Перейти до основного змісту

"Тут музика століттями звучить": історія і сьогодення Житомирської обласної філармонії

Житомирська обласна філармонія імені Святослава Ріхтера — культурно-історична пам'ятка XIX століття. Побудували її у 1858 році за проєктом українського архітектора Івана Штрома як театральну споруду в стилі необароко. Понад два роки, двічі на місяць, у філармонії проводять екскурсії.

Екскурсії під назвою "Тут музика століттями звучить" для житомирян та гостей міста понад два роки проводить артистка філармонії Катерина Стрельцова. Жінка розповіла, що будівля філармонії є культурно-історичною пам'яткою XIX століття.

"Приміщенню Житомирської обласної філармонії у 2025 році виповнюється 170 років. Його почали будувати, як театр", — сказала Катерина Стрельцова.
Катерина Стрельцова. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Катерина Стрельцова проводить екскурсію. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Екскурсії під назвою "Тут музика століттями звучить" для житомирян та гостей міста у філармонії, лютий 2025 року. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Краєзнавець Сергій Собчук розповів, чому перед центральним входом у приміщення побудували колонаду.

"Це робилося для того, щоб поважні відвідувачі театру — глядачі — заїжджали каретами, і коли, наприклад, йшов дощ, то вони виходили, а над головою у них був дах, було абсолютно сухо, чисто і так вони заходили в театр. Це було продумано архітектором Штромом", — розповів Сергій Собчук.

За його словами, там, де зараз розташований службовий вхід, раніше був вхід для високоповажних гостей, які ходили на театральні вистави.

"Це могли бути родини губернаторів, царської сім'ї, які хотіли, щоб їх не бачили в залі, хотіли пройти інкогніто. З цих вхідних дверей попадаєш в кімнату, а з кімнати є вихід одразу в ложу. І не було видно, хто перебуває в ложі", — сказав краєзнавець.
Сергій Собчук. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

За словами Сергія Собчука, театр у Житомирі був культурним центром Волинської губернії в ті часи.

"Театр з часу свого існування бачив багато видатних акторів, музикантів, священників, письменників. Всі культурні події відбувалися в цьому театрі", — сказав Сергій Собчук.

У різні роки ХХ століття у приміщенні були: обласний музично-драматичний театр, Будинок культури, а з серпня 1982 року в ньому працює Житомирська обласна філармонія.

Житомирська обласна філармонія. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Житомирська обласна філармонія. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

У 2013 році у будівлі розпочався ремонт. Керівник проєктної організації з розробки робочого проєкту на реконструкцію та капітальний ремонт Житомирської обласної філармонії Віктор Загладько розповів, що над проєктом працювали з березня по червень 2013 року.

"Наші фахівці попередньо обстежили цей об'єкт. Обстежили і несучі конструкції, і сцену, і зали, і підлогу, і внутрішні електричні мережі. Важливі напрямки — це акустика, система вентиляції та заміна покрівлі. Також продумали оформлення головного фасаду та благоустрій території", — повідомив Віктор Загладько.
Віктор Загладько. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Житомирська обласна філармонія. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

За словами Віктора Загладька, головним завданням в проєктуванні було зберегти інтер'єр, який мала будівля у другій половині ХІХ століття.

"Нам надали фотоматеріали минулих років. Ми детально все вивчили. Наші фахівці, архітектори зробили все для того, щоб зберегти саме той вигляд, який був на той час", — сказав Віктор Загладько.

За його словами, ремонтні роботи розпочалися у липні 2013 року, а завершилися у квітні 2014.

Житомирська обласна філармонія. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Житомирська обласна філармонія. Суспільне Житомир/Анжеліка Нестерчук

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції