"Ми не рекомендуємо українкам народжувати в закладах, які не мають договору з НСЗУ", — Алла Горбатюк

Про моніторинг роботи Житомирської міської лікарні №1, вимагання грошей з пацієнтів, трансплантацію органів, пологи та кесарів розтин Суспільне поспілкувалося з Аллою Горбатюк, директоркою Центрального міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України.

З жовтня 2023 року Уряд дозволив Національній службі здоров’я проводити моніторинги. Сьогодні, 20 серпня, ви прибули в Житомир для того, щоб оголосити результати моніторингу першої міської лікарні. Підсумуйте головні порушення та позитивні моменти, які були виявлені в рамках цього моніторингу?

Абсолютно правильно ви сказали, наприкінці минулого року Уряд затвердив порядок проведення моніторингу. Національна служба здоров'я його вже проводить. Хочу зазначити, що моніторинг це ряд заходів, які спрямовані на те, щоб виявити, чи є порушення або їх немає. І це добре, коли їх немає, щодо виконання умов договору. У закладах, які законтрактовані, які мають договір.

Так, ви правильно зазначили, згідно ризик-орієнтованого підходу до переліку закладів, які підлягають моніторингу фактичному, а моніторинг може бути шляхом запиту документів. І в даному разі якраз Житомирська міська лікарня №1, яка має діючий контракт або договір за пакетом "пологи", увійшла в цей перелік на ряду з іншими 62 закладами по Україні, які підлягали документальному моніторингу.

Наразі хочу сказати, що у нас проходить вже завершальний етап. Згідно процедури є певні терміни, яких ми дотримуємося, коли перевіряється заклад щодо відповідності умовам договору по документам, які надає заклад. Після цього по процедурі ми надаємо висновок., Якщо заклад не згідний з результатами цього висновку, то може написати свої заперечення. Це вже завершальна стадія. У нас буде зустріч вже по її результатам, будуть прийняти ті чи інші рішення, щодо фактично проведення цього моніторингу.

Чи можете озвучити якісь моменти цього моніторингу?

Можу зазначити, що були питання щодо ведення електронних медичних записів. Вчасних і повністю. Оскільки цей заклад входить в зону відповідальності Центрального міжрегіонального департаменту, за який я відповідаю, моніторинг проводить не наш департамент, а інший регіон. Тому, коли будуть вже остаточні результати, вони будуть доступні кожному пересічному українцю.

Чи може пацієнт якимось чином вплинути на моніторинг конкретної лікарні? Чи є можливість подати запит на Національну службу здоров’я України, щоб перевірити лікарню?

Якщо пацієнт має підозру або з нього вимагали там, наприклад, гроші, то він може звернутися як усно до Національної служби здоров'я на телефон 1677 та проконсультуватися. Це перший варіант, як йому вчиняти. Інший варіант, він може зробити письмовий запит і викласти суть своєї скарги до Національної служби здоров'я, що в тому чи іншому закладі були порушені його права, як на отримання повного спектру медичної допомоги або вимагання коштів. Він може це зробити.

Чи буде таке звернення гарантувати те, що Національна служба здоров’я України проведе моніторинг у тому закладі?

Дуже гарне запитання, оскільки дуже часто вже звертаються пацієнти на "гарячу лінію" і просять, щоб провели моніторинг. Хочу зазначити, що Національна служба здоров'я враховує цю інформацію, особливо, якщо там буде ця скарга. Проте служба діє виключно в межах і у спосіб, передбачений законодавством, і моніторинг проводиться в закладах, які визначені за результатами ризик-орієнтованого підходу, якщо вони увійшли в перелік цих закладів, тоді у нього буде проведений моніторинг.

Якщо вимагають гроші, я би рекомендувала, збирати ці документи, чеки або якісь інші документи, які б підтвердили, що ви сплачували за допомогу. А потім звернутися з листом, коли ви одужали, або ваші родичі можуть від вашого імені звернутися, надати ці документи, викласти в листі-зверненні суть питання і звернутися до Національної служби здоров'я. Національна Служба здоров'я зробить все для того, щоб відновити ваше право на отримання медичної допомоги, зокрема, безоплатно.

Алла Горбатюк, директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ, в студії Суспільне Житомир дає інтерв'ю, Житомир, серпень 2024 року. Суспільне Житомир

Ви згадували про пологи, хотіла б більше про це поговорити, чи можливо надання послуг пологів без підписання пакету з НСЗУ?

Так, дійсно, ми це бачимо. В електронній системі охорони здоров'я кожен заклад згідно нормативно правових актів повинен вносити медичні записи, що він проводить і надає медичну допомогу. Ми бачимо, що є заклади, зокрема, в Житомирській області, які не мають актуального, діючого договору з Національною службою здоров’я по пакету "пологи", але вони, тим не менш, надають ці послуги. Проте, ми як служба не рекомендували б українкам йти народжувати в ті заклади, які не мають договору. Оскільки цей заклад не уклав договір, а отже він не відповідає вимогам.

Які це вимоги?

Це вимоги по персоналу, по обладнанню, по тій кількості пологів, як це прописано у вимогах. Вони не відповідають вимогам, а отже питання безпеки і якості дуже-дуже сумнівне. У вас такі є заклади. До прикладу, у вас один із закладів має пологи, наприклад, раз на два тижні.

Ви зараз говорите про Чуднівську лікарню?

Там не тільки Чуднівська, у вас декілька таких закладів, і вони, не маючи актуального договору, надають ці послуги. Сьогодні керівництво закладу, зокрема і Чуднівської лікарні, сказали, що вже вони не надають такі послуги.

Наскільки мені відомо, зараз багато кого направляють одразу в Житомир. Хоча, це може бути досить далека відстань для вагітної. Якщо, наприклад, це 100 кілометрів від Житомира, візьмемо до прикладу Любар. У Любарі закрили пологове відділення, після відправляли в Бердичів, адже це трохи ближче, ніж до Житомира. А зараз будуть вагітних доправляти в Житомир? Чи при термінових пологах жінку будуть везти в найближчу лікарню чи в туди, де є пакет НСЗУ?

До прикладу, жінка, знає, що її підійшов час народжувати, почалися перейми, або скарги у неї є. Вона викликає екстрену медичну допомогу. Екстрена медична допомога подивиться обмінну карту або розпитає жінку, згідно їхнього маршруту, який формує Департамент охорони здоров’я, направлять в той заклад, який має контракт. Якщо це вже пологи, це інша історія – відвезуть у заклад, який законтрактований згідно маршруту. Якщо це ще не пологи, а якісь є ускладнення допологові, то її доправлять в той заклад, який теж згідно маршруту має право надавати подібну допомогу саме вагітним.

У будь-якому випадку тут діють алгоритми, які прийняті, вони приймаються тут згідно маршрутів і доставлять каретою екстреної медичної допомоги у заклад, який відповідає вимогам, і там надається медична допомога вагітним у повному обсязі.

Алла Горбатюк, директорка Центрального міжрегіонального департаменту НСЗУ, в студії Суспільне Житомир дає інтерв'ю, Житомир, серпень 2024 року. Суспільне Житомир

Повне інтерв’ю з Аллою Горбатюк дивіться на Youtube-каналі Суспільне Житомир.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube