У Тернополі вшанували пам’ять жертв політичних репресій

Вшанування жертв політичних репресій. Суспільне Тернопіль

У Тернополі вшанували пам’ять жертв політичних репресій. Біля будинку колишнього КДБ на вулиці Коперника,1, на фасаді якого розміщена стела жертвам політичних репресій, організували мітинг-реквієм. Участь у заході взяли священники, представники обласної та міської влади, жителі міста.

Кореспонденти Суспільного повідомляють, що учасники заходу вшанували загиблих хвилиною мовчання і поклали квіти.

Люди кладуть квіти до стели пам'яті жертв політичних репресій. Суспільне Тернопіль

Прийшов на вшанування пам’яті колишній радянський політв’язень Ігор Олещук. Його у сімнадцять років за допомогу повстанцям засудили до 25 років таборів суворого режиму.

Ігор Олещук, колишній політв'язень. Суспільне Тернопіль

"У цьому будинку провели жахливе життя побратими й посестри в боротьбі за Українську державу. Більшість з них засудили до великого терміну покарань, частину розстріляли й замордували. В цьому будинку з 1945 по 1987 рік було обласне управління КДБ. У підвалах обладнали 28 камер. Тут був слідчий ізолятор КДБ і тюрма. Ці камери з 1945 по 1954 рік були вщерть заповнені політичними в’язнями. Слідство, яке вели цілодобово, було жахливе, в’язні лежали на бетонній підлозі. Особливо вночі п’яні слідчі катували людей, відливали водою, часто садили в карцер, який частково теж був заповнений водою".

До важливіших політв’язнів — керівників збройного підпілля застосовували тортури. Мали спеціальні камери, обладнані набором інструментів, електричних крісел і нагайок, говорить Ігор Олещук.

Учасники заходу. Суспільне Тернопіль

"Теперішні внуки КДБістів продовжують і модернізують їхній досвід. Значну частину політв’язнів засудили на великі терміни покарання: 10, 15, 25 років і відправили на північ, і в Сибір на розбудову імперії зла. А деякі важливі в’язні були розстріляні або закатовані тут. До сих пір місце їхнього поховання не відоме, хоч ми писали і в Київ, і в Інститут національної пам’яті, і в СБУ. В жовтні 1996 року в цих підвалах заснували перший великий в Україні історико-меморіальний музей політичних в’язнів. Нашим завданням було дослідити і написати історію визвольної боротьби в ХХ столітті за Українську незалежну державу".

Нагадаємо, що 2 червня 1937 прийняли постанову Політбюро ЦК ВКП (б) "Про антирадянські елементи", яка поклала початок масовим репресіям.

Вже до середини листопада 1938 року без суду винесли 681 692 смертних вироки. Їх виконали негайно. Понад 1,7 мільйона людей відправили в табори.

Панахида за загиблими. Суспільне Тернопіль

Згідно з розсекреченими архівами і документами СБУ, в Україні з 1935 по 1951 рік жертвами розкуркулення стали понад 2 мільйони 800 тисяч людей. Майже 16,5 тисяч осіб розстріляли в 1937 році.

День пам’яті жертв політичних репресій відзначають щороку в третю неділю травня згідно з указом президента від 2007 року.