На Тернопільщині у Бережанському замку запрацював проєкт "Погляд у минуле". Жителям та гостям міста показують, який вигляд мала ця пам’ятка у 16 столітті. При цьому використовують технології доповненої реальності. Про це розповіла директорка Бережанського державного історико-архітектурного заповідника Ірина Мигович.
"Щоб подивитися, потрібно заглянути в "око " і накласти елемент рами з якимось реальним елементом на східному фасаді ".
Бережанський замок родини Синявських є пам’яткою архітектури Національного значення 16-18 століть, — каже Ірина Мигович.
За її словами, будівлю частково зруйнували під час Першої та Другої світових воєн, а також в часи Радянського Союзу. Жінка розповіла, як замок виглядав до руйнувань.
"Східна частина замку — історична, така, якою вона і була. Тут є 4 поверхи і вежа".
Проєкт з використанням доповненої реальності реалізували за півроку власним коштом, розповідає Ірина Мигович. Суми жінка не називає, оскільки, каже, робили усе з підручних матеріалів — дроту та металу.
"Ідея доповнення до реальності уже працює в багатьох музеях і установах. Але ми тут використали нестандартну ідею, бо коли є доповнення — використовують оргскло, звичайне скло, інші технології. Маючи у Бережанах художника Олега Шупляка, ми вирішили зробити це доповнення художньо. Використали для інсталяції метал. Доповнення в такому форматі практично ще ніхто не робив".
На території замку зберігся костел Святої Трійці — родова усипальниця Синявських. Зараз там проводять реставрацію. Відновлюють ліпнини інтер’єру та роботи митців-різьбярів Генріха Горста та Йогана Пфістера. Про це розповіла завідувачка відділів Бережанського заповідника Олена Лугова.
У Бережанському замку також протягом року реалізовують проєкт: "Pfister Art": Бережанська спадщина" за підтримки Українського культурного фонду. Уже візуалізували західну частину каплиці та створили п’ять 3-D моделей скульптур Йогана Пфістера, які можна оглянути, взявши в руки, каже Олена Лугова.
"Тактильні копії виготовлені на основі 3-D копій всіх скульптур і роздруковані з пластику, щоб забезпечити безбар’єрну складову нашого проєкту".
Дві скульптури Йогана Пфістера, які мають назви "Надія" та "Мудрість", уже відреставрували.
Залишилося відновити ще три роботи, каже працівниця. Для цього залучають реставраторів, які працюють, як волонтери, каже Ірина Мигович.
За словами Ірини Мигович, у проєкті — ревіталізація замку, тобто збереження його історичного вигляду. Технологію доповненої реальності планують створити і з інших сторін пам’ятки.
"Зараз працюємо над концепцією. Це проектна документація, яка дасть можливість зрозуміти. Що ми хочемо тут робити. У вересні має бути відбір. Якщо ми його пройдемо —буде фінансування хоча б на проєктну частину".