На Тернопільщині землі заказника передали фермеру: коментарі фахівців

Майже сім гектарів землі загальнодержавного заказника "Товтровий степ" на Тернопільщині Підволочиська селищна рада передала в оренду фермерському господарству.

Про це Суспільному повідомила речниця обласної прокуратури Леся Гурецька.

Щоб повернути землю у державну власність, подали позов до Господарського суду.

Землі заказника, які передали фермеру. Фото: Суспільне Тернопіль

Природний заказник "Товтровий степ" розташований у Підволочиській громаді на території сіл Галущинці, Жеребки та Колодіївка. Староста Галущинець Михайло Схаб показав земельні ділянки, які Підволочиська селищна рада віддала в оренду фермерському господарству.

Михайло Схаб, староста села Галущинці Підволочиської громади. Фото: Суспільне Тернопіль

"То були земельні ділянки ще за часів колгоспу. Там був вівчарник, на літо туди виганяли колгоспну отару овець. Потім сталося так, що колгоспи розформували і все занепало, а та ділянка залишилася. І вона є придатна, щоб на ній можна було щось садити. Селищна рада зробила на неї документи і віддала в оренду".

Природний заказник "Товтровий степ" займає площу 123 гектари. З 2016 року — це об'єкт природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, розповів головний еколог області Ігор П'ятківський.

Ігор П'ятківський, виконувач обов'язків начальника обласного управління екології. Фото: Суспільне Тернопіль

"Це унікальна територія. Тут збереглися оселища степової рослинності, які вже в багатьох місцях втрачені, в тому числі, на території області. На цій ділянці зростають види, занесені в Червону книгу України та охороняються європейськими директивами".

Порушивши вимоги чинного законодавства, Підволочиська селищна рада у липні 2021 року передала майже 7 гектарів земель заказника "Товтровий степ" в оренду місцевому фермерському господарству, каже Ігор П'ятківський.

Землі природно-заповідного фонду. Фото: Суспільне Тернопіль

"Згідно з вимогами Земельного кодексу України, зокрема, тими перехідними положеннями, які вступили в силу в 2021 році, землі під об'єктами природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а це і є об'єкт загальнодержавного значення, не можуть передаватися ні в комунальну, ні в приватну форму власності. Тобто, ці землі залишаються в користуванні держави і можуть лише надаватися уповноваженим органам для цілей, визначених Положенням про заказник, тобто, для здійснення природоохоронних заходів".

Правоохоронці провели слідчі дії і залучили фахівців з держекоінспекції та геокадастру, говорить держекоінспектор з охорони навколишнього середовища Василь Дуда.

Василь Дуда, держекоінспектор. Фото: Суспільне Тернопіль

"Суть питання: правомірно чи неправомірно надали дві земельні ділянки в оренду для ведення товарного фермерського господарства. До речі, територія цього заказника має проєкт відмежування, тобто, виставлені всі геодезичні точки. Геодезисти відзначили ці дві земельні ділянки і з'ясували, що вони розміщені в межах заповідного об'єкта. Склали протокол огляду і всі матеріали долучили до матеріалів кримінального провадження".

Чому земельні ділянки передали в оренду місцевому фермерському господарству, кореспонденти Суспільного запитали в голови Підволочиської селищної ради Віталія Дацка.

Віталій Дацко, голова Підволочиської селищної ради. Фото: Суспільне Тернопіль

"У 2016 році, коли відбувалася децентралізація, Держгеокадастр передав громадам землі, які були поза межами населених пунктів. Нашій громаді передали понад 300 ділянок. Серед них були й ті ділянки, про які ми говоримо. Вони не були оформлені як заповідник, не було зроблено ніяких обмежень, підтверджених Державною експертизою, ліцензійним проєктантом, міжвідомчою документацією. На січень 2024 року вони не були оформлені з обмеженнями як заповідник. Відповідно, їх передали фермерському господарству".

Прокурор Підволочиського відділення Теребовлянської окружної прокуратури Роман Гук розповів, землі заказника "Товтровий степ" у комунальну власність Підволочиській селищній раді передало Головне управління Держгеокадастру в Тернопільській області.

Роман Гук, прокурор окружної Теребовлянської прокуратури. Фото: Суспільне Тернопіль

"Порушили інтереси держави в сфері земельних відносин. Неуповноважений орган, управління геокадастру в Тернопільській області з перевищенням повноважень передало в комунальну власність Підволочиської селищної ради дві земельні ділянки, які є об'єктами природно-заповідного фонду. Вони не можуть бути передані в цілому в комунальну власність, оскільки, з урахуванням цілей цих земельних ділянок, можуть перебувати тільки в державній власності".

Єдиним розпорядником цих земельних ділянок згідно з законом може бути тільки Кабмін, говорить Роман Гук.

"Прокуратура встановила підстави для позову до Тернопільського господарського суду про витребування цих земельних ділянок із комунальної власності у державну власність в особі Тернопільської облдержадміністрації. Після отримання у комунальну власність земельних ділянок природно-заповідного фонду вартістю понад 400 мільйонів гривень у липні 2021 року їх передали в оренду фермерському господарству. У зв'язку з цим вони також підлягають визнанню "недійсні".

Керівник обласного управління Держгеокадастру Іван Кузь розповів, коли передавали ці земельні ділянки у комунальну власність Підволочиській громаді, вони мали інше призначення.

Іван Кузь, начальник обласного управління Держгеокадастру. Фото: Суспільне Тернопіль

"Ці земельні ділянки передали згідно з Постановою Кабінету міністрів щодо передачі земель з державної форми власності в комунальну. Мова йде про землі сільськогосподарського призначення. Однак, ці земельні ділянки зареєстрували ще в 2013 році на підставі інвентаризації, яку провело Головне управління. Визначили їх як землі сільськогосподарського призначення, землі запасу. Тільки в 2016 році згідно з Указом Президента України оголосили про створення відповідного ландшафтного заказника. Однак документацію, яка визначала межі та організацію території, відповідно до цього Указу розробили тільки в 2019 році. Відомості за результатами цієї документації в державний кадастр внесли тільки в 2019 році. Земельні ділянки, про які йдеться, передали в комунальну форму власності ще в 2018 році. Тобто, відбувалася передача земель сільськогосподарського призначення, а не земель природно-заповідного фонду".

Щоб повернути землі заказника, скерували справу до суду, повідомив Роман Гук. Господaрський суд Тeрнопiльської облaстi вiдкрив провaджeння у спрaвi. Перше слухання призначили на 20 лютого, сказав суддя-спікер Іван Шумський.