Перейти до основного змісту

Архів житомирського краєзнавця Мокрицького: хто зберігає документи і чому їх не передають місту

Частину архіву краєзнавця Георгія Мокрицького досі не знайдено. Частину матеріалів зберігає у себе Сергій Намєснік, але їх зміст не розголошує. Запланований у Житомирській міськраді брифінг щодо передачі архіву не відбувся. За словами правознавця, передача документів можлива лише за рішенням суду. Родичі Мокрицького на спадщину не претендують.

Станом на 7 лютого 2025 року частину архіву краєзнавця, письменника і журналіста Георгія Мокрицького досі не знайдено. Фотографії до редакції Суспільного надіслав голова обласного відділення Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Сергій Намєснік. За його словами, на фото зображена частина архіву Георгія Мокрицького, яку він зберігає у своїй квартирі. Проте він відмовився показати, що саме міститься в пакунках. Намєснік зазначив, що планує передати ці документи, комп’ютер та особисті речі краєзнавця на зберігання до міської ради.

"Я готовий. Тільки щоб я був вільний п'ять хвилин. Комп’ютер і один накопичувач у мене", — сказав Сергій Намєснік.

На запитання кореспондентів, чи можна відзняти архів Георгія Мокрицького для сюжету, Сергій Намєснік відповів: "Ні".

Георгій Мокрицький. Суспільне Житомир/Леонід Харшан

7 лютого в Житомирській міськраді мав відбутися брифінг щодо передачі частини архіву Георгія Мокрицького. Про це 5 лютого Суспільному повідомила заступниця начальника управління по зв’язках з громадськістю Житомирської міської ради Ольга Ахмедова. Однак брифінг не відбувся.

Редакція Суспільного надіслала запит до Житомирської міської ради, щоб дізнатися, коли саме відбудеться передача архіву Георгія Мокрицького від Сергія Намєсніка.

Книжки. Суспільне Житомир/Леонід Харшан

За словами правознавця Романа Гуртовенка, передати архів міській раді можна лише за рішенням суду.

"Якщо йдеться про майно померлої особи, яке входить до складу спадщини і не має спадкоємця, або якщо спадкоємці відмовилися чи не прийняли спадщину відповідно до закону, Житомирська міська рада має право звернутися до суду, ініціювати відповідну процедуру і отримати судове рішення про визнання архіву частиною спадщини. Наразі я сумніваюся в правомірності передачі цього майна на зберігання будь-якому державному органу чи органу місцевого самоврядування без відповідного рішення суду", — пояснив Роман Гуртовенко.

Роман Гуртовенко, Житомир, 7 лютого 2025 року. Суспільне Житомир/Леонід Харшан

Перша дружина Георгія Мокрицького, Наталія Мокрицька, розповіла, що її колишній чоловік не залишив нотаріально завіреного заповіту.

"Я думаю, що він висловлював свої побажання усно. Він не думав, що піде з життя так швидко. Я казала йому: "У тебе така велика бібліотека". А він відповідав, що все це — місту Житомир. Мої діти і я не претендуємо на спадщину, оскільки Георгій Павлович заповів усе Житомиру. У цьому я впевнена", — зазначила Наталія Мокрицька.

Наталія Мокрицька. Фото зі сторінки у Facebook Наталії Мокрицької

Георгій Мокрицький, автор понад сотні книжок та досліджень з історії Житомирської області, помер у грудні 2021 року. За словами краєзнавця та друга Мокрицького Руслана Кондратюка, після його смерті зникли цінні матеріали, зокрема карти-схеми, унікальні плани Житомира середини XIX — початку XX століття, мапа 1781 року та картотека, яку він збирав десятки років.

Зведена сестра Георгія Мокрицького Надія Трускавецька розповіла, що рідні, з якими вона спілкувалася, не претендують на його спадщину. Водночас зв’язку з донькою Мокрицького, Оленою, яка нині проживає за межами України, немає.

Зведена сестра Георгія Мокрицького Надія Трускавецька . Суспільне Житомир/Леонід Харшан

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції