У селі Гальчин Гришковецької громади відновлюють історичну садибу початку XIX століття, яка раніше належала Міхалу Чайковському. Маєток довгий час використовувався як школа, нині тут працює культурно-мистецький простір "Чайковський Space".
З 1917 року до 2019-го будівлю садиби використовували як школу, але через недостатню кількість учнів навчальний заклад закрили. У 2022 році Гришковецька громада разом із представницею експертно-консультаційного центру розвитку громад Світланою Гнатюк подали заявку на грант "Мріємо та діємо" від USAID і розпочали відновлення садиби.
"Фактично, грантову угоду ми підписали у вересні 2023 року. Це був доволі тривалий період, але ми не сиділи склавши руки. Ми працювали з громадою, взаємодіяли, подавали додаткові грантові заявки на інші конкурси, які були доступні в той момент. У результаті разом із громадською організацією БУР нам вдалося перемогти в одному з конкурсів. Хоча сума фінансування була невеликою, вона стала для нас стартом. Завдяки гранту ми змогли облаштувати одну кімнату меблями, придбати необхідну техніку для проведення заходів і профінансувати близько 20 масштабних публічних подій", — сказала Світлана Гнатюк.
Краєзнавець Ігор Довбиш розповів кореспондентці Суспільного Ілоні Касаткіній, що раніше маєток належав Міхалу Чайковському.
"Садиба Міхала Чайковського розташована в селі Гальчин Гришковецької громади Бердичівського району. Судячи з особливостей архітектури, можна припустити, що маєток звели на початку XIX століття в стилі пізнього класицизму. Тут збереглися портрети родини Чайковського, зокрема його власний портрет у молодості, коли він мешкав у маєтку. Є також два інші портрети: один періоду його служби при дворі турецького султана, коли він прийняв іслам і отримав ім'я Мехмет Седі-Паша, та одна з останніх прижиттєвих фотографій — зроблена за кілька років до його смерті, коли він повернувся в Україну й оселився в Чернігівській губернії", — розказав краєзнавець.
За словами Ігоря Довбиша, після Міхала Чайковського садиба перейшла у власність Івана Ростовцева, а згодом — шляхетського роду Ліщинських. Фасад будівлі майже не змінився: збереглися чотири колони при вході, пічне опалення, старовинні розетки, карнизи, а також оригінальна підлога в одній із кімнат. Під приміщенням залишився льох.
"Ми перебуваємо в центральній частині садибного будинку. Найімовірніше, це була гостьова кімната — найбільше приміщення в маєтку. Тут навіть збереглися розетки на стелі, що залишилися ще з тих часів, а також карнизи вздовж стелі. Цю кімнату спеціально облаштували так, щоб відтворити інтер’єр тієї доби", — сказав Ігор Довбиш.
Завідувачка сектору культури і туризму Гришковецької селищної ради Наталія Ященко розповіла, що в садибі налічується 10 кімнат. Сім із них використовують для культурних та освітніх заходів, а ще три планують відновити. За два з половиною роки культурний центр "Чайковський Space" провів понад 120 заходів і прийняв майже дві з половиною тисячі туристів.
"Тут відбувалися великі фестивалі. Починаючи з 2022 року, у третю суботу вересня на подвір’ї маєтку проходить гастрономічний фестиваль "Білий борщ і не тільки". Це велике етнографічне свято з українськими піснями, традиційними строями та народною культурою. До нас приїжджають гості з різних громад — цього року фестиваль об’єднав представників десяти громад", — розказала Наталія Ященко.
Зі слів Світлани Гнатюк, для подальшого відновлення садиби планують знову подаватися на грант.
"Можемо трохи заспойлерити: зараз готуємо велику грантову заявку та подаємося на House of Europe, де є масштабні інфраструктурні гранти. Це чудова можливість для нас", — сказала Світлана Гнатюк.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp