"Ми перейменували вулицю Леніна": борець за незалежність України Павло Сливка з Тернопільщини

Голова обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів Павло Сливка першим на Тернопільщині в 2023 році отримав посвідчення борця за незалежність України у ХХ столітті. Чоловікові 74 роки. У 1990 році він був депутатом Тернопільської міськради і голосував за перейменування вулиці Леніна на проспект Степана Бандери. За його словами, це викликало протести в партійних органах.

"Таке посвідчення борця за незалежність України у ХХ столітті. В мене так вийшло, що я маю посвідчення № 1".

Павло Сливка показує своє посвідчення. Фото: Суспільне Тернопіль

Павло Сливка — голова обласного відділення Всеукраїнського об’єднання ветеранів. Він став депутатом Тернопільської міської ради у 1990 році. Був головою депутатської комісії з питань культури та національного відродження.

"Тоді нас було дуже багато депутатів, це була найбільша рада, 127 депутатів. Було прийнято рішення, що викликало велике незадоволення в партійних органах. Ми перейменували вулицю Леніна, частину від ставу до залізничного вокзалу на вулицю Руську. Назва, яка була до 1939 року. Потім інші вулиці, аж до Збаразького повороту ми перейменували на проспект Степана Бандери. Викликало протести в партійних органах. Це було перше рішення на весь Радянський Союз, що вулицю Леніна перейменували в обласному центрі на керівника національно-визвольної боротьби Степана Бандери. Ну, і багато вулиць, ми перейменували, понад 100".

Павло Сливка. Фото: Суспільне Тернопіль

Павло Сливка прийшов на місце, де освячували український прапор в 1990 році. Чоловік згадує, як це було:

"Було розроблено сценарій освячення прапора і ця подія відбулася 29 квітня 1990 року на Театральному майдані. Було зібрано дуже багато людей, майже до Універмагу стояли, навіть на дерева вилазили, щоб подивитися на цю історичну подію".

Павло Сливка — член комісії у справах борців за незалежність України у ХХ столітті. Каже, такі статуси на Тернопільщини надають поки тільки в Тернопільській громаді. За його словами, у лютому минулого року разом з представниками восьми міських та громадських організацій подали звернення до Тернопільської міської ради, аби створити комісію та надавати статус борця за незалежність України в ХХ столітті. На сьогодні його отримали 54 людини.

Павло Сливка показує архівне фото. Фото: Суспільне Тернопіль

"Ми працюємо за рішенням міської ради. Можуть подавати документи фізичні особи на ім’я голови міської ради, вірніше міського голови. Якщо вони мають підтвердження, що брали участь в боротьбі за незалежність України до 24 серпня 1991 року. Комісія розглядає ці звернення та приймає рішення, ми майже нікому не відмовили. Маємо моральне задоволення, що ти визнаний борцем за незалежність України, цього вже достатньо", — каже чоловік.