Здайте гроші для дітей: як відрізнити благодійність від поборів в черкаських дитсадках

Здайте гроші для дітей: як відрізнити благодійність від поборів в черкаських дитсадках

Здайте гроші для дітей: як відрізнити благодійність від поборів в черкаських дитсадках
. Програма-розслідування "Лакмус"

Мийні засоби, ганчірки, виделки, швабра, лампочки, чайник – загалом перелік різних предметів на сторінку А4. Такий список необхідних нібито закупів у садочок Черкас, опублікований у фейсбуці, викликав жваве обговорення і хвилю реакцій. І поки в міській раді з’ясовували правдивість інформації, – у розслідуванні команди "Лакмус" спробували розібратися, чому цей або ж подібні списки продовжують існувати.

Допис про буцімто побори в садочку Черкас опублікувала на своїй сторінці Анастасія Підгорна ще на початку вересня. Список швидко розлетівся соцмережею і став інформаційним приводом для матеріалів національних медіа. На наше звернення Анастасія коментувати ситуацію відмовилася.

"Я вже боюсь про це говорити, на мене батьки розпочали полювання та пошуки", пояснила жінка.

У міській раді вже наступного дня заявили, що таку маму вихованця садочка знайти в Черкасах не вдалося. Якщо ж хтось просто написав допис із чужої сторінки, просять вийти на зв’язок для з’ясування обставин ситуації з поборами, пояснила заступниця міського голови Анастасія Чубіна:

"Я буду дуже просити користувача під ніком “Анастасія Підгорна”, яка, власне, поширила цей допис. І я наголошую на тому, що “користувача під ніком”, тому що знайти людину нам наразі не вдалося. Просити звернутися і допомогти встановити всі ці деталі. Тому що має бути відповідна реакція. Ми не можемо покарати зараз чи вихователя, чи завідувачку, а якщо це взагалі виявиться фейком? "

Водночас під цим дописом черкащани публікували свої історії вимушеної благодійності у садочках.

Lana Perova:

"Колись нас в цьому ж садочку просили здати на плиту в харчоблок, були проігноровані. Апетит не зменшився. На ремонти також вимагали добровільні внески"

Вікторія Логвінова:

"У нас в садочку на ремонт потрібно здать 450 грн в рік. Ну або садочок сказали закриють".

Іванна Максимович:

. У нас займається батьківський комітет, вони шукають на сайтах помірні ціни, акції в магазинах, і виходить не так і дорого, зате діти мають і вологі, і сухі серветки, і кожен свій особистий контейнер з причандаллям – папір, різні розмальовки, я навіть не цікавилась, що ще.

"Благодійність" в черкаських садочках
Програма-розслідування "Лакмус"

Запитання щодо вимушеної благодійності Вікторії Лаврентьєвої вийшли за межі фейсбуку. Із ними вона вже зверталася і до профільного департаменту. За три роки її син змінив три дитсадки. Жінка не може згадати жодного, куди б не доводилося щось докуповувати.

"Протягом цих трьох років у кожному садочку ми здавали... Ми гроші не здавали. Ми приносили товари: рушнички, мило, туалетний папір, вологі серветки. Плюс кожен місяць здаємо 50 гривень на батьківських зборах".

Вікторія Лаврентьєва зазначає, що ініціатива щодо закупівель додаткових благ надходитьтак і від працівників дитсадків:

"Добровільно-примусово, але якщо батьки, наприклад, не можуть здавати, вони не здають. Наприклад, ми здавали на фарбування дитячого майданчика. Парканчик якийсь некрасивий, потрібно було пофарбувати. Або двері зламалися. На такі поточні проблеми ці гроші якраз і йдуть. В основному, входять в ситуацію, приносять. Бо це все для наших дітей, для їхнього комфорту. Тому мовчки просто приносимо ці товари в садочок".

Слова Вікторії підтверджує і представниця батьківського колективу одного з черкаських садочків. Вона побажала залишитися анонімною. Назвемо її Ольгою. Пані Ольга зауважує, що часто ініціаторами купівлі товарів є самі батьки. Наприклад, коли бачать, якої якості товари закуповує профільний департамент. Жінка поділилася враженнями від використання мийного засобу, ідентичного до того, який купують для садочка.

"Він абсолютно нічого не миє. Але ми розуміємо, що це тендерні процедури. І як прописаний цей тендер, що він допускає взагалі можливість придбання такого засобу. Це дуже прикро. Але як це виправити? Ну, ми, батьки, не можемо. Ми можемо лише піти й купити".

Водночас зазначає, що на всі потреби садочка батьківських можливостей не вистачає. Зазвичай у колективу є певна межа.

"Деякі приходять і бачать: а в нас там шафи погані. Але на шафи ми здавати не готові. Нехай будуть погані. Ми розуміємо, що це правильно, тому що, знову ж таки, для того, щоб оновити шафи за потреби, повинне бути звернення. Повинна бути заява від батьків на завідувачку, завідувачка дає заяву на департамент, далі департамент вирішує. Деякі звернення абсолютно ігноруються", додала Ольга.

"Благодійність" в черкаських садочках
Програма-розслідування "Лакмус"

Озвучену обома мамами фразу “Це все для наших дітей” успішно використовують з обох боків: як батьки, так і представники закладів освіти. Про це говорить співзасниця громадської організації “Батьки SOS” Олена Бондаренко.

"Це система маніпуляцій, яка напрацьована десятками років. Перше – використовується любов батьків до своїх дітей, а друге – бажання батьків цю любов продемонструвати на загал, щоб всі цю любов побачили. Коли людина ходить розказує: “Та я готовий здати і 100, і 200, і 500, і оце зроблю”, – це всі мають оцінити, який прекрасний тато чи мама цієї дитини. І всі на нього рівнятися і тягнутися".

Благодійність у навчальних закладах не заборонена. Проте її не варто плутати з поборами, зазначає експертка.

"Благодійність визначена законом як те, що є добровільним. Тобто ви самі визначаєте, кому ви несете свої гроші, у якому розмірі і на що їх мають використати ті, для кого ви ці гроші віддаєте. Тобто якщо вам кажуть, встановлюють розмір суми: “Ви повинні щомісяця 50, 100, 200, 300”, у кого на скільки фантазії вистачить, – це вже не благодійність. Це вже побори", зауважила Олена Бондаренко.

Читайте також: Битва за землю: у Черкасах атовці роками стоять у черзі

Офіційно в Черкасах поборів немає. Їх своїм розпорядженням заборонив ще у 2016 році міський голова Черкас Анатолій Бондаренко. Тоді ж міська влада вирішила фінансувати поточні потреби дошкільнят під час їхнього перебування в садках із розрахунку 314 гривень на рік на кожного вихованця. За ці кошти мають поліпшувати матеріально-побутовий стан садочків. Додатково з міського бюджету також фінансують поточні та аварійні ремонти. Цьгоріч загально ця сума склала дев'ять мільйонів гривень. Тоді як потреба – 21 мільйон, повідомив в.о. директора департаменту освіти та гуманітарної політики ЧМР Богдан Бєлов:

"Не можемо ми на 316 гривень купити йому і простинку, і чашечку, і виделочку, і тарілочку, і іграшки якісь там придбати. Цього замало. Тому сподіваємося, що це буде такий сигнал, такий індикатор, який спонукатиме спрямовувати на садочки більше грошей".

Збільшувати грошові розрахунки на кожну дитину потрібно було і п’ять років тому, говорять в Асоціації керівників дошкільних закладів. За їхніми підрахунками, на одного вихованця черкаського садка на рік потрібно у більш, ніж тридцять разів більше від закладеної суми, тобто 10 тисяч гривень, повідомила голова Асоціації дошкільних закладів Черкас Ірина Борисова:

"Це враховувалися і іграшки, і постільна білизна, і меблі. Дитячий садочок складається не лише з групових кімнат. Він складається, розпочинаючи з паркану,територія закладу, кущі, трава, дерева, за ними також треба доглядати. І далі – починаючи коридори дошкільних закладів, кабінети, харчоблоки, пральні, підсобні приміщення, павільйони, –

Розбіжності підрахунків і недофінансування галузі лягає на плечі батьків дошкільнят.

Ми проаналізували звіти дитячих садків із різних районів Черкас. Жоден із них не містить інформації про надходження коштів на благодійний рахунок, що йде всупереч словам батьків і тому, що вони пишуть у батьківських вайбер-групах. Також є сумнів щодо повноти відображення садочками натуральної допомоги. Наприклад, у звіті садочку мікрорайону “Лісовий” зазначено, що протягом поточного року благодійники принесли лише жалюзі. В іншому, на Хімселищі, за пів року батьки купували лише м’який інвентар, посуд та побутову техніку. Жодних паперових рушників чи інших господарських товарів. А от на “Митниці” господарські товари були, але лише на 180 гривень за перші чотири місяці 2021 року.

"Благодійність" в черкаських садочках
Програма-розслідування "Лакмус"

Назв і номерів садочків ми навмисно уникаємо, оскільки наша ціль – висвітлити проблему комплексно, а не піддати критиці директорів та вихователів конкретних садочків.

А тепер про практичну благодійність у цифрах. Підрахунками поділилася з нами представниця батьківського комітету одного з садків міста . На групу з 25 дітей у її садочку орієнтовний річний цінник благодійності становить:

– 1200 гривень – паперові рушники;

– 600 гривень – рідке мило;

– 600 гривень – господарчі товари (білизна, вологі серветки, мішки для сміття);

– 150 гривень – ганчірки для столів та підлоги;

– 90 гривень – лампочки;

– 4 000 гривень – іграшки;

– 8 000 гривень – ремонт (матеріали та оплата майстрів);

– 8 750 гривень – постільна білизна (одноразово за весь період).

Про те, що батькам доводиться докуповувати речі в садочки, профільна заступниця міського

Частково залатати фінансову дірку посадовці обіцяють уже прийдешнього року. Анастасія Чубіна зауважила, що сума на одного вихованця може зрости до 500 гривень. В загальному – це плюс півтора мільйона гривень на всіх дошкільнят.

"Нам як владі треба визнати той факт, що 300 гривень у 2016 році – це були одні гроші. А 300 гривень у 2021 році – абсолютно інші гроші. І все-таки суму тих коштів, які виділяються на одну дитину для забезпечення отаких-от витрат, вони все-таки мають бути підняті. І це має бути закладено вже в наступний бюджет. – додала Анастасія.

Голова бюджетної комісії Георгій Гладкий зазначив, що проблема недофінансування стосується усіх сфер, а не лише освіти:

"Бюджет є збалансованим і потреба взагалі дуже перевищує фактичні надходження до бюджету. У нас усі сфери недофінансовані. Саме тому спрямовується не повна сума потреби".

Та поки про реалізацію рішення щодо збільшення фінансування дошкільнят говорять лише в перспективі наступного бюджетного року, вже на найближчих сесіях міської ради можуть розглянути інший проєкт. Профільні посадовці пропонують збільшити свій структурний підрозділ на 11 працівників, майже половина з яких якраз і буде займатися дошкільною освітою.

Лише на заробітну платну щорічно цим новопризначеним працівникам буде потрібно близько шість мільйонів гривень, про що у своїх зауваженнях уже написав департамент фінансової політики. Поза тим, це потягне витрати на придбання нових меблів, офісної та комп’ютерної техніки, засобів зв’язку та канцелярського приладдя.

Шість мільйонів – це можливі додаткові 650 гривень у розрахунку на одного відвідувача черкаського дитячого садка. Тобто втричі більше, аніж спрямовується зараз. І майже вдвічі більше, ніж, можливо, спрямовуватимуть уже прийдешнього року.

Доцільність таких витрат, як і можливості збільшення фінансування дошкільнят наступного року ще вивчатиме бюджетна комісія міської ради. Про це говорить її очільник Георгій Гладкий. Своєї позиції щодо майбутнього голосування за збільшення штату освітнього департаменту депутат ще не сформував.

"У нас позиція така, що ми ще не знаємо щодо освіти конкретно відповіді. Це додаткові витрати з бюджету будуть, . Тому я вважаю, у нас є комісія, робоча група по структурі, потрібно збиратися більш детально це розглядати не тільки депутатським корпусом, а й з виконавчими органами влади", – зауважив Гладкий.

Поки різні каденції депутатів думають над тим, як підсобити батькам не у втрату посадовцям, ініціатори та учасники збору благодійних внесків наражаються на кримінальну відповідальність, зауважила юристка Людмила Бордунос:

"У залежності від того, хто – чи це вихователь, учитель, чи це буде голова батьківського комітету, тут можуть кваліфікувати різними статтями. Починаючи від корупції, закінчуючи зловживанням службовим становищем. Тобто чіткої статті Кримінального кодексу за побори в школах, назвем це так, або садочках, немає. Але все-таки правоохоронні органи можуть відкрити карну справу і кваліфікувати за тою ж самою корупцією, оскільки чітко говорити “Обов’язково принесіть” – не можна".

То де ж межа між поборами та справді благодійністю? Перше і головне – благодійність може бути лише добровільною. Якщо йдеться про фінансову підтримку, її можна спрямовувати лише на спеціально створений садочком рахунок. А керівництво зобов’язане регулярно публікувати звіти про ці витрати. Що ж до допомоги натуральної, наприклад, ті самі пакети з паперовими рушниками чи мийні засоби, вони мають належним чином оприбутковуватися.

"Якщо хоче зробити якусь допомогу, вони передають по акту приймання-передачі відповідне майно. І це майно також має бути відображено на сайті закладу. Якщо цього не відображається, це йде порушення Закону України “Про благодійну допомогу та благодійні фонди”. Тобто керівник навчального закладу порушує законодавство", – зауважила юристка.

Не менш вагомим у цій історії є принцип рівного розподілу батьківської благодійності, зауважила співзасновниця ГО “Батьки SOS” Олена Бондаренко:

"Заклад освіти має дотримуватися, виконувати свій обов’язок щодо рівності всіх дітей у цьому закладі. Це не означає, що один тато-мільйонер, тому його дитина спить на суперліжку, користується золотим унітазом, бо цей тато для своєї дитинки там таке зробив. Тобто ці гроші мають приходити на рахунок і з цього рахунку вони витрачаються так, як вважає за краще керівник закладу освіти, не батьки".

Якщо ж у вашому випадку якісь із принципів цієї благодійності не дотримуються, посадовці та юристи рекомендують звертатися до компетентних осіб: керівника закладу або профільного департаменту.

Виконуючий обов'язки директора департаменту освіти Черкаської міськради Богдан Бєлов обіцяє, що на всі факти примусу жорстко реагуватимуть:

ля того, щоб реакція відповідна була від нас як від органу управління освітою, ми маємо отримати офіційне звернення. Якщо вас змушують, будь-хто вас змушує здавати кошти, ви приходите в департамент освіти, пишете офіційне звернення, ми на нього реагуємо досить жорстко. Це може бути догана, може бути звільнення, непреміювання відповідних посадових осіб відповідного закладу".

Аби не бути голослівними, черкаська юристка Людмила Бордунос радить натомість фіксувати факти тиску або булінгу.

" б радила обов'язково скрінити таку переписку, записувати розмови, записувати розмови, якщо це по телефону, телефонний дзвінок, записувати, якщо ви приходите до навчального закладу і відбуваються якісь погрози батькам. У першу чергу, звертатися у правоохоронні, якщо це булінг дитини. Це взагалі потрібно робити відразу, тому що не мають праватак вчиняти".

"Благодійність" в черкаських садочках
Програма-розслідування "Лакмус"

Із розповіді представників батьківських комітетів, які з нами сконтактували, але побажали залишитися анонімними, цей булінг є. І починається він, справді, у вайбер-чаті. Від батьків, які можуть і хочуть здати на допомогу садку, – до батьків, які це не осилюють морально чи фінансово. Бо ж середній цінник благодійності в черкаських дитсадках для батьків однієї дитини – тисяча гривень на рік. Це до тих податків, які ви вже заплатили.

І коли вимушена благодійність безкоштовної освіти стає вже нормою і перестає викликати зайві запитання батьків, посадовці перестають шукати фінанси в тих обсягах, які покрили б всю потребу. І починають бачити інші способи витратити ваші податки.

За матеріалами розслідування "Лакмус", що створений у межах програми "Створюй з Суспільним" на замовлення Черкаської регіональної дирекції АТ "НСТУ".

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Що відомо

«Створюй із Суспільним» — це відкритий відбір творчих проєктів для трансляції на регіональних телеканалах Суспільного.

На початок