Жителі села Старосілля Черкаського району щороку приходять до могил трьох героїв битви під Крутами, розповіла Суспільному завідувачка музею історії села Галина Галенко.
Могили знаходяться в їхньому селі, втім імена крутян невідомі.
За радянських часів жителі Старосілля боялися говорити про те, що учасники бою поховані в селі, але шанували пам’ять полеглих, розповіла завідувачка музею Галина Галенко.
"Вони берегли цю таємницю, нікому не розповідали. Розповідали, коли ставали немічними", – зазначила пані Галина.
За словами пані Галини, до 1991 року місцеві жителі тримали в таємниці місце поховання героїв Крут.
"Чоловік перевозив свого сина і ще двох товаришів, які були тяжко поранені в крутянських подіях. І ось, коли він доїхав до нашого села, то побачив, що хлопці вже мертві. Вони не витримали такої важкої дороги і цих тяжких поранень", – розповіла завідувачка музею.
За словами пані Галини, січневого дня 1918 року місцева жителька допомагала поховати хлопців: підвода з тілами під’їхала туди, де колись був двір Людмили Удовик.
Всі ці роки пані Людмила доглядала за могилами, зауважив її син Леонід.
"Кожної весни на Гробки, ми ходили на кладовище, прибирали на могилах рідних. Мама ходила до своєї сестри, там прибирала і загрібала. Прибирали, як могли, біля цих хлопців", – розповів чоловік.
У нього є фотоколекція, зібрана за роки вшанувань. На одній із світлин зображений хрест, який зберігся до того часу, коли поставили нові хрести на могилах героїв.
Священник Старосільської церкви, отець Василь має фото, на якому – перша панахида за померлими.
"Коли показали ці хрести, коли ми почали розпитувати інших людей, долучилися старосільські активісти, то з'ясувалося, що, дійсно, це є по факту", – розповів священник.
За понад сто років не вдалося знайти рідних цих юнаків, а також дізнатися їхні імена, зазначила завідувачка місцевого музею Галина Галенко.
Щороку до пам’ятної дати місцеві жителі приносять квіти на могили героїв Крут. Учні сусідньої, мліївської, школи також вшановують пам’ять полеглих.
Школярка Марина Савельєва послухала історію цих юнаків і зауважила:
"Це великі патріоти й насправді – це діти нашого віку. Це більше нас стосується, ніж дорослих, я вважаю".
Восьмикласник Олександр Грицай сказав, що про ці поховання дізнався вперше. Додав, що від почутого вражений.
"Ці хлопці були справжніми сміливцями. Вони пішли та своє життя поклали за українську державу, за незалежність", – додав школяр.
За словами завідувачки музею Галини Галенко, місцеві жителі щороку вшановують пам’ять героїв Крут і сподіваються, що на місці напису "невідомий юнак" з’явиться ім’я, і про свого героя країна знатиме більше.
Що відомо
29 січня в Україні відзначають 104 річницю бою під Крутами. Битва відбулася 1918 року між юнаками української військової школи та більшовиками біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів від Києва.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Читайте також
- "Війна показала душі людей": черкащанка пригадала голокост
- "Відчуття смерті було всюди": черкащанин про оборону Донецького аеропорту