На Тернопільщині триває карантин через спалах африканської чуми. Нагадаємо, цю хворобу у диких свиней зафіксували на території Тернопільського району 25 лютого. Каратин триває упродовж 40 днів. Випадків нових смертей тварин через цю хворобу не було. Про це повідомили у Держпродспоживслужбі області.
Перший заступник начальника головного управління Держпродспоживслужби в області Іван Гавришків розповів Суспільному про особливість цієї хвороби та як борються з її поширенням на Тернопільщині.
Коли востаннє, до цього випадку, на Тернопільщині виявляли африканську чуму свиней і де саме?
Такий випадок був зареєстрований в індивідуальному господарстві у селі Таурів, тоді ще Козівського району у серпні 2020 року. Тоді місцева жителька повідомила державну службу ветеринарної медицини про захворювання та загибель свині, яку вона вирощувала. При патолого-анатомічному розтині трупа свині, виявили на серці крапкові крововиливи та геморагічне запалення лімфовузлів. Селезінка була дещо збільшена в розмірі, темно-сірого кольору, нирки кровонаповненні. На шкірних покривах виявили крапкові крововиливи. Тоді спеціалісти провели відбір матеріалу і направили в Івано-Франківську регіональну лабораторію Держслужби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів для досліджень на африканську чуму свиней.
За результатами дослідження, виявили ДНК до вірусу АЧС. Працівники районної ветеринарної лікарні та Держпродспоживслужби району проводили заходи, щоб ліквідувати захворювання. Також провели роз’яснювальну роботу серед населення щодо методів запобігання АЧС. Відзначимо, що випадки цієї хвороби в області не є закономірними чи періодичними.
Розкажіть детальніше про африканську чуму, симптоми, як поширюється та про її небезпеку
Африканська чума свиней — вірусна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро і хронічно безсимптомно. Вона характеризується лихоманкою, геморагічним діатезомhttps://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%80%D1%80%D0%B0%D0%B3%D0%B8%D1%87%D0%B5%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5_%D0%B3%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B8, ціанозом шкіриhttps://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D1%96%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B7, змінами органів і високою летальністю. Це призводить до значних економічних збитків. У природних умовах нею хворіють дикі африканські свині та свійські свині, незалежно від породи та віку. У диких африканських свиней перебіг АЧС переважно візуально побачити не можна.
Основним джерелом збудника АЧС у природі є дикі свині-вірусоносії, контакт з якими призводить до зараження. Зараження відбувається при прямому контакті здорових свиней з інфікованими, а також через ушкоджену шкіру та кон’юнктиву очей. Африканська чума свиней проходить у вигляді руйнівних епізоотій, характеризується поступовим, повільним розвитком епізоотичного процесу, майже 98 – 100% захворюваністю й смертністю. Лікування заборонено. Хворих свиней вбивають і спалюють.
Як ця інфекція цього разу могла потрапити на територію Тернопільської області?
Кабани ведуть кочовий спосіб життя, вони постійно переміщуються у пошуках їжі. За день вони проходять від 4 до 20 кілометрів. Якщо ж видаються неврожаї чи лісова пожежа, то звірі переходять на сотні кілометрів. Їх життєвий устрій можна назвати сімейним, де головою сім’ї є самка, з нею тримаються однорічні та дворічні підсвинки. Такі сімейні групи, поєднуючись з іншими, формують кабаняче стадо, або, як його ще називають — гурт. Ймовірно, що міграція диких кабанів через територію області спричинила захворювання на африканську чуму свиней.
Як підтверджують африканську чуму у тварин і є чи складність у цьому? Чи є можливість на Тернопільщині лабораторно підтвердити наявність цієї інфекції?
Підтвердження африканської чуми у свиней здійснюють у спеціально обладнаних вірусологічних відділах ветеринарних лабораторій або науково-дослідних установ. Відбір матеріалу для діагностичних досліджень проводить лікар ветеринарної медицини, закріплений за епізоотичним осередком, або лікар ветеринарної лабораторії. У лабораторію направляють проби селезінки, лімфовузлів, легень, печінки, дефібриновану кров, які стерильно відбирають від забитих безкровним методом хворих тварин.
У лабораторії проводять молекулярно-генетичне дослідження — виділення ДНК вірусу африканської чуми свиней (ПЛР-РЧ).
Уповноважена лабораторія по Тернопільській області для проведення відповідних дослідження — це Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Що роблять в області для запобігання появі африканської чуми?
Відповідно протоколу Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Тернопільській ОВА №3-2024, заходи для запобігання занесення збудника на територію області чітко вказані для керівників спеціалізованих свиногосподарств, голів громад, обласного управління Держпродспоживслужби, Тернопільської обласної організації українського товариства мисливців та рибалок, для користувачів мисливських угідь і Нацполіції.
Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області разом з патрульною поліцією та Нацполіцією Тернопільщини проводять заходи державного контролю. Зокрема, під час патрулювання автошляхів, стежать за ввезенням тварин, продукції, сировини і генетичного матеріалу від них, за переміщенням харчових продуктів тваринного походження та реалізацією тварин в межах області без супровідних документів. Якщо виявляють невідповідності, то порушників притягують до адмінвідповідальності за порушення вимог статті 107 КУпАП.
Також проводять роз’яснювальну роботу серед населення і суб’єктів господарювання, які розводять і утримують свиней, щодо обов’язкового закритого режиму роботи, дотримання вимог щодо переміщення, реєстрації та ідентифікації тварин.