Господарський суд Тернопільської області ухвалив рішення повернути Свято-Миколаївський собор з келіями в Кременці Кременецько-Почаївському державному історико-архітектурному заповіднику. Про це сьогодні повідомили на офіційному сайті суду.
Рішення ухвалили вчора, 15 червня. Як йдеться у повідомленні, подати апеляцію можна впродовж 15 днів. Якщо скаргу не подадуть, то рішення набере законної сили.
Адвокат релігійної громади парафії Святителя Миколая Свято-Миколаївського Собору Ілля Серафимов прокоментував це рішення так:
"Безумовно, будемо подавати апеляцію. Вважаємо це рішення абсолютно незаконним, політично вмотивованим. До 2016 року Свято-Миколаївський собор без будь-якого договору знаходився у володінні та користуванні парафії і тільки зараз виникло бажання повернути заповіднику. Потім, після 2016 року, були укладені договори, термін дії закінчився і зараз заповідник каже: "термін дії закінчився, треба повертати". А чому з 2003 року до 2016 року питань не виникало, що парафія без договору користувалася? Всіх все влаштовувало. А зараз, коли про московських попів почали кричати і спекулювати на цій темі, одразу чомусь заповідник почав повертати майно в державу. Ну і сумно дивитися, як обслуговують пам’ятки національного значення, вони експлуатуються самим заповідником у Кременці. Подивіться на будинок-близнюки, Єзуїтський колегіум та інші пам’ятки, в якому стані вони знаходяться. Якщо держава забере, мабуть, в такому ж стані буде і Свято-Миколаївський Собор. Тому ми вважаємо, що однозначно не можна позбавляти. Зараз парафія налічує 328 осіб, це віруючі люди, які живуть у Кременці та сусідніх населених пунктах. І от зараз їх хочуть просто викинути на вулицю. Мені здається це несправедливим".
Кореспонденти Суспільного зателефонували до директора Кременецько-Почаївського державного історико-архітектурного заповідника Вадима Микулича. Він каже, чекають виконання судового рішення. Як відбуватиметься процедура та як звільнятимуть приміщення – не знає. Більше про ситуацію говорити відмовився. Чи звільнятимуть приміщення кореспонденти Суспільного намагалися запитати в настоятеля собору Василія Вознюка. Він телефоном сказав, що не має часу спілкуватися з кореспондентами. На запитання, чи прокоментує ситуацію згодом, відповів:
"Я зараз зайнятий. Те все, що адвокат сказав, воно має свою юридичну силу. Мені там більше додати щось чи доповнити до адвоката – це некоректно. До побачення".
Телефоном кореспонденти Суспільного поспілкувалися також з головою Кременецької громади Андрієм Смаглюком. Він сказав, що оскільки собор на балансі заповідника, то коментувати судові рішення має керівництво заповідника.
Що відомо про собор
12 лютого цього року закінчився термін дії договору про безоплатне користування релігійною громадою УПЦ МП приміщенням Миколаївського собору та інших об’єктів, що є державною власністю. Загальна площа – 1 756 квадратних метрів. Релігійна громада відмовилася покидати приміщення. Через це Кременецько-Почаївський державний історико-архітектурний заповідник звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовною заявою повернути Миколаївський собор з келіями, зобов’язавши релігійну громаду УПЦ МП вивільнити зайняті приміщення та підписати відповідний Акт приймання-передачі. Відбулося декілька судових засідань. На одному з них адвокат відповідача Ілля Серафимов подав клопотання про самовідвід судді Володимира Гевка. Його клопотання не задовольнили.
15 червня суд задовольнив позов ДІАЗу та зобов’язав релігійну громаду парафії Святителя Миколая УПЦ МП усунути перешкоди в користуванні державним майном та повернути його заповіднику.