грецькі» православні церкви: Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Елладська, Албанська.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок