"Костел пережив дві пожежі": на Тернопільщині люди шукають гроші на відбудову храму

Костел. Фото: Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині жителі села Сороцьке шукають гроші, щоб відбудувати місцевий костел. Його збудували у 1902 році за кошти графа Віктора Баворовського. Зараз костел перебуває в передаварійному стані. Про це Суспільному розповів староста села Юрій Сагайдак.

Вчителька історії місцевої гімназії Світлана Воробець каже, що костел Божої Матері Неустанної Помочі у 1902 році збудував львівський архітектор.

"Ми маємо фотографію. Вона датується 1917 роком. На фото чітко видно, що проходять зовнішні роботи. Стоїть риштування. Костел оздоблювали, робили ліпнину. Цей процес затягнувся, бо місцевий поміщик граф Баворовський змушений був надати значну частину грошей на будівництво церкви. Селяни не мали стільки грошей, щоб збудувати храм".

Костел. Фото: Суспільне Тернопіль

Світлана Воробець розповіла, під час радянської влади в стіні костелу вибили двері, через які завозили до приміщення насіння буряка та зернових культур. Там організували склад.

За радянської влади у костелі був склад. Фото: Суспільне Тернопіль

"Стояв престол, були великі ікони святого Йосифа, що тримав на руках Ісуса. Ці дві статуї знаходяться у нашій діючій церкві. Престол, який був із мармуру, кажуть, що був порубаний. Хрестилище було завезено до костелу в Скалат".

Світлана Вербовець. Фото: Суспільне Тернопіль

Над престолом розміщені вітражі Святої Анни, Марії та Софії. Світлана Воробець говорить, їх привезли із Франції.

"Боляче те, що склепіння опало давніше. За рік часу є свіжа діра, це свідчить про те, що храм руйнується".

Костел Божої Матері Неустанної Помочі. Фото: Суспільне Тернопіль

У 2021 році Іванівська громада подала проєкт по відбудові костелу Богоматері Неустанної Помочі до Всеукраїнського конкурсу "Наша громада", каже староста села Юрій Сагайдак. За його словами, так хотіли отримати гроші на перекриття даху. На це потрібно приблизно один мільйон гривень.

"Були фіналістами, але не перемогли. Нам шкода, що такий костел може зруйнуватись, якщо його не перекрити. Дуже багато просили, звертались до Польщі із пропозиціями, шукали спонсорів, але поки що так. Костел пережив дві пожежі, які відбулись у 1970 та 1990 роках. Коли немає даху, то на склепіння йде вода, все може завалитися".

Юрій Сагайдак. Фото: Суспільне Тернопіль

Головний спеціаліст із питань охорони культурної спадщини департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації Ярослав Пелехатий каже, костел у селі Сороцьке не є пам'яткою архітектури. Чоловік розповідає, що потрібно для того, аби зробити храм пам’яткою.

"Треба провести дослідження, скласти історичну довідку, облікову документацію. Тільки після цього, костел набуде статусу щойно виявленого об'єкта культурної спадщини. Наш Тернопільський обласний центр пам'яток охорони досліджень цим займається. Вони планово їздять по області, проводять інвентаризацію. Думаю, що дійде черга до костелу в селі Сороцьке".

Ярослав Пелехатий. Фото: Суспільне Тернопіль

За період Незалежності України на Тернопільщині відреставрувати понад 100 пам'яток. Гроші виділяли із державного бюджету та бюджету громад, розповів Ярослав Пелехатий. За його словами, під час військово стану гроші на реставрацію пам’яток виділяє громада.

Костел в селі Сороцьке. Фото: Суспільне Тернопіль

На Тернопільщині потрібно відреставрувати ще понад 200 пам'яток.

Костел на Тернопільщині. Фото: Суспільне Тернопіль

Костел, який хочуть відновити жителі громади. Фото: Суспільне Тернопіль