На Житомирщині за рік зросла захворюваність на кашлюк — причини та профілактика

На Житомирщині за рік зросла захворюваність на кашлюк як серед дітей, так і серед дорослих — на початок серпня 2024 року зафіксовано 159 випадків. З метою посилення імунізації у серпні в Україні розпочалася кампанія вакцинації проти кашлюкуЦе гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів. Характеризується важкими нападами кашлю від кількох тижнів до кількох місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки. Найнебезпечніший кашлюк для немовлят. Станом на 1 серпня 2024 року в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року., дифтерії Гостра інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20% невакцинованих хворих помирають.та правцяГостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією, яка виділяє потужний токсин, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів — судом. Збудник потрапляє до організму через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Смертність від правця сягає 25 –80%..

Про це в ефірі Українського радіо Житомир розповіла Оксана Вербівська, лікарка-епідеміолог відділу імунопрофілактики "Житомирського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України".

За її словами, вакцинокеровані інфекції мають певну циклічність і кожні 3-5 років є підвищення захворюваності.

"Зараз внаслідок того, що є велика міграція населення внаслідок військових подій та ще те, що під час коронавірусу був трохи зменшений відсоток планових вакцинацій від цих інфекцій, ці інфекції реєструються. Зокрема, є досить високий рівень захворюваності на кашлюк як серед дітей, так і серед дорослих", — сказала Оксана Вербівська.

Загалом за 5 місяців 2024 року в Україні зафіксували 7600 випадків захворюваності на кашлюк. За інформацією пресслужби Житомирської обласної військової адміністрації, на Житомирщині на початок серпня зареєстрували 159 випадків кашлюку.

"Це великий показник, адже всі інфекції, проти яких є активна профілактика, вони взагалі не мають реєструватися. Дифтерія і правець не були зареєстровані ані 2023 року, ані в 2024 році. А в Україні такі випадки були", — розповіла лікарка-епідеміолог.
Оксана Вербівська, лікарка-епідеміолог, Житомир, серпень 2024 року. Суспільне Житомир/Наталія Кулініч

Профілактика вакцинокерованих інфекцій

Найефективніший спосіб захисту від інфекційних захворювань це вакцинація. Лікарка Оксана Вербівська повідомила, що з метою посилення імунізації у серпні в Україні розпочалася кампанія вакцинації проти кашлюку, дифтерії та правця. Ця кампанія проти кашлюку, дифтерії та правцю це не є виключно українському проблемою – у всьому світі реєструється велика кількість кашлюку.

Рівень охоплення вакцинацією жителів Житомирщини

Рівень охоплення вакцинацією жителів Житомирщини серед дітей складає трохи більше половини від запланованих щеплень, сказала лікарка Оксана Вербівська.

  • діти до року — 55 відсотків;
  • діти до 18 місяців — майже 57 відсотків;
  • діти 6 років — 56 відсотків;
  • підлітки 16 років — 51 відсоток;
  • дорослі — 35 відсотків.

Оксана Вербівська сказала, що для дітей це добрий показник, але не можна стверджувати, що дитяче населення є захищеним. Все одно відсоток відмовників є великим — кількість вакцинацій зменшилася.

Забезпечення вакцинами

Оксана Вербівська в розмові із кореспонденткою Наталією Кулініч сказала, що Житомирщина забезпечена вакцинами і для планових вакцинацій, і для додаткових заходів імунізації.

Вакцинуватися потрібно, зокрема, дітям які пропустили планові щеплення за Національним календарем профілактичних щеплень, та дорослим, які не отримали ревакцинацію.

"Вакцина від кашлюка до календаря щеплень безкоштовно гарантується тільки дитячому населенню. Для дорослих це комерційні вакцини, які продаються в аптеках. Введення вакцин є безкоштовним — після узгодження питання з сімейним лікарем чи педіатром", — сказала лікарка.

Додатковий раунд з імунізації триватиме до кінця 2024 року.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube