Бізнес в умовах війни: історія підприємця з Тернополя

. Фото: Суспільне Тернопіль

Вимкнення електрики, зростання собівартості виробництва та зменшення кількості замовлень – з такими проблемами стикнувся взимку підприємець з Тернополя Роман Погайдак. Він понад 10 років займається меблевим бізнесом. Чоловік розповів Суспільному, як долає виклики воєнного часу.

Підприємець Роман Погайдак понад 10 років займається меблевим бізнесом. Чоловік каже, у перші дні повномасштабного вторгнення виробництво зупинили.

"Ми мали їхати на монтаж, бус був завантажений меблями. Тут хлопці кажуть, що ми не їдемо через те, що Київ бомблять. Що робити, як працювати. Перший раз в житті такі моменти. Зібрав колектив, постарався якось їх підбадьорити".

Роман Погайдак. Фото: Суспільне Тернопіль

Роман Погайдак розповідає, через кілька днів роботу відновили, аби зберегти колектив. На підприємстві зайнялися виготовленням меблів для переселенців. У 2022 році змайстрували понад 5 тисяч ліжок.

"Є станок, який ми придбали, щоб робити меблі соціального спрямування. Ми на ньому робимо операції – засвердлюємо отвори. Це для того, щоб збільшити швидкість проходження виробу під час його виготовлення. За одиницю часу ми робимо більшу кількість виробів. Почали ми робити одразу після початку активних воєнних дій. Багато людей переїжджало на захід країни. Ті люди повинні десь були ночувати. До нас звернулися організації зі своєю потребою. Була велика кількість свого власного матеріалу, також долучилися підприємці міста, які допомогли фурнітурою, ми почали робити спочатку зі свого матеріалу. Це були ліжка, тумби, шафи".

Підприємство. Фото: Суспільне Тернопіль

Найбільше труднощів завдали вимкнення електрики через російські обстріли. Чоловік розповідає, у цей період не лише зросли витрати на виробництво, а й поменшало замовлень.

"Працювали дуже важко, тому що електроенергія подавалася 2-3 години в день, крім того, ще й невчасно подавалася. У нас станки вимагають 3 фази. Для забезпечення 3 фаз потрібний великий генератор, а в нас був тільки маленький генератор, то ми включали тільки найнеобхідніші речі. Доводилося робити такий тип графіку, щоб хлопці виходили на роботу тільки тоді, коли є так звана державна енергія, тому що своєї не вистачало".

Роман Погайдак. Фото: Суспільне Тернопіль

Підприємець говорить, що попри війну меблевий бізнес вдалося зберегти і розвинути. Торік підприємство переїхало в нове приміщення. А до колективу приєдналися двоє переселенців з Харкова та Дніпра.

"Переїхали в це приміщення. Ми його зараз облаштовуємо. Є що робити. Бачимо так зване світло в кінці тунелю. Маємо чіткий план дій. Найголовніше, що ми зберегли колектив. Не станки роблять вироби, а роблять люди, які працюють за цими станками. Завдяки Богу, Збройним Силам України, ми пережили цей 2022 важкий рік і сподіваємося на перемогу у 2023".

Виробництво. Фото: Суспільне Тернопіль

Роман Погайдак каже, завдяки гранту від держави оновили обладнання та модернізували виробництво.

Підприємство. Фото: Суспільне Тернопіль

Читайте також

  • У Тернополі безкоштовно виготовлять кухонний гарнітур для власниці зруйновного житла у Бородянці