Перейти до основного змісту

Емоційне вигорання: чому трапляється та як його позбутися – що радить житомирська психологиня

Житомирська психологиня Світлана Кошин в інтерв'ю Суспільному розповіла, що втома, байдужість, злість без причини це не просто наслідок напруженого дня, це перший прояв емоційного вигорання. Як розпізнати такий стан, чому не варто ним нехтувати та що робити, аби завжди почуватися сповненими життєвих сил — читайте в матеріалі Суспільного.

За словами Світлани Кошин, психологічне виснаження та перевтома — це не одне і те ж. Адже, коли людина психологічно виснажена, то, зазвичай, після перепочинку їй не стає легше.

"Психологічне виснаження — це стан, коли людина відчуває себе наче "розряджений акумулятор": немає ані енергії, ані мотивації щось робити. Хочеться тільки десь заховатися, нікого не чути і не бачити. І це не перевтома. Це глибоке виснаження всіх внутрішніх ресурсів", — сказала Світлана Кошин.
Світлана Кошин, житомирська психологиня, Житомир, травень 2025 року. Фото надала Світлана Кошин

З інформації фахівчині, серед причин такого психологічного стану — тривале перебування у постійному стресі, надмірне емоційне або фізичне навантаження, відсутність підтримки з боку когось, ігнорування елементарних потреб у відпочинку, а останнім часом — це ще й постійний тривожний фон через повномасштабну війну в Україні.

"Стан психологічного виснаження — це як затяжна втома, яка не проходить навіть після відпочинку та сну. З-поміж симптомів найхарактернішими є дратівливість, апатія, безсоння, труднощі з концентрацією, відсторонення. Нерідко такий стан проявляється і фізично, зокрема, у вигляді головного болю, розладів травлення абощо. Якщо це триває довго, то це вже тривожний сигнал", — зазначила практикуюча психологиня.
Світлана Кошин спілкується із житомирянкою Олександрою на тему психологічного виснаження через стрес, Житомир, травень 2025 року. Фото надала Світлана Кошин

До психологічного виснаження найчастіше схильні люди, чия робота пов’язана з емоційним збудженням та тривалим спілкуванням. Як правило, це — медичні та соціальні працівники, вчителі, а також ті, хто через особливості роботи змушені перебувати у напруженні або у стресі, — каже Світлана.

За її словами, ігнорувати такий свій стан у жодному випадку не потрібно, адже після психологічного виснаження та емоційного вигорання можуть наставати затяжні депресії або інші проблеми зі здоров'ям. І це вже буде не просто емоційна проблема, а серйозний виклик для всього організму.

Ось декілька порад профілактики психологічного вигорання:

  • Все починається із турботи про себе. Першочергова — фізична: вчасно їсти, вчасно лягати спати, давати собі право на відпочинок, частіше робити те, що приносить задоволення, займатися спортом, не перепрацьовувати.
  • Турбота про власний емоційний стан: добрий клімат у колективі, достойна оплата праці, зміна діяльності на вихідних.
  • Завжди пам'ятати, що першочергово ви у себе є і що, окрім вас, ніхто не потурбується про ваше фізичне та ментальне здоров'я.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції